Кафедра хімії та методики її навчання
Природничий факультет
Доцент кафедри хімії та методики її навчання Тетяна Селіванова разом зі своєю вихованкою гуртка МАН Маргаритою Перепелицею продовжують збирати нагороди (до цього Маргарита здобула золоту нагороду на "Всесвітній олімпіаді геніїв"). Цього разу учасниця гуртка "Юний хімік" МАН ДОР Маргрита Перепелиця стала призеркою Всеукраїнського конкурсу молодіжних науково-технічних проєктів «InventorUA». На фінальному Всеукраїнському етапі Маргарита здобула ІІІ місце в номінації: «Стійкий життєвий простір».
   
   
А Тетяна Селіванова отримала подяку від Міністерства освіти та науки України і Національного центру "Мала академія наук". Пишаємось колегою і зичимо їй та її вихованцям багато нових досягнень!
26164
Прагнення до самоудосконалення - ознака справжнього професіоналізму. Викладачі кафедри хімії та методики її навчання постійно намагаються розвиватись у професійній сфері, бути у тренді сучасних підходів до навчання та виховання. Протягом 28-30 березня Старова Тетяна та Селіванова Тетяна опановували матеріали освітнього онлайн-форуму «РОЗВИТОК SOFT SKILLS У СУЧАСНІЙ ШКОЛІ: ІНСТРУМЕНТИ, МЕТОДИКИ, ДОСВІДИ», організованого Малою академією наук України.
   
І ось, нарешті очікувані сертифікати, які підтверджують факт підвищення кваліфікації наших викладачів, отримані. Бажаємо нових досягнень та професійного розвитку!
26154
14 квітня у парку Саксаганський як завжди феєрично завершувався тиждень добрих справ, організований волонтерськю спілкою Kryvyi Rih Volunteer Community. Цього дня у парку був концерт, а навчальні заклади та організації міста влаштували для дітей та дорослих яскраві та веселі майстер-класи та розважальні заходи.
Не залишились осторонь цього благодійного заходу і хіміки КДПУ – була організована окрема локація "Цікава хімія", на якій працювала ціла команда: досвідчені учасники подібних заходів (Єгорова Анна – випускниця магістратури 2023 року та Штиль Кирило – студент першого курсу магістратури спеціальності "Середня освіта (Хімія)") та новачки (Вареник Марина – студентка-першокурсниця і Василенко Катерина – студентка першого курсу магістратури). Організовував, готував розчини та намагався не заважати студентам – Павло Нечипуренко.
   
   
Цього по літньому спекотного дня хімічна локація дарувала маленьким та дорослим глядачам емоції як завжди. Для Марини Вареник це було справжнім бойовим хрещенням: хоч вона і отримала не найважчі для демонстрації експерименти, проте черга малечі до неї була найбільшою. Посперечатись з нею у популярності могла хіба що Анна Єгорова - що то значить досвід! Запалював у прямому та переносному сенсі Кирило Штиль, а у цьому йому допомагала Катерина Василенко (заодно пильнувала можливі опіки - не дарма ж вона працює на "швидкій"). Окрім отриманих емоцій, втоми та задоволення від роботи усі учасники локації отримали на згадку подяки, за що дякуємо організаторам! Сподіваємось такі заходи зроблять світ добрішим, а науку (хімію, зокрема) цікавішою для людей.
   
   
Слід зазначити, що вже друга поспіль участь хіміків КДПУ у "Дні добрих справ". Ми раді, що нас запрошують, і раді брати участь у благодійних акціях надалі.
26114
Не секрет, що хімікам частенько доводиться мати справу з отруйними речовинами. Більше того, хіміки можуть їх створювати власними руками. Проте з природою змагатись досить важко – та легкість, з якою живі істоти продукують токсини, не завжди може бути досягнута у лабораторії. Тому у природі, навіть не спотвореній діяльністю людини, кількість різноманітних отрут у складі живих істот вражає.
   
