Кафедра історії України та правознавства
Факультет географії, туризму та історії

Триває робота науковців та співробітників  кафедри в реалізації Державної програми по створенню науково-документальної серії книг «Реабілітовані історією. Дніпропетровська область». Наприкінці 2019-го року були презентовані нові видання цього тематичного циклу д.і.н. Н.Р.Романець та к.і.н. Р.П.Шляхтичем. І, як стало відомо в останні дні минулого року, вийшла з друку нова книга  із серії «Реабілітовані історією» - документальний збірник під назвою «Боротьба радянських каральних органів з протестантськими організаціями Дніпропетровщини (1930-1960 рр.)», автором якої став  магістр кафедри, а нині аспірант кафедри історії України ДНУ ім. О. Гончара О.О.Коротаєв. 

IMG 5eb26b9f5b120c4d1873b2229e09081b V   IMG af1eb9ea11f770d75185c2e87a6e90e4 V

Під час спілкування з автором, ми дізналися про те, як виник задум та деякі моменти роботи над книгою. "31 грудня 2018 року, -  ділиться Олександр, -  я отримав диплом магістра історії, закінчивши КДПУ. Підставою для цього став захист мною кваліфікаційної магістерської роботи під назвою «Протестантські організації Дніпропетровщини: структура, діяльність та стосунки із владою (1944-1991 рр.)». Вищевказану кваліфікаційну роботу я писав під науковим керівництвом док. іст. наук, проф. кафедри історії України та правознавства КДПУ Романець Наталі Радомирівни. Треба сказати, що Наталя Радомирівна була дуже вимогливим науковим керівником. Основною її вимогою до мене при написанні роботи виступало формування джерельної бази шляхом проведення дослідження в державних архівах нашої області. Змотивований таким чином, я почав працювати з архівними фондами спочатку Державного архіву Дніпропетровської області (Ф. 6463. Документи уповноваженого Ради у справах релігійних культів при РНК СРСР по Дніпропетровській області 1945-1965 рр.), обласного Управління СБУ у Дніпропетровській області (Ф. 6(Р) – карні справи на реабілітованих осіб), а потім (Ф.1, Ф.2, Ф. 9, Ф. 13 та Ф. 16) Галузевого державного архіву СБУ м. Києва. В архівних справах, що зберігаються в фондах СБУ, мною були знайдені документи радянських силових відомств, представлені доповідними записками, статистичними матеріалами, планами та звітами щодо проведення агентурно-оперативної роботи обласних управлінь КДБ УРСР та центрального апарату КДБ УРСР в релігійному середовищі Дніпропетровської області зокрема та всієї України взагалі. В результаті кропіткого аналізу цих документів, під керівництвом Наталі Радомирівни, поступово виокреслилася і була оформлена і моя магістерська робота, захищена у грудні 2018 р.

Але цікаво те, що моя наукова діяльність на цьому не закінчилася. Магістерська кваліфікаційна робота, архівні матеріали дослідження, на основі яких вона була написана, та здобуті мною в результаті її складання навички науково-практичної діяльності, знадобилися мені в подальшому для написання іншої, більш фундаментальної праці, а саме – документального збірнику із серії «Реабілітовані історією» під назвою «Боротьба радянських каральних органів з протестантськими організаціями Дніпропетровщини (1930-1960 рр.)». В даній праці, при визначенні теоретико-методологічної бази дослідження, мною була застосована, раніше розроблена з Наталею Радомирівною, комбінація тоталітарного та ревізіоністського підходів - т.з. постревізіоністський підхід, який дозволив висвітлити репресивну політику радянської влади в релігійній сфері, впроваджену «згори», враховуючи при цьому і співучасть релігійних мас «знизу» (тобто агентури ОДПУ-КДБ, із числа протестантських релігійних діячів). Також в даному збірнику мною були вперше опубліковані документи силових радянських органів ОДПУ-КДБ про їх роботу в протестантському релігійному середовищі Дніпропетровської області та частково і всієї України. Дані документи наочно демонструють зміст цієї роботи, механізми її впровадження та її наслідки для протестантських релігійних громад.

Здобуті мною, в результаті навчання в КДПУ, навички науково-дослідницької роботи та опубліковані з їх застосуванням наукові праці стали для мене серйозним підґрунтям для вступу в аспірантуру в Дніпровський Національний Університет ім. О. Гончара (спеціальність «032 Історія та археологія»), де я намагаюся їх ще більше розширювати і поглиблювати, щоб написати дисертаційне дослідження для здобуття ступеню PhD."

 

9821
Календар подій
Останні статті
Популярне на сайті
Афіша
Листопад 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30