Кафедра історії України та правознавства
Факультет географії, туризму та історії

 Під девізом «Перемога народжується не на полі бою, а у школах та університетах», рухаючись Україною, освітньо-патріотичний проект «Книги для 100 університетів та бібліотек України: боротьба за свідомість» дістався Кривого Рогу. Місцем презентації проекту, спрямованого на відкриття громадськості правди про різні хронологічні періоди історії України, значна частина видань якого розкриває правду про Голодомор-геноцид української нації, руйнуючи давно вкорінені «совєцькі» стереотипии, був обраний Криворізький державний педагогічний університет, а датою – 16 травня 2019 року. 

DSC 0039   DSC 6969   DSC 6972

На початку зустрічі, де присутніми стали науковці історичних кафедр ФГТІ, студенти-історики, співробітники Наукової бібліотеки КДПУ та інші, хто виявив інтерес до події, виступив Віктор Брехуненко, професор, доктор історичних наук Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України. Про ідею, яка сподвигла на створення подібного проекту та людей, зусиллями яких проект реалізовувся; про роботу над власними книгами з проблем українсько-російських відносин – такими були основні моменти виступу В.А. Брехуненка.

DSC 6949

На значущість проекту «Книги для 100 університетів і бібліотек України: боротьба за свідомість» як в цілому, так і відносно доступності до рідкісних видань, збірників документів, енциклопедичної літератури, зокрема, нещодавно виданої «Енциклопедії Голодомору», наголосила у своєму слові д.і.н., проф. каф.історії України та правознавства Н.Р.Романець.

DSC 0042

З  всіма книгами, які за визначенням організаторів проекту "мають українське патріотичне спрямування, покликані вести боротьбу за свідомість, насамперед свідомість молоді, яка формує національну українську еліту", можна ознайомитись у  Науковій бібліотеці КДПУ.

DSC 6937  DSC 6958

7843

16 травня 2019 року у студентів ІІІ-го курсу сп. «Історія» відбулось тематичне заняття до Дня пам'яті жертв політичних репресій. У вступному слові, к.і.н., доцент Н.А.Печеніна зупинилась на історії та причинах появи цього щорічного національного пам'ятного дня. На початку 2000-х років кожної четвертої суботи листопада відбувалося одночасно вшанування жертв голодоморів та політичних репресій. З 2007-го року Указом Президента України Днем пам'яті жертв політичних репресій встановлена третя неділя травня з метою належного вшанування пам'яті жертв політичних репресій, привернення уваги суспільства до трагічних подій в історії України, викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології, відродження національної пам'яті, утвердження нетерпимості до будь-яких проявів насильства проти людства.

16.05 1 3

Висвітленню механізмів, масштабів та характеру репресивних акцій щодо різних соціальних груп присвятили свої виступи студенти:

Вчорашня Єлізавета – Причини та масштаби політичних репресій кінця 1920 - 1930-х років;

Москаленко Наталія – Антирелігійна кампанія 1920-1930 х рр.;

Чижик Дмитро – Репресії в Червоній Армії: причини, перебіг подій, наслідки

16.05 1 2   

У процесі аналізу студентами почутих фактів, тривала дискусія з причин терору, модераторами якої виступили Н.А. Печеніна, Лактіонов Олег та Корнієнко Сергій.

16.01 1 4 16.05 1 1

 

 

7841

15 травня 2019 року відбувся цьогорічний міський конкурс-захист творчо-пошукових робіт «Краєзнавчий форум», на якому були представлені дослідницькі проекти учнів 8-11 класів закладів освіти нашого міста.

forum 6

Метою конкурсу є залучення учнівської молоді до творчо-пошукової діяльності, в процесі якої має відбуватися формування відповідних компетентностей старшокласників, з подальшим оволодінням методів наукового дослідження та виховання громадянської позиції, любові до рідного краю.

Організаторами конкурсу виступили Департамент освіти і науки виконкому та Інноваційно-методичний центр Криворізької міськради, а також Криворізька гімназія № 127, на базі якої і відбувався захід.

За багаторічною традицією у якості голів журі історико-краєзнавчих секцій були запрошені доценти кафедри історії України та правознавства: Н.А.Печеніна, к.і.н., доцент та Л.В.Задорожна, к.п.н., доцент.

forum 2    forum 3

Переможцями секції "Історія та краєзнавство-1" стали:

Саар Катерина (КЗ"НВК КСШ із поглибленим вивченням іноземних мов - ДНЗ" - І місце;

forum 5

ІІ місце поділили: Пономаренко Аміна  і Горбенко Марія - обидві представниці КГ №127;

ІІІ місце посіли: Дишлюк Павло (КЗШ №90) і Волкова Валерія (КЗШ № 21).