   
Цього разу хіміки працювали з отруйними речовинами з метою навчитись їх виявляти. На лабораторних заняттях з "Токсикологічної хімії" хіміками-магістрантами було здійснено ізолювання та визначення токсинів, що містились у плодових тілах якогось із представників мухоморів (Amanita), що ще восени ріс десь у карпатських лісах. Було проведено якісні реакції на мускарин та аманітин і встановлено їх присутність у тканинах гриба.
Таким чином мухомор став об'єктом хімічного дослідження і був використаний із благородною метою – для формування навичок у студентів-хіміків щодо правильної обробки проб, що є частинами живих організмів, вилучення і концентрування речовин з них, та застосування якісних хімічних реакцій для виявлення органічних речовин різної природи.
26047
Впродовж місяця колектив кафедри працював над оновленням ОПП "Хімія. Інформатика" першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти. За цей час відбулися засідання міжкафедральних груп розробників з узгодженням уніфікованої моделі піготовки за додатковою предметною спеціальністю 014.09 Середня освіта (Інформатика), засідання кафедри хімії та методики її навчання з обговоренням результатів опитування випускників, роботодавців та здобувачів освіти у 2024 році та їх впровадження до внесених змін у ОПП, та засідання вченої ради природничого факультету з обговорення результатів опитування.
На остаточних засіданнях робочих груп розробників ОПП узгодили внесені зміни, також обговорили напрямки подальших спілкувань з кафедрами, викладачі яких забезпечують підготовку здобувачів цих ОПП, щодо покращення змісту освітніх компонентів, що увійшли до переліку компонентів освітньої програми.
Засдання робочої групи 24
25845
З 2020 року у нашому закладі вищої освіти була започаткована дистанційна форма освіти, що було вимушеним кроком як в Україні, так і в усьому світі. З 2020-2021 н.р. дистанційна форма навчання еволюціонувала у очно-дистанційну (комбіновану), оскільки здобувачі освіти багатьох спеціальностей університету можуть отримати якісну освіту тільки через формування цілком конкретних практичних навичок, без яких про високий рівень фахововсті випускника годі й думати. Саме тому здобувачі освіти освітніх програм "Хімія. Інформатика" та "Біологія і здоров'я людини. Хімія" у останні роки мають змогу відвідувати до 70 % лабораторних (практичних) занять у спеціалізованих хімічних лаборатораторіях природничого факультету. Нижче невеликий фотозвіт про лабораторний практикум з органічної хімії, що проводився у перші тижні другого семестру 2023-2024 н.р.
   
   
   
А під час лабораторного практикуму з аналітичної хімії минулого тижня переважно дивились у мікроскоп. Краєвиди нижче - дещо з того, що бачили студенти у мікроскоп при виконанні мікрокристалоскопічних реакцій.
25276
Вивчати хімію можна різними способами. Одним із таких способів є застосування віртуальних хімічних лабораторій, що є особливо актуальним для реалізації дистанційного та/або інклюзивного навчання хімії. Інколи справжня лабораторія є недоступною, а інколи експеримент є небезпечним, або важко відстежуваним у реальній лабораторії. Тоді на допомогу прийде лабораторія віртуальна.
У будь-якому випадку, віртуальна лабораторія є хорошим тренажером для відпрацювання певної послідовності дій при виконанні лабораторних робіт з різних розділів хімічної науки. А ще, віртуальна лабораторія - гарний приклад моделювання хімічних процесів. Тобто сама віртуальна лабораторія є об'єктом вивчення з боку тих, хто вивчає хімію та її сучасні методи пізнання та навчання.
Студентам груп ХІ-21 та БХ-21 під час вивчення дисципліни "Комп'ютерне моделювання хімічних процесів" доводиться мати справу з різним програмним забезпеченням, у тому числі й віртуальними хімічними лабораторіями. Тепер їм пощастило попрацювати з Labster, яка є світовим лідером з розробки віртуальних навчальних симуляторів. А допомагала їм у цьому co-instructor Labster - Селіванова Тетяна Валеріївна, яка і викладає цю дисципліну.
   
