Кафедра історії України та правознавства
Факультет географії, туризму та історії

rom 2

За інформацією, розміщеною на офіційному сайті Українського інституту національної пам’яті: “Українська влада, громадськість та світове українство мають об'єднати зусилля для підготовки до вшанування 85-х роковин Голодомору 2018 року. Так ухвалила ініціативна група у Вашингтоні після відкриття там меморіалу жертвам геноциду 1932-1933 років.”

Не залишилась осторонь цієї сумної дати і наукова спільнота. З метою вшанування пам’яті загиблих від геноциду і водночас посилення науково-дослідницької роботи у напрямку з’ясування різних аспектів цієї трагедії, минулого тижня, в Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького відбувся Всеукраїнський круглий стіл із міжнародною участю «Голодомор 1932-1933 рр. в Україні». До оргкомітету цього наукового заходу увійшла Наталя Радомирівна Романець - доктор історичних наук, професор кафедри історії України та правознавства, яка тривалий час і наполегливо досліджує цю трагічну сторінку української історії, перш за все, через опрацювання значного архівного масиву. Отриманий доробок був використаний, зокрема, під час участі науковця у проекті "Реабілітовані історією" та підготовки матеріалів для Націона́льної кни́ги па́м'яті же́ртв Голодомо́ру 1932—1933 рокі́в в Украї́ні. Дніпропетровська область.

На, згаданому вище, Всеукраїнському круглому столі наша колега презентувала дослідження щодо динаміки і специфіки застосування репресій в умовах Голодомору.

 

 rom 1

 

 

6138

Останні дні вересня несуть в собі відгомін страшних подій у Києві 29-30 вересня 1941 року. Бабин Яр – урочище на північному заході Києва стало всесвітньо відомим символом Голокосту. ​У період нацистської окупації Києва у 1941-1943 роках у Бабиному Яру були розстріляні євреї, роми, радянські військовополонені, радянські активісти, члени Організації українських націоналістів (ОУН) та саме представники київської єврейської громади стали першими жертвами Бабиного Яру. Що відбувалось у ті дні в урочищі і довкола нього, досліджували і історики, і спецслужби одразу по визволенню Києва у листопаді 1943 року, не припинялась робота і весь цей час. Масові розстріли євреїв у колі досліджень міжнародних наукових установ, постійно ведеться робота по виявленню та опрацюванню свідчень очевидців.

Саме останнє і є метою роботи кандидата історичних наук, ст.викладача кафедри історії України та правознавства Романа Петровича Шляхтича в архіві дослідницького центру в Сент-Уені (Париж, Франція). І ось надійшло повідомлення про перші результати кропіткої роботи нашого колеги:

02.10

«За місяць роботи з архівами усних свідчень центру Яхад-Ін Унум вдалось опрацювати близько 100 показів свідків Голокосту у генеральній окрузі «Дніпропетровськ». Цей масив інформації дав можливість виявити «забуте» місце масового рострілу майже 2000 осіб на Криворіжжі. Як свідчать опитані співробітниками Центру свідки, у кар’єрі в районі Цегляного заводу протягом окупації німці та місцеві поліції проводили розстріли місцевого населення, в тому числі – представників еврейської спільноти міста. На думку свідка, в кар’єрі було вирито 40 чи 50 могил, в кожній з яких було приблизно по 40 людських останків. Інший свідок згадує, що в кар’єрі знаходились дві або три печі у яких спалювали рештки розстріляних людей. Так німці намагались приховати сліди своїх злочинів. Інформацію свідків опосередковано підтверджують і архівні матеріали з аріву СБУ м. Дніпро. Так, поліцай Калашнік свідчив, що взимку 1942 року у подвалі міської поліції утримувались евреї. Всіх їх було розстріляно в районі Цегляного заводу. Інші поліцаї теж підтверджуть інформацію про розстріли місцевих мешканців в цьому районі протягом всього періоду окупації.

Крім того, вдалось виявити багато свідчень про Голокост у сільскій місцевості, зокрема, у Криворізькому сільському району та Сталіндорфському сільському районі. Ці свідчення дали можливість відтворити перебіг еврейського геноциду в сільській місцевості. Визначити місця масових розстрілів, «технологію» їх проведення, реакцію місцевих мешканців не еврейского походження на вбивства євреїв тощо. Загалом, робота продовжується , адже ще залишаються непорацьованними свідчення з інших регіонів.»

За результатами першого місяця роботи в архіві, вже відбулося спілкування-звіт Р.П.Шляхтича з співробітниками Яхад-Ін Унум Патрісом Бенсімоном та колегою з Німеччини Андрієм Уманським.

 

5690

Відповідаючи на соціальний запит українського суспільства щодо відновлення історичної справедливості, ґрунтовного висвітлення однієї з найтрагічніших сторінок в історії України, пов’язаної з репресивною політикою радянського тоталітаризму, - Національна академія наук, Інститут історії України НАН України, Служба безпеки України, спільно з Державним комітетом по пресі, Українським історико-просвітницьким товариством «Меморіал», Всеукраїнська Спілка краєзнавців ініціювали Державну програму науково-документальної серії книг «Реабілітовані історією».

Президія Верховної Ради України 6 квітня 1992 року та Кабінет Міністрів України 11 вересня 1992 року своїми постановами підтримали ініціативу науковців та громадськості. Для організації роботи по підготовці згаданої серії книг було затверджено Головну редакційну колегію науково-документальної серії книг «Реабілітовані історією», створені обласні редколегії та науково-редакційні групи, які розпочали підготовку обласних томів.

