Кафедра історії України та правознавства
Факультет географії, туризму та історії

prapor

ШЛЯХ  НАРОДНОГО  ВИЗНАННЯ  ТА  ЮРИДИЧНОГО  ОФОРМЛЕННЯ
НАЦІОНАЛЬНОГО  СТЯГУ

(на матеріалах офіційного сайту Українського Інституту Національної Пам'яті )

червень 1848-го року – на міській ратуші Львова вперше замайорів жовто-блакитний прапор. Цього ж року, під час європейської «весни народів», відбулося утвердження синьо-жовтого поєднання як українських національних кольорів. 

 1917-ий рік і в подальшому - синьо-жовті прапори стають обов’язковим атрибутом всіх зібрань української громадськості у різних містах України та колишньої імперії

   25 березня – в Петрограді під синьо-жовтими прапорами відбулася 25-тисячна маніфестація солдатів-українців і студентської молоді

   1 квітня –   в Києві учасники української національної маніфестації несли 320 національних прапорів, серед яких солдати-українці київського гарнізону несли знамена з написами: «Вільна Україна», «Вічна пам'ять борцям за волю», «Війна до перемоги» тощо.

    Влітку – під синьо-жовтим стягом вирушав на фронт перший український підрозділ: полк ім. Гетьмана Богдана Хмельницького.

 

1918-ий рік

   27 січня – Тимчасовим законом про флот УНР визначався Прапор торгівельного флоту: «полотнище о двох - блакитному і жовтому кольорах» та Прапор військового флоту: вирізнявся блакитним Тризубом в кряжі верхньої блакитної смуги.

  29 квітня – флагманський корабель «Георгій Побідоносець» подав сигнал про підняття прапору над українським Чорноморським флотом, командування яким обійняв контр-адмірал Саблін. На есмінцях та лінкорах, що базувалися у Севастополі, були підняті українські прапори.

  16 липня – на блакитно-жовтій основі гетьман Павло Скоропадський затвердив військовий прапор Української Держави.

  13 листопада – Українська Національна Рада у Львові проголосила державним прапором Західноукраїнської Народної республіки синьо-жовтий стяг.

  20 березня 1920-го року – ухвалено крайовий синьо-жовтий прапор Підкарпатської Русі (яка увійшла до Чехословаччини).

 

1934-го року – чехословацька влада заборонила використовувати прапор. На території СРСР використання синьо-жовтого прапора було заборонено ще раніше: після приходу більшовиків та остаточного приєднання України до СРСР.

 

15 березня 1939-го року – Сейм Карпатської України, що відбувся у Хусті затвердив синьо-жовтий прапор Карпатської України.

Початок 1930-х років – з’являється гімн ОУН з рядками: «Під синьо-жовтим прапором свободи з’єднаєм весь великий нарід свій». ОУН та її попередниця Українська військова організація (УВО) у своїй діяльності  використовували національний прапор.

1941-го року

   Квітень – ІІ-ий Великий Збір ОУН визнав синьо-жовтий прапор національним державним українським прапором.

   Влітку – під час проголошення Акта відновлення української держави в селах майоріли націоналістичні та національні прапори

 

14 жовтня 1947-го року – під час першого відзначення Свята УПА Головний осередок пропаганди ОУН зобов’язав підпільників розвісити по населених пунктах синьо-жовті і червоно-чорні з емблемою прапори

Друга половина ХХ ст. – поодинокі спроби піднести український прапор, ініціатори та виконавці чого суворо каралися відповідними органами комуністичного тоталітарного режиму

 

1989-го року

   26 квітня – у Львові під українським прапором проходив мітинг пам'яті Чорнобильської трагедії.

   22 травня – у Києві на закритті Шевченківського свята було піднято національний прапор.

 

1990-го року

   23 березня – блакитно-жовтий прапор з’явився над Тернопільською міськрадою.

   3 квітня – над Львівською міськрадою.

  24 липня - у Києві, над будинком міської ради, урочисто піднятий блакитно-жовтий прапор, полотнище якого було попередньо освячено у Софійському соборі .

  24 серпня – група народних депутатів після проголошення Акту незалежності України внесла синьо-жовтий український прапор до сесійної зали Верховної Ради.

 

4 вересня 1991-го року – національний синьо-жовтий прапор піднято над Верховною Радою України.

 

23 серпня 2004-го року – Указом Президента за № 987/2004 в Україні встановлюється День Державного Прапора з порядком щорічного відзначення 23 серпня.

 

8433
Календар подій
Останні статті
Популярне на сайті
Афіша
Лютий 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29