Приємно вражаючим став той факт, що керівниками дослідницьких проектів переможців секції "Історія та краєзнавство-1" є випускники Історичного факультету КДПУ: Манько А.О., Поліщук В.С., Гонтар Д.А., Черних В.В..

Перше місце  в номінації "Історія і краєзнавство" (секція 2) журі присудило Мамоновій Яні (КЗШ №114); друге - Бірук Дані (КЗШ №130) та Черноусовій Марії ( КГ №95), третє - Вінтоняк Ніні  (КНТМЛ № 16).

Вітаємо переможців і бажаємо всім юним пошуковцям успіхів !

 

 

 

7818

08 травня 2019 року студенти І-го курсу сп."Історія" спілкувалися з актуальних проблем формування моделі пам'яті Другої світової війни та емоційно-змістового забарвлення 8 та 9 травня як складової цієї пам'яті.

08.05 aud

Тематичною підводкою до дискусії стали виступи магістрантів-істориків Ярослава Щербака щодо різних поглядів на відзначення Дня перемоги/пам’яті; Михайла Сазонова по питаннях існуючих моделей історичної пам'яті українців та Влада Гордієнка - про втрати у війні та її наслідки.

      08.05 scherbak    08.05 gordienko

Історія двох дат – 8 та 9 травня пов’язана з тим, що акт про капітуляцію, названий "остаточним", підписали 8 травня о 22:43 за центральноєвропейським часом, або в 0:43 за московським. Припинення вогню було призначено на 23:01 за Берліном – коли 9 травня настало також в країнах Східної Європи.

Вчені умовно визначають чотири моделі пам’яті про Другу світову війну. У країнах «старої» Європи пам’ятні заходи відбуваються здебільшого 8 травня, з огляду на точну дату підписання Акту капітуляції. Окрім того, наступного дня, 9 травня, європейці святкують День Європи. Логіка відзначення цієї дати вибудовується за принципами, викладеними у Резолюції Генеральної асамблеї ООН, котра не містить жодних обмежень щодо уже існуючих традицій відзначення, закликає зберігати пам’ять про жертви війни та не допустити повторення чогось подібного у майбутньому.  

У Росії День перемоги святкують 9 травня пафосно із військовими парадами, салютами та культом радянських воєначальників.

Для Німеччини ситуацію з відзначенням 8-9 травня досить точно висловив перший президент ФРН Теодор Хойс, визначивши 8 травня трагічним і проблематичним парадоксом, адже в цей день Німеччина була одночасно знищена і врятована.

Нові члени Євросоюзу  мають свою, окремішню та консолідовану, позицію: для них політика пам’яті полягає, по-перше, у вимогах до Росії визнати свою відповідальність за злочини та окупацію країн Центрально-Східної Європи, а по-друге, в ініціативах щодо внесення своєї пам’яті про досвід життя під совєтами до спільного панєвропейського наративу.

І тут логічно постає питання про модель історичної памяті українців. Зокрема, з огляду на дослідження д-ра політ.н. В.Гриневича, говоримо про існування двох конкуруючих моделей – української (самостійницької), налаштованої на творення незалежної, зорієнтованої на Європу демократичної держави і пострадянської (малоросійської), що плекає проросійські симпатії і ностальгує за СРСР. Проблема української історичної пам'яті набула актуальності в момент постання незалежної української держави, а етапи формування політики пам'яті, зокрема і моделі пам'яті війни,  чітко пов’язані з особливостями правління Президентів України.

08.05 Pechenina

Модератором безпосередньо дискусії, під час якої першокурсники мали можливість висловити свої аргументовані «за» і «проти» відносно «святкування» чи «вшанування», стала к.і.н., доцент Н.А.Печеніна.

 

 

 

7769

                                                                                                             mak                                 

  

                              8 травня 1945 року -                                     в Берліні ратифікований «Акт про беззастережну     капітуляцію» збройних сил Нацистської Німеччини

                 

          22 листопада 2004 року - Резолюцією Генасамблеї ООН проголошені присвячені пам'яті жертв Другої світової війни Дні пам'яті                          та  примирення, що відзначаються 8 та 9 травня

                       

                                    24 березня 2015 року -                            Указом Президента за № 169/2015       «День пам'яті та примирення»  встановлений           офіційно в Україні з  датою відзначення щороку 8 травня.

