Прес-центр

Берегиня університетського храму науки: інтерв’ю з Г. М. Віняр

29 Вересня 2019, 12:31

Бібліотека – це серце університету: у всі часи вона була базовим інформаційним, культурним і духовним центром закладів вищої освіти. З нагоди Всеукраїнського дня бібліотек прес-центр поспілкувався з директором бібліотеки КДПУ, кандидатом філологічних наук, доцентом Ганною Миколаївною Віняр.

– Уся Ваша професійна й наукова діяльність пов’язана з книгою. Розкажіть про Ваш шлях до вивчення мистецтва слова.

– Я дуже рано почала читати; у дитинстві навіть писала вірші. Любила ходити до бібліотеки й була переконана: немає нічого кращого, ніж читати книжки. Мені надзвичайно пощастило з учителями, особливо з учителем української – вимогливим, талановитим педагогом, який дав мені перші міцні філологічні знання. У школі я неодноразово брала участь у конкурсах і олімпіадах, цікавилася різними предметами; але філологія завжди була тією цариною, у хисті до якої я була впевнена.

– Бібліотека пройшла великий історичний шлях свого становлення – від зберігання глиняних табличок і папірусів до архівування документів у «хмарах». На Ваш погляд, що таке сучасна бібліотека закладу вищої освіти та яка її роль у навчально-виховному процесі?

– Від самого початку роботи в нашому університеті, ще викладачем, я цікавилася питаннями забезпечення умов для самостійної роботи студентів. Існувала проблема місць у бібліотеці, необхідно було розширювати площу книгозбірні, створювати нові читальні зали. Адже університетська бібліотека є не менш важливим елементом здобуття вищої освіти, ніж аудиторна робота: відомо, що значну частку знань студенти опановують самостійно, опрацьовуючи першоджерела, розмірковуючи над проблемними питаннями. На відміну від публічних бібліотек, які забезпечують дозвілля, покликанням бібліотеки університету є всебічна інформаційна підтримка науки й освіти, культурної, громадської, виховної діяльності ЗВО. Бібліотечні працівники мають бути невипадковими людьми: на них покладено місію не тільки інформаційного забезпечення підготовки майбутніх фахівців, а й супроводу наукових досліджень.

– Поділіться власним досвідом роботи з бібліотечними фондами. Розкажіть, якою була бібліотека Чернівецького університету – вашої альма-матер?

– Нашими викладачами в Чернівцях були справжні метри українського слова. Автори словників і підручників, неперевершені педагоги, вони з першого курсу прищеплювали своїм вихованцям високу культуру мови. Я одразу поринула в царину філології, хоча й трохи шкодувала, що довелося полишити точні науки, до яких також мала хист. Університетська бібліотека видавалася мені справжнім дивом, мрією, що збулася. Мене захопила атмосфера інтелектуальної роботи, а бібліотекарі здавалися справжніми небожителями, втаємниченими у скарби людської мудрості. Час, проведений у бібліотеці, був кращим дозвіллям: світ слова щоразу дарував неймовірні відкриття. Я захопилася сучасною літературою, особливо любила поезію… Був у бібліотеці й доступ до конспектування стародруків – це був неймовірний досвід, який дозволив доторкнутися до справжніх бібліотечних скарбів.

– Інформаційна функція бібліотеки була й залишається провідною в діяльності книгозбірні вишу. Які нові сервіси та послуги є актуальними на сучасному етапі розвитку освіти?

– Сьогодні роль і значення бібліотеки закладу вищої освіти визначаються не тільки кількістю й різноманітністю її фонду, але й комфортністю послуг, які вона може надати. Наші працівники активно впроваджують нові форми роботи, пропонують можливості для пошуку інформації як засобами традиційного довідково-пошукового апарату, так і електронного каталогу, надають цілий спектр сучасних бібліотечних послуг – від віртуальної бібліографічної довідки до віддаленого замовлення примірників видань, відсутніх у нашому фонді. Довідково-бібліографічне обслуговування користувачів швидко переміщується в електронне середовище. Це дозволяє популяризувати інформаційні можливості бібліотеки університету, залучати читачів, які не мають можливості особисто відвідати абонемент або читальну залу. В освітній та науковій діяльності університету активно використовуються інформаційні ресурси інституційного репозитарію – електронного архіву КДПУ, який є важливим елементом інформаційних ресурсів університету. Веб-сторінка бібліотеки є невід’ємною частиною офіційного сайту університету: на цьому ресурсі не тільки розміщуються постійно оновлювані відомості про діяльність бібліотеки, а й надається доступ до численних відкритих джерел інформації, зокрема електронних періодичних і фахових видань.

– Плани розвитку бібліотеки Криворізького педагогічного.

– Стратегічні напрямки роботи бібліотек закладів вищої освіти нині орієнтовано на створення базових центрів забезпечення інформаційних потреб науково-педагогічних працівників і студентства.  Як один із ключових елементів університетського інформаційного простору, бібліотека КДПУ вбачає своє головне завдання в повному, оперативному, багатоаспектному інформаційному забезпеченні усіх галузей діяльності КДПУ. В умовах фінансових обмежень, ми шукаємо нетрадиційні методи комплектування книгозбірні – це й проведення різноманітних акцій, подарунки від авторів, установ, видавництв. Ми прагнемо бути цікавими для студентської молоді, тому плануємо збільшувати свою присутність у соціальних мережах. На бібліотечній Facebook-сторінці регулярно поширюються останні новини відділів, оприлюднюються посилання на новинки бібліографічної продукції, розміщуються ілюстровані звіти про презентації нової літератури, зустрічі з письменниками, митцями, події культурного й громадського життя.

Залишити коментар

Ярослав Шрамко
Ректор університету
Ганна Віняр
Директор бібліотеки
Прес-центр
Прес-центр
Єлизавета Кучерган
Викладач кафедри фізичної культури та методики її викладання
Дмитро Бобилєв
старший викладач кафедри математики та методики її навчання
Валерія Безуглова
студентка факультету ДТО
Едуард Євтушенко
Декан природничого факультету
Календар подій
Останні статті
Популярне
Зворотний зв'язок