Кафедра фізичної географії, краєзнавства та туризму
Факультет географії, туризму та історії

Історія кафедри

Згідно з наказом №58 по Криворізькому державному педінституту від 10.10.1944 р. на роботу для викладання курсу геології був прийнятий доцент Шерстюков Микола Матвійович. Призначення супроводжувалось відкриттям нової кафедри - кафедри геології та географії. Затвердження було підтверджене 27.02.1945 р. наказом №819 за підписом заступника Наркому Освіти УРСР Гуленком Й.С.  Перша географічна кафедра в КДПУ і всьому Криворіжжю існувала упродовж 1944-1949 рр. - повні 4 роки. Цю кафедру створив геолог Шерстюков М.М. під назвою «кафедра геології та географії». Фактично ця кафедра є попередницею кафедри фізичної географії та геології (з 1983 р.), так як по духу, науковому складу та переліком дисциплін відповідає саме профілю фізичної географії та геології. Тому, цілком логічно, можна до віку сучасної кафедри фізичної географії та геології додавати ще 4 роки. Першою географічною кафедрою можна пишатися, через те, що її створював представник відомої дореволюційної наукової геологічної школи - видатний вчений геолог Шерстюков М.М.. а також на кафедрі рік працював у майбутньому відомий вчений геолог Войткевич Г.В.

У 1983 році створена друга в історії педінституту географічна кафедра - кафедра фізичної географії та геології, яка є законним спадкоємцем першої кафедри - геології та географії. В цьому ж 1983 році природничий факультет був трансформований у природничо-географічний, який проіснував до 1986 року.

З 2012 р. кафедру фізичної географії та геології перейменовано на кафедру фізичної географії, краєзнавства та туризму.

Сучасна діяльність кафедри

Проводяться науково-практичні конференції: регіональна «Географія та екологія Кривбасу» (1999 р.), «Теоретичні, регіональні, прикладні напрями розвитку антропогенної географії та ландшафтознавства» (2005 р.), «Індустріальна спадщина в культурі і ландшафті» (2008 р.). З 2005 року регулярно видається збірник наукових праць, присвячений географічним дослідженням Кривбасу.

Кафедра фізичної географії, краєзнавства та туризму є випусковою з напряму підготовки 6.140103 "Туризм".

Кафедру фізичної географії, краєзнавства та туризму очолює кандидат географічних наук, доцент Казаков Володимир Леонідович, який є провідним спеціалістом у сфері туризму.

Частка науково-педагогічних працівників із науковими ступенями та/або вченими званнями за основним місцем роботи, які забезпечують проведення лекцій з навчальних дисциплін по кафедрі – 100%. Професорсько-викладацький склад випускової кафедри фізичної географії, краєзнавства та туризму налічує 10 осіб, з них – 8 кандидатів географічних наук, 2 викладача без наукового ступеня. Кафедра за якісними характеристиками кадрового складу, наукового потенціалу і рівнем науково-методичної роботи посідає одне з провідних місць  в університеті загалом.

З 2015 р. при кафедрі діє Науково-методичний Центр туризмології та екскурсознавства, який здійснює підготовку екскурсоводів (підготовлено 14 фахівців); розробляють екскурсійні програми з краєзнавчо-дослідницькою та навчальною метою (дир., доц. Казаков В.Л., Пацюй В.С.), з навчальною та екологічною метою (доц. Остапчук І.О.) для студентства та шкільної молоді Дніпропетровщини.

При кафедрі створено туристичний клуб «Сталкер» та ГО «Кривбастур – туристичний центр Кривого Рогу», які постійно використовуються в начальному процесі. Щорічно в різних локаціях проводиться День туризму. Викладачі та студенти кафедри активно долучаються до підготовки і проведення щорічних туристичних подій міста та країни: UITT Туристична виставка, м. Київ, Урочистості до святкування Дня туризму та екскурсовода, Дні Європи, Фестиваль «Ніч індустріальної культури», Туристичні змагання, тощо.

Тривалий час колектив кафедри активно співпрацює з КП «Інститут розвитку міста», із управлінням економіки міськвиконкому Кривого Рогу, міськими центрами туризму, з туристськими, готельними, оздоровчо-профілактичними підприємствами міста.

Підготовка фахівців на кафедрі здійснюється в рамках Програми розвитку промислового туризму в місті Кривому Розі, затвердженої рішенням ХХХ сесії VІ скликання Криворізької міської ради від 30.01.2013 № 1680.

У Дніпропетровській області та м. Кривий Ріг (у зв’язку із реалізацією програми розвитку промислового туризму) наявний значний попит на фахівців з туризму, який зумовлений потребою і можливістю їхнього працевлаштування на підприємствах туристичної індустрії.

Кафедра фізичної географії, краєзнавства та туризму активно залучає студентів до наукової діяльності. При кафедрі функціонує 2 наукових гуртки. Студенти кафедри неодноразово брали участь у Всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт.

Наукова діяльність: «Промисловий туризм: теорія та практика досліджень»

Випускники кафедри користуються попитом серед роботодавців, більшість з них працює в туристичних підприємствах  міста, області, Києва та за кордоном.

Напрями роботи кафедри:

1. Випускова кафедра з напрямів підготовки 6.140103 "Туризм, 8.04010401 Географія*.
  2. Підготовка бакалаврів та магістрів з напрямів: 6.140103 "Туризм, 8.04010401 Географія* та 6.040104 Географія*.
  3. Дослідження антропогенних ландшафтів.
  4. Участь у Програмі розвитку промислового туризму в місті Кривому Розі, затвердженої рішенням ХХХ сесії VІ скликання Криворізької міської ради від 30.01.2013 № 1680.
  5. Підготовка екскурсоводів у Науково-методичному Центрі туризмології та екскурсознавства на кафедрі.
Жовтень 2018