Кафедра історії України та правознавства
Факультет географії, туризму та історії

Днями, на факультеті географії, туризму та історії тривав Тиждень права, традиційно ініційований кафедрою історії України та правознавства. Ключовими подіями стала Олімпіада з правознавства та студентська конференція.

Так, в Олімпіаді взяли участь студенти сп-ті «Історія: правознавство» І-го, ІІ-го та ІІІ-го курсів. Запропоновані завдання охоплювали різні галузі права України: конституційне, адміністративне, цивільне тощо. Приємно вразили результати 1-курсників (Сотнікова В. та Складенко Ж.), які лише на десяті балу поступилися призерам-ІІІ-курсникам. Отже, призові місця розподілились наступним чином:

І місце - Корнієнко С.; ІІ місце – Москаленко Н.; ІІІ місце – Чижик Д., Латипова А.

       DSC 0010      DSC 0013

Про перебіг студентської конференції, яка відбулась в рамках Тижня права-2018 можемо дізнатися безпосередньо від однієї з учасниць – Солодун Антоніни:

"13 листопада 2018 року відбулась студентська конференція ‘‘Захист прав громадян в Україні’’ під керівництвом викладачів кафедри історії України та правознавства Печеніної Наталії Анатоліївни та Москаленка Василя Григоровича. Активну участь приймали студенти груп ІП-16 та ІП-17, серед яких мали змогу оголосити свої промови Тимрук Владислав, Грицанова Олена, Проскура Олександр, Солодун Антоніна.

Кожен з них зумів своєю доповіддю ‘‘достукатися’’ до розумів студентів аудиторії тому, що вона дійсно була актуальною на сьогоднішній день як регіональним, так і територіальним чином.

Першим розпочав Тимрук Владислав з темою: ‘‘Подвійне громадянство’’. Владислав надавав багато прикладів інших держав, які мають справу з подвійним громадянством, висловлював власну думку щодо турбуючої теми.
‘‘ Надання другого громадянства кардинально змінює стосунки людини і держав… держави визнають тільки свої закони у межах своїх кордонів…’’- промовив Владислав. Дійсно, дуже важливо вирішити це питання для нашої країни, особливо тоді, коли за це переймається сучасна молодь.

Наступною вийшла з доповіддю на тему ‘‘Права покупців у супермаркеті’’ Грицанова Олена. У вигляді тез розкрила турбуючі моменти та ситуації, що виникають у багатьох відвідувачів магазинів, а саме:
1) Чи може охорона перевіряти чеки або затримати людину безпідставно;
2)Ситуація, коли ціна на продукті відрізняється від ціни у касовому апараті;
3)Чи можна заходити з домашніми улюбленцями або фотографувати товари в залі супермаркету.
Було наведено багато витягів та статтей з Конституції України та Кодексів, що вказували на правильне вирішення проблем. Під час дискусії щодо теми ми зрозуміли, що багато в яких аспектах український захист прав споживача має певні переваги перед європейським в плані непохитності та консерватизму з позитивної точки зору.

‘‘Незаконна вирубка лісу в Україні: правомірність та покарання’’- назва доповіді, з якою до кафедри підійшов наступний учасник конференції – Проскура Олександр. Він, як і два попередніх доповідача доводив до відома аудиторії доволі хвилюючі факти, про які варто замислитися:
‘‘ За даними міжнародної організації Earthsight, Україна – головне джерело незаконного постачання дешевої деревини до ЄС. Якісний матеріал вивозять і продають задешево, видаючи його за ‘‘дрова’’ – нібито рубали тільки погані дерева з санітарною метою’’.
Так, Олександр висловив власну думку щодо хвилюючої теми та навів декілька прикладів із власного досвіду про вирубку лісів. Вважав за потрібне внести до законопроектів положення про скорочення обсягів контрабанди, налагодження контролю перевезень через кордон та звісно, в майбутньому мати шанс розвинути Україні деревообробну промисловість.

