Останні 20 років Володимиром Казаковим (зав. кафедри туризму та економіки КДПУ, кандидат географічних наук, доцент) ведуться ретельні наукові дослідження змін клімату Кривого Рогу. Вихідними даними є результати метеорологічних спостережень на метеостанції «Кривий Ріг», які знаходяться у вільному доступі в мережі Інтернет.
Аналіз метеопоказників дозволяє виявляти закономірності їх змін за останні 20 років та порівнювати з кліматом до початку глобального потепління з кінця 1980-х років та тенденціями клімату за останні 20 років.
Наводимо повний метеодайджест по Кривому Рогу за 2024 рік. Викладемо у некласичній манері – спочатку про рекорди.
1. Аномально рекордно теплий рік за всю історію метеоспостережень. 2024 рік дійсно поставив кліматичний рекорд – середньорічна температура повітря склала рівно +13°С. Багато це, чи мало? Ілюстративним тут можуть слугувати цифри: до глобального потепління (кінець 1980-х років) середньорічна температура повітря складала +8,5°С, середньорічні температури повітря за останні 20 років вже вищі – +10,4°С. І тут: 2023 рік +11,8°С та 2024 рік – +13°С. Якщо узяти орієнтовно наше меридіональне положення, то цей рік більш нагадував клімат Констанци (Румунія), Варни та Бургасу (Болгарія), Баку (Азербайджан), Тбілісі (Грузія). За таких 2-3 градусних змінах річних температур вже зміщуються цілі великі природні зони.
2. Самий теплий липень за всю історію метеоспостережень. Середньомісячна температура повітря склала +27,2°С. Знову порівняємо це з попередніми цифрами: середня температура липня до глобального потепління була +22,1°С, за останні 20 років +23,2°С. І ось така кліматична аномалія! Подібні значення липня як у нас цього року мають Тель-Авів (Ізраїль) та у цілому субтропіки. Максимальна температура липня цього року трохи не досягла до абсолютного рекорду, але досягла значного показника – +39,2°С.
3. Саме довге кліматичне літо за всю історію метеоспостережень. Нагадаємо, що кліматичне літо – це період зі стійкими температурами повітря вище +15°С. Звичайно воно розпочинається на початку – середині травня і закінчується третьою декадою вересня. Цього року все інакше – початок з 7 квітня і закінчення 12 жовтня. І це дійсний рекорд – 189 днів літа!!!!! Пів року!!!!
4. Аномально теплі 4 місяці літа: червень, вже писали – липень, серпень і вересень. Всі ці місяці мали середньомісячні температури повітря вищими за +20°С.
5. Уперше на Криворіжжі в липні спостерігався над жаркий період (9 днів) з середньодобовою температурою повітря понад +30°С.
6. Рекордне значення сум активних температур повітря вище +10°С за всю історію метеоспостережень. Цей показник свідчить про забезпеченість найбільш сприятливим теплом для повноцінної вегетації рослин. Сума активних температур отримується додаванням усіх зареєстрованих середньодобових значень температури повітря від +10°С. До глобального потепління річна норма становила 3050°С, за останні 20 років вже вища – 3630°С. 2024 рік став феноменальним - 4306°С. На практиці це дає можливість переглядати традиційні сільськогосподарські культури і вирощувати більш широко і більш далеко на північ бахчу (кавуни, дині) та бавовник (експеримент цього на Одещині вдався вдалим). Також покращуються умови для розвитку сонячної електроенергетики.
7. Грудень місяць перестав бути зимовим!!! Якщо до глобального потепління середньомісячна температура становила морозні -2,8°С, то вже у 2023 році температура перевалила за позначку 0 і склала +0,1°С. Здавалося, що може це випадковість. Але ні – 2024 рік продовжив закріплення грудня не зимовим і це значення закріпилося та потроху поповзло ще більш угору.
Тепер про звичайні рекорди, але не менш цікаві факти:
- тривалість безморозного періоду становила 226 днів (з 24 березня й по 4 листопада); це доволі велика цифра і особливо приємна для аграріїв;
- опадів у 2024 році було мало, рік можна вважати посушливим – усього 339 мм (при нормі у 469 мм);
- середньомісячні температури повітря липня та серпня вирівнялись – обом місяцям притаманна середньомісячна температура повітря +23,2°С, що відповідає широтам Одеси, Ізмаїлу;
- дуже коротка й умовна кліматична зима – усього 17 календарних днів з 8 по 24 січня; найнижча температура повітря склала -16,0°С; лютий 2024 року був як березень з температурою +3,9°С;
- січень місяць став ледь зимовим – усього трохи морозні -0,7°С;
- стійкого снігового покриву не було;
- стійкого льодоставу на водоймах не було.
Клімат такого теплого аномального 2024 року можна пояснити зменшенням циклональної активності, зміщення полярного атмосферного фронту на північ та більшим пануванням теплих повітряних мас з тропіків і субтропіків. Взимку до нас не досягало арктичне повітря та надхолодне повітря з центру Азії.
Що далі? Чи можна дати прогноз на майбутнє? Спробуємо. Аналіз середньорічних значень температури повітря за останні 20 років виводить на наявність 4-хрічних циклів, коли 4 роки підряд це теплі місяці, а потім холодніший рік. У цілому тренд на підвищення значень середньорічної температури повітря збережеться й у 2025 році. 2024 рік був 3-м роком з поточного теплого 4-річного циклу. Тому зробимо дуже «небезпечне» і невдячне припущення, що 2025 рік також буде теплим, але на рівні ближчому до 2023 року – прохолоднішим буде літо, проте зимових морозних місяців не буде. Аргументом тут є звичайна статистика та логічні тенденції.
Дослідження мають велике практичне значення для прогнозу змін водного балансу території Криворіжжя, розвитку сільського господарства та для дачників. Наприклад в нашій місцевості можна ставити експерименти з вирощування бавовника - нової технічної культури. А згодом при стійких 4000 градусів за рік активних температур і чайного куща.
Результати наукових досліджень погоди та клімату Кривого Рогу регулярно висвітлюються на сторінках Фейсбуку та для містян у програмах місцевих ЗМІ.
Програма «10 Хвилин» на ТРК «Рудана»:
Метеодайджест по Кривому Рогу за 2024 рік у сюжеті програми новин «Цей День» ТРК «Рудана»: