15 квітня 2025 р. о 14-20 в групі МХК-21 (куратор О.Ярошенко, староста В.Горобей) відбулась панорамна година «Творець музики українського славня» до 210 річниці з дня народження Михайла Вербицького (1815-1870). Підготувала матеріал і презентацію Дмітрієва Дарина.
4 березня 2025 року виповнилося 210 років з часу народження Михайла Вербицького – українського священника, видатного музичного та громадського діяча, творця музики українського славня – Державного гімну України.
Тези, що найбільш запамʹятались:
- Музикознавець та композитор Станіслав Людкевич писав: «Вербицький є найбільшим нашим, після Бортнянського, духовним хоровим композитором, творцем хорового стилю в Галичині.
- Рано помер батько, Михайло з десяти років виховувався у перемишльського єпископа – далекого родича.
· Співав у кафедральному хорі. Зі спогадів: «Школа у Перемишлі стала консерваторією в мініатюрі, а хор дорівнював добрій опері, виявилося, що існує в Європі крім трьох відмінних за характером категорій музики: німецької, французької, італійської, також четверта – українська».
- Відчував духовне покликання, закінчив духовну семінарію у Львові, у сані священника у селі Млини на Яворівщині прослужив чотирнадцять років.
- Двічі одружувався, мав дві дружини, але сталось так, що сам виховував своїх синів.
- Наприкінці життя також займався педагогічною діяльністю. Учнями були отці-композитори Віктор Матюк та Порфирій Бажанський.
· Коли саме Михайло Вербицький створив музику до гімну України – досі не відомо. Оскільки немає точної дати, яку б подали науковці. У 1863 році на Галичині надрукували текст «Ще не вмерла Україна» Павла Чубинського. Згодом Михайло Вербицький написав до нього мелодію і у 1865 році пісню надрукували разом з нотами.
Послухали твір Станіслава Людкевича для ф-но «Ще не вмерла» (мелодія з України), написаного, звісно пізніше, порівняли з існуючим Гімном України, знайшли відмінності, висловили свої думки з цього приводу.