Останнім доповідачем стала Солодун Антоніна з досить гострою темою для міста – ‘‘Екологічна ситуація у Кривому Розі’’. Для аудиторії були представлені офіційні відомості з екологічних паспортів Дніпропетровської області та Кривого Рогу за останніх декілька років у вигляді порівняльних таблиць. Під час доповіді були висвітлені дві сфери: стан води та атмосферного повітря в Кривому Розі. Зокрема, була озвучена така теза:
‘‘Станом на 2017 рік у Кривому Розі відбувається зниження рівня забруднення повітря по пилу, двооксиду сірки, оксиду та двооксиду азоту, аміаку, сірководню, фенолу. На тому ж рівні залишились величини середніх концентрацій по оксиду вуглецю, проте збільшились концентрації по формальдегіду’’. Щодо останнього, це свідчить про високі шанси мати проблеми з нервовою системою, легенями , зором та взагалі зі здоров’ям.

При завершенні ми дійшли до висновку, що важливо не тільки знати свої права, як громадянина України, але й вміти їх захищати, тлумачити та вдосконалювати."

DSC 0001  DSC 0059  DSC 0061

Вчора, 19 грудня відбулося підведення підсумків та нагородження призерів, активних учасників Тижня права-2018.

DSC 0007  DSC 0014  DSC 0010 1

 

6489

40635140 1170624243090299 6806849185007009792 n   02.10

За оприлюдненою раніше інформацією, протягом вересня, жовтня та листопада 2018-го року, наш колега, кандидат історичних наук Роман Петрович Шляхтич працював у закордонному архіві. Доступ до унікального архівного фонду дослідницького центру в Сент-Уені (Париж, Франція), де зібрано близько 6 тис. свідчень про масові розстріли євреїв та ромів, проведених нацистами та їхніми допоміжними підрозділами, науковець отримав в рамках науково-дослідного гранту. Організація Яхад-Ін Унум – французька асоціація, що з 2004 року проводить дослідження «Голокост від куль» в Східній Європі і надає можливість науковцям, що займаються дослідженням Голокосту (до їх числа належить і Р.П.Шляхтич) розширити історіографічний аспект досліджень, дослідити нову точку зору на масові вбивства.

В результаті кількамісячної наполегливої праці — значний масив фактажу та вражень:

"За декілька місяців роботи в дослідницькому центрі Yahad-In Unum вдалось опрацювати майже 175 відеосвідчень про Голокост. Переважно респонденти розповідали про Голокост від куль у сільській місцевості. Географічно були опрацьовані матеріали, які відноситься до трьох сучасних областей: Дніпропетровської, Кропивницької та Запорізької.

Відеосвідчення з архіву Yahad-In Unum мають власну методологію проведення інтерв’ю. Всі свідчення доволі чітко структуровані: особисті дані респондента; його соціальне походження; спогади про життя євреїв і місцевого населення до радянсько-німецької війни; прихід німців і перші враження від їх появи; інформація про долю євреїв в перші дні, тижні та місяці нацистської окупації; відомості про місця масових розстрілів єврейського населення; участь місцевих поліцаїв в геноциді євреїв; політика пам'яті на місцях масових розстрілів тощо. Різняться свідоцтва за мірою інформативності. Найбільш інформативними є спогади осіб, яким на момент вчинення актів геноциду було від 5-7 до 15-17 років. Це була для них психологічна травма, яка дуже добре відобразилася в їх пам'яті. Менш інформативними є свідчення людей яким було більше 18 років. Вони, зазвичай, не все розповідають і намагаються неприємні моменти не згадувати або говорять про них загалом. Не менш важливим є те, що для багатьох респондентів єврейський сюжет не був центральним у їх розповіді, незважаючи на те, що вони мешкали у переважно єврейському середовищі. Тому інколи тема Голокосту у інтерв’ю висвітлена доволі фрагментарно. Попри це, спогади несуть величезний фактологічний матеріал, який без сумніву є важливим для об’єктивного висвітлення ролі місцевих поліцаїв у Голокості.