   
   
Студенти, які на занятті ознайомились з можливостями Labster, високо оцінили її якість та функціонал. До речі, величезна подяка розробникам цієї віртуальної лабораторії за підтримку України, українського студентства - після повномасштабного вторгнення московії доступ до роботи з цим ресурсом для українських навчальних закладів став безкоштовним.
25000
   
Вже понад 3652 дні триває війна українського народу проти російської агресії. А початок відліку - перша кров на майдані 20 лютого 2014 року. Вже понад десять років ми згадуємо тих, хто став на захисті європейських свобод та цінностей. Тих, кого ми називаємо Героями Небесної Сотні.
20 лютого 2024 року кураторська година з тієї ж нагоди була проведена у групах БХ-21 та ХІ-21. Здобувачі освіти та педагоги пригадали хронологію подій листопада 2013 - лютого 2014 року, проаналізували з якими перемогами та поразками стикнулася Україна за десять років війни з росією.  Пригадали, що цей період був сповнений болючих випробувань, героїчних вчинків та незламної боротьби за суверенітет та ідентичність.
Староста групи БХ-21, Багриновський Ренат підкреслив, що історія цих десяти років війни розповідає про безпрецедентну мужність українського народу, про його непохитну волю до боротьби за право жити на своїй землі, за власними законами та традиціями.
   
   
А 22 лютого студенти групи ХІ-22 та ХІм-23 під час кураторської години вшанували пам'ять загиблих у російсько-українській війні.

Screenshot_2.pngScreenshot_3.png

Screenshot_4.png

Згадали ключові події та дати протистояння українського народу загарбникам 21 століття.
Прослухали звернення військового до учнів/учениць та обговорили, як діяти вчителю в цей важкий для кожного час, коли учень/учениця не відвідали урок, не виконали завдання тощо.
Наприкінці заходів присутні вшанували пам’ять загиблих хвилиною мовчання.
24942
Співробітництво КДПУ з Криворізьким Покровським ліцеєм КМР, про яке ми звітували раніше, продовжилось у суботу 17 лютого 2024 року – відбулась екскурсія учнів 10-х класів медичного (біолого-хімічного) профілю до лабораторій кафедри хімії та методики її навчання. Як і минулого разу, метою екскурсії було проведення низки лабораторних робіт та розв'язання експериментальних хімічних задач під проводом доцента кафедри хімії та методики її навчання Тетяни Селіванової.
   
   
Цього разу хімічні експерименти охоплювали властивості оксигеновмісних органічних сполук: спиртів, альдегідів, карбонових кислот. Ці теми учні опановували протягом останніх двох місяців, і задля отримання більш грунтовних знань ліцеїсти приїхали до лабораторій КДПУ. Ми завжди раді допомогти юним дослідникам опанувати не лише теоретичні аспекти хімії, але і практичні, тому співробітництво буде продовжуватись.
24787
Не минуло й двох тижнів як розпочався другий семестр 2023-2024 навчального року, і ожили хімічні лабораторії: в них знову виконують лабораторні та практичні роботи студенти-хіміки. Досвід змішаного навчання показує, що дуже важливим є проведення значної частини лабораторного практикуму, спрямованого на опанування практичних навичок роботи із обладнанням, реактивами та посудом, саме в аудиторному режимі. Звісно, із дотриманням безпекових вимог, бо нелюди з рф не дають про це забути. Четвертий курс наразі перебуває на виробничій практиці у закладах освіти і також не нудьгує, а от всі інші курси розпочали заняття у тому числі й у лабораторіях. Особливо радісно, що студентки першого курсу дуже активно включились у роботу!  
   
   
Робота у лабораторії - це емоції, які не можливо передати, їх можна лише відчути. Саме під час такої роботи не лише краще засвоюються та закріплюються теоретичні знання, але і виникає закоханість у хімію, у свій фах. До речі, з минулим днем закоханих вас усіх! Працюємо й надалі, отримуємо знання, досвід, позитив від спілкування з однодумцями, а послухати лекції та порозв'язувати задачі можна, поки що, й дистанційно!
24776
Календар подій
Останні статті
Популярне на сайті
Афіша