Прес-центр

Мистецтво слухати й чути, відчувати й взаємодіяти: інтерв’ю із З. М. Мірошник

23 Квітня 2019, 08:40

Всеукраїнський день психолога, який відзначається 23 квітня – це чудовий привід сказати «спасибі» людям, які розділяють чужі проблеми, горе й радощі, допомагають іншим знаходити себе в цьому житті. Сьогодні психологією цікавляться не тільки на науковому, а й на побутовому рівні, а психологи працюють не лише в медичних установах, а й у навчальних закладах, оскільки вирішення психологічних проблем людини вважається базовим у процесі її особистісного становлення. З нагоди цього свята прес-центр КДПУ поспілкувався із завідувачем кафедри практичної психології, д. психол. н., проф. Зоєю Михайлівною Мірошник.– Дитячі та юнацькі роки. Шлях до професії.

– Я переконана, що психологія – це покликання. Людині необхідно бути щиро відданій цій науці, зробити її частиною свого життя, щоб стати справжнім фахівцем. У дитинстві я мріяла стати вчителем початкових класів – улюбленицею дітлахів, – яка б відкривала для них світ, яку вони поважали би й любили. Вже працюючи в школі, зрозуміла: необхідні акценти на вікових особливостях, творчих здібностях та можливостях учнів. Здобувши вищу освіту у Криворізькому педагогічному, я приєдналася до колективу кафедри педагогіки та методики початкового навчання, де й розпочався мій шлях науковця.

– Життя сучасної людини – дуже непередбачуване й бурхливе. Ким би людина не працювала, поряд із позитивними емоціями неминучі хвилини розчарування. Як пересічній людині уникнути шкідливого впливу неприємних переживань?

– Усе залежить від мотивації кожної людини, від її бажань і емоцій. Необхідно зберігати позитивне ставлення до свого оточення, плекати любов до життя, бажання жити й діяти. Не можна переоцінити й значення надійного «тилу»: впевненість у безумовній підтримці близьких людей завжди надає сил і надихає, допомагає правильно сприйняти й безболісно пережити неприємні емоції.

– Розкажіть про коло Ваших наукових інтересів. Чи використовуєте Ви свої знахідки в повсякденному житті?

– Темою мого дисертаційного дослідження є рольова структура особистості вчителя початкових класів. Рольовий підхід до розвитку особистості є надзвичайно актуальним для психологічної науки, адже життя кожної людини вимагає постійної адаптації до виконання певних соціальних ролей, які змінюються залежно від змісту діяльності. У психології використовується мікс різних технік задля визначення місця ролей у діяльності особистості; ці знання, апріорі, є актуальними й у повсякденному житті.

– Психолог є лікарем людських душ, який переживає чужі проблеми, як свої. Як практикуючому психологу знайти баланс між емоційною залученістю й неупередженим виконанням свого професійного обов’язку?

– У професійному спілкуванні психолог не може допустити негативних настроїв, дисбалансу у взаємодії – повинен бути тільки гармонійний, виважений діалог, побудований на вмінні слухати й чути співрозмовника. Але необхідно знайти певну особисту межу й вміти дотримуватися її. Кожен психолог, що практикує, має отримувати допомогу й підтримку власного супервізора – «психолога для психологів», який допоможе правильно осмислити, опрацювати неминучий емоційний багаж. Адже лікарям душ необхідно бути насамперед щасливими людьми, щоб допомогти й іншим впоратися з психологічними негараздами. Лише досвід і постійне самовдосконалення, помножені на щире бажання допомогти, можуть стати запорукою успішного консультування.

– Ваші плани на майбутнє.

– На кафедрі практичної психології триває активна співпраця з освітніми та громадськими організаціями міста й області: наші викладачі долучаються до розвитку інклюзивної освіти, підтримують зв’язки зі школами та іншими навчальними закладами. Проводяться наукові дослідження, готуються до захисту дисертації. У майбутньому мріємо відкрити на базі кафедри й власну лабораторію з реалізації рольового підходу в психологічній науці.

Залишити коментар

Ярослав Шрамко
Ректор університету
Ганна Віняр
Директор бібліотеки
Прес-центр
Прес-центр
Єлизавета Кучерган
Викладач кафедри фізичної культури та методики її викладання
Дмитро Бобилєв
старший викладач кафедри математики та методики її навчання
Валерія Безуглова
студентка факультету ДТО
Едуард Євтушенко
Декан природничого факультету
Календар подій
Останні статті
Популярне
Зворотний зв'язок