Факультет української філології
Українська мова і література

Філологічний факультет з двома відділеннями (за двома спеціальностями) «Українська мова й література» та «Російська мова і література» як структурна одиниця  Криворізького державного інституту профосвіти, започаткував свою діяльність із 1 жовтня 1930 року.

На той час на денній і заочній формах навчання контингент студентів становив 100 осіб. З 1930 до 1938 року постійно змінювалися не лише зміст, але й форми навчання, зміцнювалися зв’язки факультету із школами та життям міста.

6_movlit_1950_-.jpg

З 1938 року по 1952 рік при філологічному факультеті працювало учительське відділення  з дворічним терміном навчання. За цей час поруч із денною було відкрито заочну форму навчання.

3_випуск_1941_року.jpg

Першим деканом філологічного факультету була призначена М. Г. Найдьонова. Кафедру української, російської і зарубіжної літератур очолювала К. П. Чубинська. Першим кандидатом філологічних наук стала З. В. Торговець.

З 1947 року на кафедрі російської та української мов працював на посаді доцента В. С. Ващенко, який згодом захистив докторську дисертацію, став професором та очолив кафедру української мови Дніпропетровського державного університету.

З 1944 року функціонувала кафедра української літератури, яку очолив старший викладач В. А. Шевченко. Старшим викладачем цієї кафедри став після демобілізації в грудні 1946 року Федір Михайлович Яловий, працював до 1954 року, далі був призначений ректором Слов’янського педінституту, а згодом – Сумського державного педагогічного інституту ім. А. С. Макаренка.

З 1951 року на кафедрі працювали випускники факультету Любов Манівна Терещенко та Василь Сергійович Ямковий.

У післявоєнний період з 1944 по 1956 роки на денній та заочній формах навчання разом з учительським відділенням було підготовлено близько 950 учителів-словесників, частина яких стала студентами після повернення з фронтів Другої світової.

Життя на факультеті було змістовним та насиченим, незважаючи на складні матеріальні умови. Кафедрою літератури було створено літературну студію, частина матеріалів друкувалася на сторінках «Червоного гірника», республіканській періодиці, на сторінках факультетської газети «філолог».

1_litgurtok_1935.jpg

Саме в цій літературній студії почав читати свої гуморески студент Павло Прокопович Глазовий. Ці гуморески друкувалися згодом на сторінках журналу «Перець». Павло Глазовий закінчив два курси в Криворізькому педінституті, а потім перевівся до Київського державного педінституту ім. М. Горького, де поєднував навчання зі співпрацею в журналі «Перець».

Частими гостями факультету були письменники-земляки Дмитро Ткач, Олекса Гуреїв, Панас Ногін. Діяв драматичний гурток, яким керував актор Віктор Кучма. Діяв ансамбль пісні і танцю, студенти брали участь у різноманітних заходах (спартакіадах, зустрічах, концертах).

З 1956 по 1982 рік факультет не функціонував.

У 1982 році було здійснено перший набір студентів на філологічне відділення факультету підготовки вчителів початкових класів. З 1984 року факультет  почав діяти як самостійна структурна одиниця. З 1982 року по 2003 рік випускники отримували кваліфікацію вчителя української мови та літератури, надалі додалася ще кваліфікація вчителя зарубіжної  літератури, українознавства та інші.

З 1984 по 1995 рік факультет очолював кандидат філологічних наук, доцент Федір Захарович Яловий.

З 1995 по 2000 рік керівництво факультетом здійснював кандидат педагогічних наук, доцент Володимир Миколайович Онопа.

З 2000 по 2002 рік – доктор педагогічних наук, професор Станіслав Олександрович Караман.

З 2002 року керівництво факультетом здійснювала кандидат педагогічних наук, доцент Людмила Василівна Панчук, потім – кандидат філологічних наук, доцент Ірина Опанасівна Іншакова.

На сьогодні декан факультету – кандидат філологічних наук, доцент Любов Миколаївна Семененко.

Фундаторами відновленого факультету стали Петро Іванович Білоусенко, Анатолій Васильович Козлов, Василь Микитович Скрипка, Лариса Борисівна Стрюк, Станіслав Миколайович Цетляк, Олександр Іванович Царук, Валентина Василівна Явір. Усі вони зробили неоціненний внесок у розбудову факультету.

Факультет має на сьогодні високий науково-педагогічний потенціал. Усі викладачі факультету є докторами або кандидатами наук, мають значні наукові здобутки. Викладачі постійно підвищують рівень своєї кваліфікації.

Проводиться велика культурницька та просвітницька робота. У різний час в гостях у факультету побували такі автори, як Павло Глазовий, Юрій Андрухович, Сергій Жадан, Любов Якимчук, Оксана Забужко, Маріанна Кіяеовська та інші.

9_глазовий_павло_1.jpg

За всю історію факультету підготовлено більше, ніж 3 000 вчителів української мови та літератури, зарубіжної літератури, англійської мови, спеціалістів з українознавства, редагування, бібліотекознавства, які працюють у різних сферах освіти, масмедіа, органах правопорядку, ведуть перекладацьку та просвітницьку діяльність.

Активне культурне життя завжди було важливим для факультету.

img_5433.jpg

img_8310.jpg

Отже, факультет української філології має давню історію, відшліфовані традиції. У нас є чим пишатися, куди розвиватися. Тільки УМЛ!