Крім цього, вдалось опрацювати декілька інтерв’ю в яких респонденти розповідають про масові розстріли євреїв у Кривому Розі. Зокрема, ці спогади є важливим з огляду на фрагментарність висвітлення теми Голокосту у працях місцевих істориків. Так, одна з респондентів згадала про розстріли місцевих мешканців, які проводили нацисти в районі цегляного заводу на Гданцівці. Розстріли у цьому місці проводились протягом всієї доби окупації і серед майже 2000 розстріляних людей були і представники єврейської спільноти міста. Ця інформація майже невідома широкому загалу криворіжців, в тому числі, і через відсутність будь-якого пам’ятного знаку на місці розстрілу.

Дуже сприяла продуктивній науковій роботі атмосфера, яка панує у дослідному центрі Yahad-In Unum. Її створює чудова команда справжніх професіоналів, які займаються важливою роботою щодо збереження та популяризації пам’яті про геноциди ХХ століття. І одним з головних напрямів цієї роботи є збереження пам’яті про Голокост. Майже 7000 відеосвідчень очевидців Голокосту, лише з території України, результат цієї роботи. Загалом, роботи було багато, але це саме той випадок коли було більше цікаво, ніж складно."

IN UNUM

 

6487

2018 11 25 Hist club 03

24 листопада 2018 року в Україні і ще 32 країнах світу, меморіальними заходами вшановували пам'ять жертв Голодоморів — мільйонів українців, знищених тоталітарним комуністичним режимом. 85 років минуло, але повної історичної реконструкції тих подій не відбулося. Саме невідомим сторінкам Голодомору 1932-1933-го років на Дніпропетровщині присвятила свою лекцію-бесіду професор кафедри історії України та правознавства, доктор історичних наук Наталя Радомирівна Романець. Захід відбувся в рамках чергового заняття Дніпровського історичного клубу 25 листопада 2018 року в Інституті "Ткума" (м.Дніпро).

2018 11 25 1   2018 11 25 2

За інформацією на сторінці Дніпровського історичного клубу офіційного сайту Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума»: "Використовуючи унікальні архівні матеріали, дослідниця розповіла про причини, масштаби і наслідки Голодомору 1932-33 рр. у Дніпропетровській області. Окрему увагу було приділено механізмам замовчування геноциду радянською владою. Чи був голод у містах, або був притаманний тільки сільській місцевості? Яким чином протягом десятиліть радянська влада трактувала трагедію 1932-33 рр., і коли вперше було використано терміни "Голод" і "Голодомор"? Чому саме українські селяни стали жертвами радянської політики? Ці та інші питання було обговорено під час заняття."

2018 11 25 4    2018 11 25 5

Зауважимо, Н. Р. Романець - науковець, яка тривалий час і наполегливо досліджує цю трагічну сторінку української історії, перш за все, через опрацювання значного архівного масиву. Отриманий доробок був використаний, зокрема, під час участі науковця у проекті "Реабілітовані історією" та підготовки матеріалів для Націона́льної кни́ги па́м'яті же́ртв Голодомо́ру 1932—1933 рокі́в в Украї́ні. Дніпропетровська область.

2018 11 25 12   2018 11 25 13

 

6282

13 листопада 2018 року в рамках проекту Факультету географії, туризму та історії “Педагогічні студії” відбулось спілкування студентів 4-го курсу сп-ті “історія” з вчителем історії та правознавства КЗШ №90 Дмитром Анатолійовичем Гонтарем. Проведений майстер-клас наочно продемонстрував практичну реалізацію навчально-методичної проблеми щодо розвитку критичного мислення учнів на уроках історії як засобу соціалізації особистості у контексті компетентністного підходу.

