Кафедра соціальної педагогіки і соціальної роботи
Психолого-педагогічний факультет

Кафедра соціальної педагогіки і соціальної роботи була утворена відповідно до наказу «Про зміни у структурі психолого-педагогічного факультету» № 139 від 27 жовтня 2016 року. Кафедру соціальної педагогіки і соціальної роботи очолює кандидат педагогічних наук, доцент Шимко Ія Миколаївна.

Кафедра є випусковою для спеціальності 231 Соціальна робота (6.010106 Соціальна педагогіка). Ліцензування цієї спеціальності відбулося в 2014 році силами професорсько-викладацького складу кафедри теорії і практики початкової освіти. Кафедра теорії і практики початкової освіти веде свою історію з 2005 року, коли була створена професором Любаром О. О. на базі спеціалізованої випускаючої кафедри педагогіки і психології початкового навчання кафедра теорії і практики дошкільного виховання і початкового навчання. З 2006 року її очолює кандидат педагогічних наук Шимко Ія Миколаївна. На педагогічному факультеті відбувся перерозподіл кафедр 1 вересня 2009 року. Кафедра теорії і практики дошкільного виховання і початкового навчання була перейменована на кафедру теорії і практики початкової освіти.

Крім підготовки студентів за спеціальністю 231 Соціальна робота, кафедра забезпечувала та забезпечує психолого-педагогічну та спеціальну підготовку студентів таких спеціальностей: «Початкове навчання та практична психологія», «Початкове навчання та англійська мова», «Початкове навчання та фізичне виховання», «Початкове навчання та інформатика».

Увесь цей час якісну психолого-педагогічну та фахову підготовку студентів психолого-педагогічного факультету здійснюють доценти Ія Миколаївна Шимко, Ірина Володимирівна Онищенко, Інна Олександрівна Талаш, Іванна Вікторівна Размолодчикова, Володимир Миколайович Марків, старший викладач Анатолій Костянтинович Зичков, асистент кафедри, аспірант Київського національного педагогічного університету імен М. П. Драгоманова Катерина Андріївна Лук’янова.

Кафедра укомплектована спеціалістами та доцентами, які проходили та проходять науково-педагогічну підготовку в аспірантурах та докторантурах в провідних ВНЗ України: Київському національному педагогічному університеті імені М. П. Драгоманова, Харківському державному педагогічному університеті імені Григорія Сковороди, та інших.

Члени кафедри органічно поєднують викладацьку діяльність із науковою та науково-методичною роботою, постійно працюють над професійним вдосконаленням. Як наслідок, за участі викладачів кафедри відкриваються нові спеціалізації на факультеті, ліцензуються нові спеціальності.

Науково-дослідна робота кафедри здійснюється за темою «Підготовка майбутнього соціального педагога та вчителя початкової школи в умовах компетентнісної освіти», яка була затверджена рішенням кафедри теорії і практики початкової освіти. Керує темою дослідження завідувач кафедри – доцент, кандидат педагогічних наук Шимко Ія Миколаївна.

Викладачами кафедри підготовлено і видано навчально-методичні посібники: Шимко І. М., Завгородня Ю. В. «Обдарована дитина в початковій школі», Онищенко І. В., Козачук Є. М. «Формування креативної особистості молодшого школяра засобами інтерактивних технологій», Марків В.М. «Організація та планування педагогічної практики з виховної роботи у початковій школі». Професорсько-викладацьким складом кафедри підготовлено і видано методичні рекомендації: Шимко І.М. «Методичні рекомендації та вимоги до написання і оформлення студентських наукових робіт». Викладачі кафедри видають наукові публікації в університетських та фахових виданнях.

Викладачі кафедри активно працюють, беруть участь в наукових конференціях різного рівня (міжнародних, всеукраїнських, міських, районних у м. Одеса, Дрогобич, Ніжин, Глухів, Полтава, Кривий Ріг та ін.).Лук’янова К.А. взяла участь у Міжнародній конференції, яка проходилауПольщі (м. Кєльце).

Викладачі кафедри керують організацією наукової роботи у гуртках та проблемних групах, їх науковий доробок публікується у щорічних збірниках «Сучасна освіта: реалії та перспективи» та «Актуальні питання соціально-педагогічної та початкової освіти», за випуск якої відповідає доцент І. В. Онищенко.

На кафедрі створюються умови для навчання викладачів в аспірантурі та у докторантурі, що в майбутньому забезпечить ріст їх наукового потенціалу.

Кафедра проводить профорієнтаційну роботу серед молоді міста та області, відповідальність за яку покладено на старшого викладача Зичкова Анатолія Костянтиновича.

Члени кафедри ведуть активну виховну роботу зі студентами факультету, виконуючі обов'язки наставників академічних груп, залучаючи молодь до громадського життя факультету, участі у змаганнях, конкурсах, предметних олімпіадах тощо.