 

 

 

 

 

 

7751

8 2

06 травня 2019 року на базі дитячої бібліотеки №9 відбулась зустріч к.і.н., ст.викладача кафедри історії України та правознавства Р.П.Шляхтича зі старшокласниками КЗШ №26. Під час спілкування обговорювались актуальні питання пов’язані з наслідками другої світової війни та внеску України у перемогу над нацистами. Присутні почули нові факти, спрямовані на ґрунтовніше осмислення «ціни перемоги»: трагедія криворізьких євреїв; життя і смерть у шталазі 338 – одному з таборів військовополонених, розташованому у Кривому Розі.

Не залишили байдужими, почуті учнями, маловідомі факти з історії окупаційної доби. Одним з таких стала розповідь про поселення Корюківка Чернігівської обл., у якому загинуло близько 7 тис.осіб, що по масштабах страти мирного населення є винятковими серед населених пунктів не тільки України, а й колишнього СРСР та Європи.

8 1

 

 

7734

02 травня 2018 року Президент України підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури реабілітації жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років». Коментар співавторки закону, народного депутата Ганни Гопко щодо актуальності події міститься і на офіційній сторінці Українського Інституту Національної Пам'яті : “Досі в Україні діяв ще радянський закон про реабілітацію, значна частина жертв комуністичного режиму формально вважалася злочинцями. Тепер ми нарешті відновлюємо історичну справедливість. За новим законом, реабілітації підлягають усі репресовані позасудовими органами, всі депортовані, а також люди, засуджені за те, що зі зброєю в руках боролися за незалежність України. Реабілітація поширюється на всіх, хто постраждав від дій комуністичного режиму в 1917-1991 роках». 

Реабілітація відбуватиметься у кілька кроків:

reabilitaliya zhertv fin

На початку 2019-го року при Дніпропетровській обласній державній адміністрації було створено регіональну комісію з реабілітації.

Відповідно до Розпорядження Голови облдержадміністрації В.М.РЕЗНІЧЕНКА від 28.03.2019 р. за № Р-164/0/3-19 до складу регіональної комісії з реабілітації увійшов ШЛЯХТИЧ Роман Петрович, кандидат історичних наук, старший викладач кафедри історії України та правознавства.

17 квітня 2019 року відбулось перше засідання комісії, на якому було обрано її голову та обговорено план подальшої роботи. Як зазначають в координаційному центрі -  Управлінні культури, національностей і релігій ДніпроОДА : «Регіональна комісія попередньо розглядає обставини, пов’язані з репресіями проти конкретної людини. Далі подає до Національної комісії обґрунтовані пропозиції - визнати людину реабілітованою або потерпілою від репресій чи відмовити у цьому».

 

7595

З метою розвитку та реалізації інтелектуальних й творчих здібностей студентської молоді, посилення їх мотивації до наукової діяльності, сприяння духовному розвитку молодої людини 20 березня 2019 року на базі Криворізького державного комерційно-економічного технікуму відбулися історичні читання «На початку славного шляху» серед студентів ЗВО І-ІІ рівнів акредитації. Даний захід вже набув традиційності, єдине - цього року він відбувся у статусі обласного.

Ще за однією доброю традицією до участі в історичних читаннях у якості члена журі була запрошена завідувач кафедри історії України та правознавства, кандидат історичних наук, доцент Н.А.Печеніна.

іст.чит n

"Той факт, що статус наукового заходу підвищився красномовно свідчить не тільки про розширення меж залученої до наукової роботи студентської молоді, а й про значне якісне зростання презентованих робіт, - ділиться своїми враженнями Наталія Анатоліївна. Особливо вразила робота Ткаченко Кристини, студентки Дніпровського державного коледжу архітектури на тему "Закордонна армія" Симона Петлюри (керівники Ягоджієва Г.Н., Ракова З.В.). Дослідження присвячене створеній у часи УНР Українській Республіканській Капелі, що стала активним гравцем політичної війни, інтернаціоналізуючи українське питання піснею."

 55211338 577075999438926 4603734015327862784 n54520853 850155042043418 4425966250954326016 n

 

7236

 dobrovolets

7167

 12

7144
Календар подій
Останні статті
Популярне на сайті
Афіша
Травень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31