Кафедра філософії
Криворізький державний педагогічний університет

Шановні студенти другого курсу!

Оголошуємо про початок щорічної олімпіади з філософії. Захід відбудеться у два тури. Перший тур –  конкурс постерів, другий тур – постерний захист у формі філософської дискусії.

Постери приймаються до 15.03.2024 на пошту оргкомітету [email protected]. У темі листа обов’язково зазначати «Олімпіада 2024». З 15.03.2024 до 22.03.2024 року оргкомітет попередньо переглядає та оцінює постери, формує секції учасників.

Детально про умови участі в олімпіаді за цим посиланням.

Другий тур – постерний захист і філософська дискусія – відбудеться 22.02.2024 р. о 15.00 у Шаховому клубі КДПУ.

ПОРЯДОК ПІДГОТОВКИ ПОСТЕРІВ ДО І ТУРУ ОЛІМПІАДИ

Із запропонованих тем оберіть одну тему, опрацюйте літературу за цією темою (підручники, наукові публікації, науково-популярні й інші адекватні джерела).

Сформуйте власну позицію щодо обраного питання. 

Сформулюйте власну позицію у вигляді тез. Аргументуйте свою позицію. Підкріпіть свої аргументи прикладами. Зробіть висновки.

Оформіть результати дослідження у вигляді постеру.

Переглянути приклад постеру.

Переглянути технічні вимоги до оформлення постерів.

Бажаємо успіхів та чекаємо на цікаві роботи! 

24973

17 січня 2024 року відбувся І етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України, наукового відділення філософії та суспільствознавства. У роботі журі взяли участь викладачі кафедри філософії к. філос. н., старший викладач М. М. Брюховецький і к. філос. н., доц. Г. А. Балута, які виконували дійсно відповідальне завдання: аналізували й оцінювали дослідження учнів старших класів у секціях  "Філософія" та "Релігієзнавство".  Колеги виступали як члени журіпротягом заочного оцінювання учнівських робіт, постерного захисту й публічного захисту науково-досліднцьких робіт. Подані роботи продемонстрували високий рівень дослідницької культури і наукової компетентності учнів та їх керівників – високопрофесійних педагогів –  представників провідних освітніх закладів м. Кривого Рогу. Робота конференції, її мета і результати засвідчили якісний науковий інтелектуальний потенціал учнівської спільноти. 

Зазначимо, що для викладачі кафедри філософії не вперше долучаються до організації конкурсу "Социс". Зокрема, М. М. Брюховецький кілька років поспіль упішно співпрацює з учнями, колегами та організаторами конкурсу задля вдосконалення якості конкурсних робіт, обговорення актуальних філософських проблем сьогодення. Сподіввємося й уподальшому продовжувати плідну співпрацю з освітянською спільнотою міста задля виховання майбутніх поколінь. 

24455

Шановні співробітники університету й студенти!  

Кафедра філософії Криворізького державного педагогічного університету вітає з Новим роком! Бажаємо в 2024 р. наснаги і наполегливості, ініціативності й креативності, миру та злагоди. Хай 2024 р. приносить тільки радісні звістки!

З Новим 2024 роком 1

Коротко окреслимо основні досягнення кафедри філософії у 2023 р. 

24217

Шановні колеги, студенти й шанувальники філософії!

Раді повідомити, що вийшов черговий випуск збірника кафедри філософії «Актуальні проблеми духовності». 

Двадцять четвертий випуск висвітлює проблеми сучасної етики, філософії науки, логіки, філософії історії, філософії освіти й соціальної філософії. У рубриці «Наші переклади» уперше українською було опубліковано статтю Рудольфа Карнапа «Подолання метафiзики логiчним аналiзом мови». Закликаємо філософську спільноту ознайомитися з цією фундаментальною для філософії ХХ ст. працею. Переклад з німецької виконали О.Є. Олiфер та Н.П. Козаченко за науковою редакцiєю д. філос. н., проф. Я. В. Шрамка.

Висловлюємо подяку нашим постійним авторам за цікаві та ґрунтовні дослідження! Рекомендуємо для ознайомлення статтю д. філос. н. О. В. Тягла «До експлiкацiї поняття квантової заплутаностi», яка стане в пригоді не тільки філософам, але й усім, хто цікавиться проблемами сучасної фізики.

Видання «Актуальні проблеми духовності» присвячено проблемам аналітичного напряму філософування. Тому раді представити вашій увазі статтю д. філос. н., проф. Я. В. Шрамка «Актуальнi проблеми сучасної прикладної етики». Рекомендуємо ознайомитися зі статтею д. філос. н. Д. Б. Сепетого «Чи має матерiя недиспозицiйнi внутрiшнi властивостi? Сiднi Шумейкер проти квiдитизму», що висвітлює одну з найзапекліших філософських дискусій  сучасної аналітичної філософії. 

Редакція збірника наукових праць «Актуальні проблеми духовності» запрошує також аспірантів і молодих вчених опублікувати результати досліджень із філософії. С. Сідорова та В. Мироняк скористалися такою можливістю. Сподіваємося на подальшу плідну співпрацю.

