Кафедра туризму та економіки
Факультет географії, туризму та історії

25 серпня 2024 року Україна відзначає професійний день – День шахтаря. Шахтарі – це люди мужньої професії, це численні спуски і підйоми на гора, червоний бруд, цілі підземні міста горизонтів до глибин понад 1500 метрів.

Туризм і тут дотичний до нетуристичної сфери. Шахти дали поштовх до розвитку шахтного туризму. Шахтний туризм став різновидом індустріального туризму у Світі. Шахтний туризм - можна розуміти як відвідування з різною метою (науковою, пізнавальною, екологічною, діловою, профорієнтаційною тощо) об’єктів гірничої промисловості - шахт. За атрактивністю шахтний туризм можна віднести до найбільш затребуваним об’єктом відвідувань в індустріальному туризмі. Екскурсії в шахту проводяться для людей старше 18 років, згідно вимог техніки безпеки, великого значення набувають фізіологічні особливості організму людини. До шахтного туризму можна віднести всі евристично зорієнтовані форми туризму, в яких основним мотивом є огляд та пізнання шахтних об’єктів, знайомство з історією їх розвитку, технологією роботи та видобутку корисних копалин, вплив на довкілля тощо.

Шахтний туризм розвивається у 3-х формах: самий екстремальний – зі спуском у діючу шахту, спуск під землю у музеєфіковану шахту, відвідання навчальних шахт-моделей, екскурсії до наземних шахтних промислових споруд, у ому числі й з підйомом на копер.

Наше місто у період 2013-2017 рр. вело активний розвиток шахтного туризму. Найбільш плідною виявилась співпраця з Криворізьким залізорудним комбінатом. За участю викладачів кафедри туризму та економіки КДПУ Володимира Казакова та Вікторії Пацюк, спільно з КП «Інститут розвитку міста Кривого Рогу» та управлінням економіки місьвиконкому були розроблені маршрути до деяких шахт нашого міста, розрахована вартість екскурсій та були упроваджені у туристичну практику шахтні екскурсії.

Основними об’єктами шахтного туризму у Кривому Розі стали – шахти Тернівська та Криворізька зі спуском на діючі горизонти. До шахт Криворізька та Зоря практикувалися окремі підйоми на копри, а також частими були екскурсії до навчальної шахти КЗРК.

Інші підприємства не залишились осторонь. Шахта «Ювілейна» (рудник Суха Балка) – розроблені і апробовані маршрути під землю та на копер, шахта ім. Колачевського (Метінвест) – апробовано маршрут під землю, шахта шахтоуправління ПАТ АрселорМіттал Кривий Ріг – до війни діяв екскурсійний маршрут до шахти з підйомом на копер, недіюча шахта «Гігант-Глибока» (Метінвест) – розроблений і упроваджений маршрут на копер 100-метрової висоти.

Шахти брали участь у постійних міських фестивалях "ІндастріалФест".

Кривий Ріг у розвитку шахтного туризму зробив великі кроки – від народження ідеї, до комерціалізації та упровадження у туристичний бізнес. Тому за шахтним туризмом є великий потенціал під час повоєнної розбудови України.

Віримо у нашу перемогу. Віримо у відродження туризму!

IMG 0018 Центральная Сухой Балки копия Изображение 135 Нова Гвардейской копия
DSCN1257 DSCN1798