Кафедра математики та методики її навчання
Фізико-математичний факультет

22 жовтня п.р. відбувся перший у цьому навчальному році науково-методичній семінар кафедри соціології та масових комунікацій в очному режимі (кафедра має 100% вакцинацію).

На засіданні було розглянуто та обговорено 2 питання:

1. «Микита Шаповал щодо соціологічного обґрунтування суспільства і держави» - доповідач Сергій Петрухін, аспірант 4-го року навчання.
  2. «Вплив ЗМІ на соціальну напруженість у суспільстві» - доповідач Олена Комарова, к.соціол.н., ст. викладач кафедри соціології та масових комунікацій.

IMG b26251d1e2d751901baef261ca110d0b V

Сергій Петрухін у своїй доповіді зазначив, що аналіз історико-соціологічних джерел свідчить про те, що філософсько-соціологічна спадщина М. Шаповала протягом тривалого часу перебувала в тіні історико-соціологічних досліджень.

Він акцентував увагу на тому, що у наукових роботах Микити Шаповала існує цікава і важлива для сучасного українського суспільства тема, яка полягає у його спробі дати характеристику української державності на основі створення ним теорії неповного українського суспільства.

Перші розвідки «теорії неповного українського суспільства» М. Шаповала, з’явилися в 20-30 рр. XX століття на сторінках місячника «Нова Україна». Повним М.Шаповал називає таке суспільство, яке має представляти собою економічну, політичну, культурно-психологічну незалежну організацію, яка самостійно продукує, споживає, обмінює та охороняє свої інтереси як на внутрішній, так і зовнішній авансцені. Одночасно стає джерелом «культурних цінностей», організації громадсько-політичної, морально-етичної свідомості кожного індивіда. Водночас має під власним контролем військо, правові органи, а також бере активну участь у вихованні «…членів суспільства..», для формування «солідарності всієї суспільної цілості». Окрім цього тримає у своїх руках науку, літературу, та пресу, бо як зазначив М. Шаповал, «…все це є органами для скріплення психічного зв’язку суспільства і усвідомлення його інтересів.

Однак, для українського суспільства на початку XX століття ці ознаки не були характерні, тому М.Шаповал називає його неповним.

Сергій Петрухін результати свого соціологічного дослідження виклав у науковій статті, яку надруковано у фаховому виданні «Габітус» (2021, Том 1, випуск 24).

IMG e24dfa1b00af161008fb8f79c883d09e V  IMG 80f65d736fc096e5f29533196db05ca8 V

Олена Комарова у своєму виступі розкрила особливості впливу сучасних ЗМІ на свідомість людей. Вона зокрема акцентувала увагу на посиленні маніпулятивного характеру журналістських повідомлень в умовах військових конфліктів.

Вона також зосередила увагу на тому, що журналісти та медійники нерідко, прагнучи до підвищення рейтингу їх публікацій удвються до спотворення реальних соціальних фактів, що значно посилює напруженість в суспільстві.

«Тому, - зазначила Олена Олексіївна, - при викладанні дисциплін журналістського спрямування, які викладаються студентам бакалаврату за спеціальністю «Соціологія масових комунікацій, журналітики і реклами» необхідно акцентувати увагу на об’єктивному висвітленні подій, етичному ставленні до змісту майбутніх публікацій, розумінні того, що їм довіряють великі групи читачів».

IMG c9390a791d98fd8ceeb23e85bc610b81 V

У науковій дискусії викладачі кафедри підтримали висновки Сергія Петрухіна та Олени Комарової, обговорили їх і висловили загальну думку про необхідність їх використання у викладанні таких дисциплін, як «Історія соціології», «Соціологія журналістики», «Засоби масової комунікації та медіа виробництво», «Основи міжкультурної комунікації», «Робота інформагенств та прес-служб».

Липень 2024