Отже, бажаємо усім, хто зацікавився нашим виданням, як найшвидше пуститися мандрами по сторінках 24 випуску «Актуальні проблеми духовності». Там знайдуться відповіді на різні актуальні питання філософії ХХІ ст.

Ознайомитися зі збірником наукових праць «Актуальні проблеми духовності» за посиланням.

24212

Кафедра філософії належить до загальноуніверситетських кафедр, тому здійснює профорієнтаційну роботу під час загальноуніверситетських заходів. Традиційним для викладачів кафедри філософії є участь у Днях університету. Зокрема, доц. А. І. Абдула щорічно бере участь у проведенні уроків для школярів, що висвітлювалося нашим пресс-центром (докладніше про захід у 20202 р. у дописі пресс-центру за посиланням). Весною 2023 р. він разом з доц. Г. А. Балутою взяли участь в Наукових пікніках КДПУ, що проходили у парку "Щастя" на мікрорайоні Східний-2. У межах заходу викладачі кафедри філософії поспілкувалися з вчителями. Репортаж про захід й розмова з проф. Я. В. Шрамком у програмі Прайм-тайм на Першому Міському телеканалі за посиланням.

До профорієнтаційної роботи з молоддю долучається також старший викладач кафедри філософії М. М. Брюховецький, який є членом журі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України. Усі побробиці в цьому дописі.

23639

 

У 2022 році кафедра філософії пожвавила співпрацю з міжнародною філософською спільнотою. Пишаємося нашими колегами: к. філос. н., доц. Н. П. Козаченко та к. філос. н., доц. О. В. Мішаловою, які доєдналися до академічної мобільності в Рурському університеті  (м. Бохум, Німеччина); а також із гордістю згадуємо участь д. філос. н., проф. Я. В. Шрамка та к. філос. н., доц. О. П. Панафідіної в ХІ Міжнародному конгресі з аналітичної філософії.

Кафедра філософії продовжила роботу з нашими колегами. К. філос. н., старший викладач М. М. Брюховецький виступив на онлайн-лекторії 2.0 «Мова – переклад – технології у глобалізаційний час», який організувала кафедра перекладу та слов'янської філології.

Незважаючи на виклики сьогодення, кафедра філософії продовжує працювати задля забезпечення якісної освіти у Криворізькому державному педагогічному університеті. У цьому році, як завжди, вийшла фахова збірка наукових праць «Актуальні проблеми духовності», а наукова школа продовжує збиратися задля обговорення актуальних проблем. Так, на грудневому засіданні члени кафедри філософії розмірковували над проблемами розвитку критичного мислення в інформаційному суспільстві.

Ми продовжуємо вдосконалювати свій професійний рівень розробками методичних посібників і рекомендацій. Так, у 2022 р. був створений новий посібник з логіки. У травні відбулася університетська олімпіада з філософії, вийшла чергова збірка студентських наукових праць з філософії «Юнософія». Однойменний науковий студентський гурток продовжує свою діяльність у шести різних секціях. Серед здобутків учасників – опублікований у фаховому виданні категорії «Б» переклад розділу з книги К. Поппера «Знання i психофiзична проблема», що був виконаний студентами факультету іноземних мов Никитою Власовим, Марiєю Пенцаль, Валерiєю Айзенберг під керівництвом к. філос. н., доц. О. П. Панафідіної.

До 300-річчя від дня народження Г. Сковороди були організовані обговорення філософської спадщини Українського Сократа, проведено конкурс інфографіки серед студентів ІІ та ІІІ курсів, які вивчали естетику як дисципліну за вибором, а також усі студенти ІІ курсу мали змогу долучитися до конкурсу філософських нарисів.

 

21109

У 2021 році кафедра філософії  випустила навчальний посібник  «Філософія: теоретичний курс». З посібником можна ознайомитися в репозитарії університету.

Було підтверджено фаховість збірника наукових праць «Актуальні проблеми духовності», який отримав категорію «Б». Із випуском за 2021 р. можна ознайомитися на офіційній сторінці видання.

Оновлено курс філософії для  підготовки докторів філософії. Тепер майбутні науковці мають змогу прослухати курс «Сучасна наукова філософія».

Також розширено пропозиції з вибіркових дисциплін. З вересня 2021 р. викладаються авторські курси «Логіка освітньої реформи» (для бакалавріату) і «Культурні практики сучасності» (для магістратури).

У 2021 р. кафедра філософії активно брала участь у науковій діяльності. Викладачі долучилися до написання колективної монографії «Challenges and Opportunities of the Modern Risk Society: Socio-Cultural, Economic and Legal Aspects», публікували статті в закордонних виданнях, зокрема у «Archive for Mathematical Logic», виступили на конференції «ICHTML 2021: Second International Conference on History, Theory and Methodology of Learning».

