Кафедра образотворчого мистецтва
Факультет мистецтв

Викладач: ст. викл. Щербакова Л.А.,. ст. викл. Щербаков О.Ю.

(06.04. – 24.04.2020)

Виконання лабораторних робіт з дисципліни «Рисунок»  8.04.2020 р., 15.04.2020 р., 22.04.2020 р. (ДГ – ст. викл. Щербаков О.Ю,), (ДС, ДО – ст. викл. Щербакова Л.А).

Тема: «Малюнок голови людини».

Завдання 1. Рисунок голови людини (з натури) з умовним світло-тіньовим рішенням і виявленням конструктивних форм. Штучне освітлення. Папір А2, олівець – 12 годин.

Етапи:

1. Пошук моделі і композиції (1 год.)

2. Підготовчі замальовки характеру моделі (А 4, кількість необмежена, 2 год)

3. Конструктивна побудова голови моделі – (А2 – 3 год.)

4. Вирішення об’єму за рахунок умовного світло-тонального рішення (5 год)

5. Деталізація рис обличчя та уточнення характеру моделі (2 год.)

Задача: дати конструктивний аналіз форми голови; проаналізувати анатомічну будову; взаємодію основних масивів; вірно передати характер форми пропорцій, нахил, положення голови в просторі; передати характер форми голови звернувши увагу на особливості кісток черепа; побудова форми голови: об’ємно-конструктивна, просторова та наскрізно-прорізна; композиційне вирішення голови у просторі; промоделювати тоном малюнок голови з передачею характеру моделі.

Завдання для самостійного опрацювання:

• Графічна стилізація у портреті (12 годин) – серія графічних замальовок-образів різномантіними графічними матеріалами (туш, перо, фломастери, маркери, соус, вугілля, сангіна та ін.) – формат А3. Кількість 3-и замальовки по 6 годин кожна.

Питання до модульного контролю:

- композиційні закони побудови графічного твору;

- принципи дослідження об’єктів реальності та методику виконання малюнку з натури або за уявою в заданій системі просторового середовища;

- пропорційність і співвідношення частин і цілого (деталізація та узагальнення) в художньому творі;

- роль і місце рисунку в різних видах образотворчого мистецтва.

Під час самостійного опрацювання користуватись спеціалізованою літературою:

1. Беда Г. В. Основы изобразительной грамоты: Рисунок. Живопись. Композиция / Г. В. Беда .– М., 1981.

2. Волков Н. Н. Восприятие предмета и рисунка / Н. Н. Волков. - М., Изд-во АПН РСФСР, 1950.

3. Дворник Ю. В. Методичні рекомендації з ведення занять начерком для студенті 1-4 курсів / Ю. В. Дворник. – Львів. : ЛДІПДМ, 1993.

4. Дейнека А. А. Учитесь рисовать / А. А. Дейнека. - М., Изд-во Акад. художеств СССР, 1961.

5. Кузин В. С. Наброски и зарисовки / В. С. Кузин. - М., «Просвещение», 1970.

6. Медведев Л. Г. Формирование графического художественного образа на занятиях по рисунку / Л.Г. Медведев. – М., 1976.

7. Непомнящий В. М., Смирнов Г, Б. Практическое применение перспективы в станковой картине / В. М. Непомнящий. – М., 1976.

8. Одноралов Н. В. Материалы, инструменты и оборудование в изобразительном искусстве/ Н. В. Одноралов. – М., 1988.

9. Пучков А. С., Триселев А. В. Методика работы над натюрмортом / А. С. Пучков, А. В. Триселев. – М., 1982.

10. Учебный рисунок / Под ред.В. А. Королева. – М., Изобраз. искусство, 1981.

Допоміжна

1. Антонович Є. Малюнок і живопис / Є. Антонович, В. Шпільчак. - К.: Вища школа, 1990.- 84 с.

2. Велика ілюстрована енциклопедія історії мистецтв / Пер. з англ. - К.: Махаон-Україна, 2007. - 512 с.:іл.

3. Михайленко В. Є. Основи композиції (геометричні аспекти художнього формотворення) / В. Є. Михайленко, М. І. Яковлєв. - К.: Каравела, 2004. - 304 с.

4. Шаров В. С. Академическое обучение изобразительному искусству/ В. С. Шаров. – 2-е изд. – Москва: Издательство «Э», 2017.- 648 с.: ил.

Викладачі: ст. викл. Щербакова Л.А., ст. викл. Щербаков О.Ю. [email protected]