      8      4

Підтримати та допомогти вчителю в успішній реалізації цієї справи приїхали його учні, вихованці КЗШ №90.

      6       1

По закінченню історичного факультету Криворізького державного педагогічного університету Дмитро Гонтар працює за фахом, керуючусь педагогічним кредо: “Посередній учитель розповідає, хороший — пояснює, кращий — демонструє, великий — надихає: учитель і учень ростуть разом”.

 7   2   3

Підсумком спілкування студентів-істориків та вчителя-практика стало розуміння того, що інноваційна діяльність вчителя — це гарно організована, раціональна та системна робота.

На завершення зустрічі Д.А.Гонтару була вручена Подяка за активну участь в проекті “Педагогічні студії та внесок у справу профорієнтаійної роботи серед студентської молоді.

 5

 

 

6161

Тиждень Факультету географії, туризму та історії триває та набирає обертів. Як повідомлялося раніше, 5 листопада відбулися Педагогічні студії студентів сп. «Географія» з досвідченими вчителями м. Кривого Рога. В продовження цієї теми, вчора, 7 листопада, вчитель-методист Криворізької гімназії №127 Лілія Іванівна Охредько провела методичний майстер-клас для студентів IV курсу сп. «Історія». Провідна тема спілкування — урок з історії України: «Суспільно-політичне життя в українських землях в 1-й половині ХІХ ст.».

7.11 2     7.11 4

7.1 3  7.11 1  7.11 5

На завершення зустрічі, разом зі словами вдячності студентів, Л.І. Охредько була вручена Подяка за внесок у справу профорієнтаійної роботи серед студентської молоді.

7.11 6

6070

Історія проситься в сни нащадків...

                               Ліна Костенко

Мрія будь-якого екскурсовода - зацікавлені, допитливі, з відвертою жагою дізнатися якомога більше відвідувачі. Днями, з історичними віхами Криворізького державного педагогічного університету в музеї історії навчального закладу знайомились студенти 1-го курсу спеціальності «Історія». Нижче, красномовніші за численні слова, фотомиті цього спілкування.

25.10 2   25.10 3   25.10 4

                                     25.10 6              25.10 7

25.10 8    25.10 9   25.10 5

 

 

6023

Бібліотека - це не тільки книга. Це перш за все колосальний концентрат спресованого часу, як би сполучення тисячоліть людської думки...

М.  Шагінян )

Кому як не майбутнім знавцям минулого людства, ще на початку шляху в здобутті фаху, познайомитися зі скарбами бібліотеки вишу, де вони мають навчатися. І таке знайомство для студентів 1-го курсу спеціальності «Історія» відбулося 17 жовтня 2018 року, що продовжило добру традицію попередніх років, на важливості та незаперечному значенні якої наголошує, зокрема і викладач навчальної дисципліни «Джерела з історії України», к.і.н., доцент Н.А.Печеніна.

 

44157602 2664406290450356 5911479006372298752 n

Фахове спілкування було забезпечене працівниками інформаційно-бібліографічного відділу Наукової бібліотеки КДПУ О.А. Дікуновою, С.О.Кочергою та О.Б.Поліщук в рамках курсу «Основи інформаційної культури».

44382273 2664406403783678 5810477271244341248 n 44225839 2664406443783674 3648276466833031168 n 44267179 2212436925744370 409637183075385344 n

Цей курс вже не один рік плідно використовується у роботі зі студентами-першокурсниками Криворізького педагогічного, маючи на меті «сформувати інформаційну культуру студентів, зокрема вміння й навички інформаційного пошуку, відбору та оцінювання інформації, навчити користуватися алгоритмом і методикою пошуку інформаційних ресурсів у процесі навчальної та науково-дослідницької діяльності.» («Основи інформаційної культури», Програма курсу, укладач О.А.Дікунова, Кривий Ріг, 2014)

              44259709 2664406300450355 7571957940471463936 n  44154363 160283634918449 7461061957903187968 n

5853

10 0

«Під Твою милість прибігаємо!» - саме так, перед кожним походом, уклінно звертались у молитві до Пресвятої Богородиці запорозькі козаки. У них існував особливий культ Богородиці-Покрови як заступниці та захисниці від ворога. Головна січова церква завжди була на честь Покрови. Її ікона була в кожному козацькому курені. Зображували її й на хоругвах, під якими козаки виступали в походи.