У 2021 р. кафедра філософії  продовжила вдосконалювати педагогічну майстерність. Зокрема, д. філос. н., проф.. Я. В. Шрамко провів відкриту онлайн-лекцію з теми «Математична логіка», продемонструвавши, що така  класична наука як логіка може викладатися з використанням сучасних технологій дистанційного навчання. К. філос.н., доц. О. П. Панафідіна пройшла курс підвищення кваліфікації у Вищій школі філософії при Інституті філософії  ім. Г. С. Сковороди НАН України.

Не зважаючи на карантинні обмеження, кафедра філософії провела заходи, які стали традицією нашого навчального закладу:  університетську олімпіаду з філософії для  студентів другого курсу та студентську конференцію «Юнософія». У дистанційному режимі працював науково-методологічний семінар кафедри, на якому з доповідями виступали д. філос. н., проф. Я. В. Шрамко, к. філос. н., М. М. Брюховецький, к. філос. н., доц. О. В. Мішалова, к. філос. н. доц., О. П. Панафідіна,  к. філос. н., доц. Н. П. Козаченко.

 

17994

Шановні студенти, колеги та усі, хто цікавиться філософією!

 

Кафедра філософії з радістю повідомляє про публікацію навчального посібника «Філософія: теоретичний курс». Протягом року наполегливої роботи над виданням автори-викладачі узагальнили та систематизували доробок з усіх основних розділів філософії. Наукова школа під керівництвом д. філос. н., проф. Шрамка Я. В проводить дослідження в руслі наукової філософії, що і було представлено в навчальному посібнику.

Видання призначене для студентів нефілософських спеціальностей, які вивчають філософію як загальноосвітню дисципліну. Мета посібника – дати цілісне уявлення філософію як науку та навчальну дисципліну, систематизувати знання про основні розділи філософії та філософські проблеми. Навчальний посібник складається зі вступу, восьми розділів і словника основних термінів.

фил3 small

 

У першому розділі, присвяченому філософському вченню про буття, запропоновано витлумачення категорії буття, подано його основні характеристики, стисло розглянуто онтологічну проблематику в сучасній філософії. Другий розділ присвячений філософії філософією свідомості. Подано філософське поняття свідомості, проблему співвідношення духовного й тілесного, висвітлено широкий спектр сучасних філософських підходів до вивчення свідомості. У третьому розділі проаналізовано філософський підхід до проблеми пізнання, здійснюваним у гносеологічних концепціях. Значну увагу приділено проблемі пізнаваності світу, проблемі витлумачення знання, його співвідношенню з переконанням та інформацією Розглянуто проблему істини та її розв’язання в різних філософських концепціях. З огляду на роль наукового знання в розвитку людської цивілізації, питання наукового пізнання, які утворюють галузь філософії та методології науки, виокремлено в самостійний розділ 4.

Розділи 5 і 6 присвячено соціальній філософії та філософії історії, що є взаємопов’язаними галузями, які досліджують суспільство. У п’ятому розділі акцентовано увагу на якісних характеристиках суспільства, обґрунтуванні його цінностей та ідеалів, з’ясуванні чинників розвитку. Схарактеризовано класичні та сучасні концепції розвитку суспільства. Своєю чергою, у шостому розділі осмислюється питання сенсу, спрямованості, форм та чинників розгортання історичного процесу, досліджуються межі й умови об’єктивності та істинності історичного знання, особливості його побудови і функціонування.

У сьомому та восьмому розділах представлено філософську антропологію та філософську теорію цінностей. Якщо першу пояснено як філософське вчення про природу та сутність людини як особливого роду буття, її місце у світі, то аксіологію витлумачено крізь призму тісного взаємозв’язку з антропологічними дискурсами: естетикою, етикою, філософією культури, теорією свідомості, філософією мови і комунікації, а також соціальною філософією, семантикою, епістемологією (істина як цінність) та іншими розділами філософського знання.

Сподіваємося, що навчальний посібник буде корисним під час вивчення курсу філософії студентами й допоможе фахівцям по-новому подивитися на основні філософські проблеми.

Навчальний посібник розміщено в репозитарії університету.

16165

17.06.21 відбулися загальні збори колективу факультету української філології. На порядку денному стояло питання про рекомендацію к. філос. н., доц. Абдули А. І.  на посаду завідуючого кафедри філософії.

16118
NN   

ВІТАЄМО АСИСТЕНТА КАФЕДРИ ФІЛОСОФІЇ

БРЮХОВЕЦЬКОГО

МИКОЛУ МИКОЛАЙОВИЧА

З УСПІШНИМ ЗАХИСТОМ

ДИСЕРТАЦІЇ НА ЗДОБУТТЯ НАУКОВОГО СТУПЕНЮ

КАНДИДАТА ФІЛОСОФСЬКИХ НАУК

БАЖАЄМО ПОДАЛЬШИХ НАУКОВИХ ЗВЕРШЕНЬ

ТА КАР'ЄРНОГО ЗРОСТАННЯ

4302
Календар подій
Останні статті
Популярне на сайті
Афіша
Березень 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31