Прес-центр

«Розумію себе й допомагаю іншим!»: інтерв’ю з деканом психолого-педагогічного факультету Євгенієм Гергелем

23 Квітня 2020, 16:21

Щороку 23 квітня психологи всього світу відзначають своє професійне свято. Про науку, яка вивчає найтонші порухи людської душі, та про актуальні питання гармонізації психологічного стану прес-центр поспілкувався з деканом психолого-педагогічного факультету, кандидатом психологічних наук, доцентом Євгенієм Леонідовичем Гергелем.

Ви багато років очолюєте психолого-педагогічний факультет. Розкажіть, будь ласка, чим саме для Вас є психологія. Як часто Ви використовуєте психологічні знання у спілкуванні зі студентами та їх батьками, колегами, оточуючими?

– Спочатку дозвольте привітати всіх причетних до свята: і тих, хто вже працює на цій ниві, і тих, хто тільки готується стати до лав професійних психологів. Для мене особисто психологія – це безмежний всесвіт, який відкривається мені кожного дня. Звісно, у спілкуванні з оточуючими людьми допомагають знання з психології, професійні уміння й навички, але наука психологія настільки глибока й складна, що іноді потребує миттєвого реагування. Та саме цим вона й цікава.

Чому саме психологія? Кого або що Ви можете назвати рушійною силою, яка спонукала Вас до вибору цієї професії? Розкажіть про роки Вашого навчання в закладі вищої освіти, перші наукові спроби.

– Жодного разу я не пошкодував, що обрав цей шлях. Прийшов у професію свідомо. За першою спеціальністю я вчитель, працював на цій посаді й зрозумів, наскільки важливо знати не тільки особливості методики викладання того чи іншого предмету, а й закономірності сприйняття, уваги, інших психологічних особливостей конкретної дитини. Я зрозумів, що саме від цих знань залежить її успішність не тільки в навчанні, а й у всьому подальшому житті. Тому здобув другу спеціальність і став професійним психологом. Саме ця наука дала мені відповіді на багато запитань, навчила розуміти себе та інших людей. Свої перші наукові спроби я здійснив ще під час навчання: саме тоді майбутній науковий керівник запропонував мені долучитися до написання наукової, колективної роботи. Я залюбки поринув у вир досліджень, психологічних проблем, які захопили мене й, врешті-решт, були покладені в основу дисертації, присвяченої розвитку креативних здібностей, а наука психологія стала сенсом мого життя. Я зрозумів, що творчість – це рушійна сила життя людини. А ще – велика відповідальність за те, чим займаєшся!

Зараз наша країна разом з усім людством долає страшну хворобу COVID-19. Що можете порадити, аби уникнути депресивних і панічних станів під час карантинних обмежень?

– Дійсно, сьогодні для всього людства настали складні часи. Кожного дня всі засоби масової інформації повідомляють страшні новини. І людині, яка опинилася в ізоляції, важко опанувати себе, контролювати свій психологічний стан. Оточуючий світ, для кожного з нас – це світ, який ми сприймаємо суб’єктивно, по-своєму. Пропоную поглянути на цю ситуацію з іншої точки зору. Це можливість знайти час для самовдосконалення й особистісного зростання. Що конкретно потрібно роботи? Завершити незавершене, зробити незроблене, прочитати непрочитане. Бути зайнятим, жодної хвилини не сумніваючись, що складні часи минуть, а кожен із нас вийде із цієї ситуації набагато сильнішим! Долайте паніку і страх – займайтеся саморозвитком або творчістю. І все буде добре!

2020 рік – ювілейний для нашого університету. Що побажаєте собі, студентам, колегам у дні святкування 90-річчя КДПУ?

– Громаду Криворізького педагогічного вітаю з цим славетним ювілеєм. У цей складний час бажаю всім нам міцного здоров’я і миру. Гасло КДПУ «Істина, Творчість, Свобода» відображає наше ставлення не тільки до процесу навчання, а й до життя взагалі. Життя змінюється кожної хвилини й ми приймаємо виклики! Стрімко розвиваються та стають частиною повсякденності новітні інформаційні технології, без яких уже не зможе існувати сучасний світ. Сьогодні ми кардинально переглядаємо підходи до навчання, переосмислюємо старі парадигми й створюємо нові концепції. Без цього неможливо рухатися вперед! Ми все подолаємо. Бажаю всім нам мудрості у взаємодії з оточуючими, любові з близькими та рідними, і натхнення в професії.