Прес-центр

Спортивна педагогіка в дії: інтерв’ю з В. В. Шутьком

13 Вересня 2019, 16:04

Кожної другої суботи вересня наша країна святкує День фізичної культури і спорту. Згідно з Указом Президента України від 29 червня 1994 року це свято встановлено на підтримку ініціативи фізкультурних і спортивних організацій та об’єднань громадян. Провідним ініціатором і натхненником фізкультурно-спортивного руху в Криворізькому педагогічному є завідувач кафедри фізичної культури та методики її викладання, к. пед. наук, доцент Віктор Васильович Шутько. З очільником спортивно-педагогічної ланки університету напередодні Дня фізичної культури і спорту поспілкувався прес-центр КДПУ.

– Без фізичної активності та виконання базових спортивних вправ неможливий всебічний розвиток людини. Чим для Вас є заняття спортом? У якому віці Ви долучились до них? Хто або що вплинуло на вибір майбутньої професії?

– Дійсно, активний спосіб життя та належна увага до фізичного виховання є запорукою тілесного й духовного здоров’я кожної людини. Організм потрібно тримати в тонусі – це необхідна передумова налаштованості на плідну діяльність у динамічному ритмі сучасного життя. Кожна людина від природи має певний резерв організму, завдяки якому ми безболісно витримуємо фізичні навантаження. Та варто пам’ятати, що у звичайному житті людина використовує лише 30% власних природних можливостей. Для порівняння: під час змагань активізується 50-60% резервів організму, в умовах боротьби за фізичне виживання – 70-75%. Потрібно чітко розділяти ці терміни: заняття спортом передбачають найвищі досягнення професійних атлетів, інші вправи є фізичною активністю, доступною та необхідною кожному. Я веду активний спосіб життя з дитинства; долучався до багатьох видів спорту – футболу, баскетболу, волейболу, хокею, важкої атлетики. Обираючи професію, вирішив дослухатися до порад друзів, і вступив до Одеського державного педагогічного інституту на спеціальність «Фізичне виховання». Роки успішної праці за фахом довели: це був дійсно вдалий вибір.

– Навчання в закладі вищої освіти та перші вагомі спортивні перемоги. Як відбувалося Ваше долучення до наукових досліджень? Перші наукові результати.

– Вчився я сумлінно та із задоволенням, мав підвищену стипендію. Після отримання диплому про вищу освіту вступив до аспірантури своєї альма-матер. Моїм науковим керівником стала Тетяна Миколаївна Цонєва – професор кафедри фізіології людини, доктор біологічних наук, непересічна дослідниця й талановитий педагог. Саме вона познайомила мене з методологією наукового пізнання й допомагала працювати над темою моєї майбутньої кандидатської дисертації, присвяченої дослідженню розвитку резервів витривалості підлітків в процесі фізичного виховання.

Заняття спортом й наукова робота завжди потребують концентрації та великих навантажень. Що для Вас було і залишається джерелом наснаги для цих видів діяльності?

– Я завжди намагаюся бути в русі. Окрім щоденного виконання обов’язків завідувача кафедри й фізичної активності, займаюся й науково-методичною роботою: цими днями готується до видання вже другий навчальний посібник із фізичного виховання. Мій професійний досвід досить різноманітний: я працював директором спортивної школи, обіймав керівні й виборні посади в різних сферах суспільного життя. Але врешті-решт я повернувся до КДПУ й присвятив себе спортивній педагогіці. Хочу залишити по собі щось важливе: якщо принаймні один із моїх вихованців стане гарним учителем фізичної культури, мою місію буде виконано.

– Як знайти «золоту середину» між виснажливими фізичними тренуваннями для досягнення видатних результатів та поміркованою ранковою гімнастикою? Чи кожна людина може стати видатним спортсменом і як розгледіти талант?

– Золота середина – це вміння дослухатися до власного організму. Він завжди скерує на правильний шлях до індивідуального фізичного розвитку, підкаже оптимальні обсяги навантажень. Щодо спортивного таланту, то це можуть визначити лише профі – висококваліфіковані, досвідчені тренери. Самого прагнення до високих спортивних досягнень, звісно, недостатньо. Щоб стати видатним спортсменом, необхідне вдале поєднання цілого комплексу умов. Потрібно мати сприятливу для великих фізичних навантажень спадковість; зміст тренувань повинен відповідати віку майбутнього атлета; необхідно, щоб заняття були орієнтовані на використання сензитивних періодів для набуття певних навичок. Це є запорукою не тільки успішної, а й безпечної для здоров’я спортивної підготовки.

– На Ваш погляд, спортсмен – це … (поєднання наполегливої праці, спадкові нахили,  мистецтво тренера або…).

– І тренерський професіоналізм, і спадковість, звісно, є необхідними умовами для становлення успішного спортсмена. А ще – систематичність і поступовість підготовки, відповідальність і порядність особистості, любов до свого виду спорту. Важливо пам’ятати й про те, що спорт – це постійність високих навантажень, значних стресів для організму. Спорт – це доля професіонала. А фізичне виховання, як другий, не менш важливий елемент фізичної культури, – це те, чим може займатися і чого потребує кожна людина.

– Побажання громаді Криворізького педагогічного та перспективи розвитку кафедри.

– Звісно, насамперед хочеться побажати міцного здоров’я. І обов’язково – любові до себе, усвідомлення необхідності турботи про власний фізичний розвиток, дотримання принципів здорового, активного способу життя. Фізична культура – це особлива філософія. Це цілий комплекс певних уявлень, переконань і корисних звичок, адже кожна вправа, кожен вид спорту вимагає інтелекту, морально-вольових якостей, відчуття прекрасного. Будь-яка сфера життєдіяльності людини тією чи іншою мірою пов’язана з фізичними навантаженнями – тож маємо щоденно приділяти увагу розвитку власних фізичних якостей. У Криворізькому педагогічному цими питаннями опікується кафедра фізичної культури та методики її викладання. Нещодавно ми отримали новий комплекс гімнастичного устаткування; мріємо про власний басейн для нашого університету. До речі, саме кафедра фізичної культури КДПУ цього року посіла перше місце серед українських закладів вищої освіти за відсотком використання ліцензійного обсягу відкритих пропозицій за спеціальністю 014.11 Середня освіта (Фізична культура). Переконаний, що нове покоління наших студентів продовжить кафедральну традицію підготовки першокласних нових кадрів: талановитих спортивних педагогів, серед яких є й справжні зірки, чемпіони регіонального, державного й навіть світового рівня.

Залишити коментар

Ярослав Шрамко
Ректор університету
Ганна Віняр
Директор бібліотеки
Прес-центр
Прес-центр
Єлизавета Кучерган
Викладач кафедри фізичної культури та методики її викладання
Дмитро Бобилєв
старший викладач кафедри математики та методики її навчання
Валерія Безуглова
студентка факультету ДТО
Едуард Євтушенко
Декан природничого факультету
Календар подій
Останні статті
Популярне
Зворотний зв'язок
Лютий 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29