Програма об’єднала сотні істориків, архівістів, бібліотекарів, музейників, журналістів, краєзнавців. Вони вважали своїм громадянським обов’язком відновити пам’ять про безвинно загиблих громадян України, про фізичні тортури та моральні страждання, що випали на їх долю, на долю їх рідних та близьких.

У справу реалізації Державної програми по створенню науково-документальної серії книг «Реабілітовані історією. Дніпропетровська область» свій грунтовний внесок зробили науковці, співробітники кафедри історії України та правознавства Криворізького державного педагогічного університету:

Романець Н.Р., доктор історичних наук, професор кафедри

 терор 1     нацменшини

 

Шляхтич Р.П., кандидат історичних наук

підпілля

 

Печеніна Н.А., кандидат історичних наук, доцент; Фінічева В.А., працівник музею історії КДПУ

тенети

 

 ДЛЯ ДЕТАЛЬНІШОГО ОЗНАЙОМЛЕННЯ З МАТЕРІАЛАМИ ЦИХ ВИДАНЬ ЗВЕРТАТИСЯ ДО НАУКОВОЇ БІБЛІОТЕКИ КДПУ,

НА КАФЕДРУ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ ТА ПРАВОЗНАВСТВА, ДО АВТОРІВ ЗБІРНИКІВ.

 

4284
1 березня 2018 року науковці Криворізького педуніверситету традиційно зібралися на звітний форум. До участі у пленарному засіданні та роботі секцій долучилися провідні історики й філологи, географи і краєзнавці університету.
Вагомі результати науково-дослідницької роботи викладачів КДПУ були відзначені грошовими преміями, грамотами. Серед співробітників, які отримали подяку за внесок у різних видах діяльності вишу, і представники професорсько-викладацького складу кафедри історії України та правознавства.

IMG 0001 1

 

IMG 0002 1

4282

У Центрально-Міській дитячій бібліотеці 12 лютого відбувся круглий стіл, приурочений до подій Української Революції і, зокрема, – повстанського руху на Криворіжжі. Участь у його роботі брав Роман Шляхтич, кандидат історичних наук, старший викладач кафедри

Детальніше - 

https://www.facebook.com/suspilneKryvorizhzhya/videos/292968537897955/?hc_ref=ARQ-nEDbdtA_TLcQzU_KrXy5rE_6x2FUOajOLirzAO6tTpspD9EAeRKN_wa21TT6Py8

4181

G 1

    G 2

21 грудня  2017 року у Криворізькому Музеї культури єврейського народу та історії Голокосту «Музей Михайла Мармера» відбулася презентація збірника «Музейний простір: збереження та презентація предметів юдаїки», до якого увійшли  концептуальні статті, дослідження та фото артефактів юдаїки, які демонструвалися під час виступів вчених на Всеукраїнському науково-практичному семінарі (Кривий Ріг, жовтень 2017 р.).

Серед наукових доробок, що увійшли до збірника, і статття кандидата історичних наук Р.П.Шляхтича «ГОЛОКОСТ  НА  КРИВОРІЖЖІ: ВИКОНАВЦІ  та  ЖЕРТВИ». На презентації, науковець, як і його колеги-автори, розповів про свої мотиви обрання тематики дослідження й аналізу артефактів юдаїки, значення цієї справи для української історичної науки.

Всі бажаючи ознайомитись з матеріалими презентованого збірника матимуть таку можливість, звернувшись до Наукової бібліотеки КДПУ, до якої було передано кілька примірників.

G 3

3589

                                          Історія нічому не учить, а тільки карає за незнання уроків.
                                                                                                                               B. Ключевський

videoplayback 2  Донесення до кожного пересічного українця правди про причини виникнення,                головного ідеолога, організаторів  та виконавців Голодомору 1932-1933 рр. в Україні – мета виставки «Страчені голодом: невідомий геноцид українців», підготовленої Міжнародним благодійним Фондом «Україна 3000». В основу виставки покладена ідея: інформація  офіційного джерела підтверджується свідченнями очевидців, що пережили Голодомор 1932-1933 років.

У Кривому Розі, знайомство з матеріалами виставки «Страчені голодом: невідомий геноцид українців» відбувається в рамках Мандрівного фестивалю документального кіно, який триватиме з 2 по 9 грудня 2017 р..

 

На відкритті виставки 2 грудня 2017 р.  в культурно-громадському центрі ШELTER+ відбулась тематична лекція доктора історичних наук, професора кафедри історії України та правознавства Н.Р. Романець. 

Мова йшла про причини тривалого замовчування правди про  спланований геноцид голодом українського народу  та архівні знахідки, зокрема, під час участі науковця у проекті "Реабілітовані історією" та підготовки матеріалів для Націона́льної кни́ги па́м'яті же́ртв Голодомо́ру 1932—1933 рокі́в в Украї́ні. Дніпропетровська область.

videoplayback 4      

Виставка  «Страчені голодом: невідомий геноцид українців» триватиме в КГЦ   "Шелтер +"  до 9 грудня 2017 р.. 

 

3307

Печеніна Наталія Анатоліївна, к.і.н., доцент

Романець Наталя Радомирівна, д.і.н., професор кафедри

Задорожна Лілія Віталіївна, к.п.н., доцент

Товстоляк Надія Миколаївна, к.і.н., доцент

Тарасов Андрій Валерійович, к.і.н., доцент

Шляхтич Роман Петрович, к.і.н., доцент кафедри

Грабар Микола Михайлович , асистент

Москаленко Василь Григорович, к.і.н., доцент

Фінічева Вікторія Аніславівна, працівник музею історії КДПУ

256
Календар подій
Останні статті
Популярне на сайті
Афіша
Грудень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31