Саме 14 жовтня, в день Покрови Пречистої Богородиці, щорічно відзначається День Украї́нського козацтва. Історія нашого міста тісно пов’язана з представниками цієї уславленої спільноти українського народу. Тому знаковою була передача до Наукової бібліотеки Криворізького державного педагогічного університету, саме напередодні цьогорічного відзначення Дня Украї́нського козацтва, збірників матеріалів минулорічних (2015, 2016 та 2017-го років) Історико-краєзнавчих читань «Криворіжжя: погляд у минуле…». Нагадаємо, що цей краєзнавчий форум проходить щорічно у квітні за ініціативи кафедри історії України та правознавства, музею історії КДПУ та активної підтримки краєзнавців-науковців та краєзнавців-аматорів Кривого Рогу. Зауважимо, що незабаром готується до виходу збірник Історико-краєзнавчих читань-2018.

43688245 339768670109190 1513751628518260736 n

 

Принагідно викладацький склад та співробітники кафедри історії України та правознавства вітають всіх з прийдешніми святами! З 2014 року Указом Президента України на свято Покрови перенесений і День Захисника України. Тому наші найщиріші вітання всім дотичним до цієї величної справи і, зокрема, викладачам, співробітникам, випускникам та студентам Криворізького державного педагогічного університету, хто нині мужньо захищає незалежність нашої держави на Сході країни.

Позитивного настрою

і великих перемог!

Не здаватись без бою,

допоможи Вам Бог!

 

 

5801

Yoh Peter    2

За оприлюдненою раніше інформацією, з  03 по 14 вересня 2018 року у місті Дніпро тривав лекторій професора єврейської історії Північно-Західного університету (Чикаго, США) Йоханана Петровського-Штерна «Євреї та українці: тисячоліття співіснування. Частина 2: 1917-2017».

Одним із учасників заходу був студент ІІ курсу магістратури спеціальності "Історія" Коротаєв Олександр (на фото: 1-й ряд, крайній зліва).

41991822 164365901110010 7150876288754909184 n

 

 

5559

DSC 5809   DSC 5817

12 вересня 2018 року у студентів ІІ курсу спеціальності "Історія" ФГТІ відбулася конференція за результатами археологічної практики. Локацією цьогорічних розкопок стала територія урочища Холодний Яр. Керівниками студентської практики виступили викладачі кафедри історії України та правознавства доц. Андрій Тарасов й асист. Микола Грабар. Практична частина експедиції передбачала дослідження поселення скіфської доби, зокрема представників скіфів-орачів й скіфів-землеробів, теоретична частина включала вечірні лекції з археології від Олександра Могилова.

 1 архео

Про результати участі у дослідженнях Мотронинського городища, що відбувалися під керівництвом співробітника Інституту Археології НАН України Олександра Могилова, у своїх виступах розповіли  Онищенко Владислав, Проскура Олександр, Солодун Антоніна, Яблонський Анатолій, Тимрук Владислав, Громова Анастасія.

DSC 5846     DSC 5851

 

Присутні на заході також були ознайомлені (доповідачі: Бухінна Ліна та Паньків Катерина) з результатами навчальної практики на базі Криворізького історико-краєзнавчого музею під керівництвом наукового співробітника закладу І.О.Стеблини.

DSC 5812

 

 

5528
Календар подій
Останні статті
Популярне на сайті
Афіша
Січень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31