25 травня 2023 року в межах міжнародного онлайн-проєкту Ukraine Global Faculty відбулася лекція «How to Assemble Genomes» доцента Медичного коледжу Бейлора та Університету Райса (США) Ольги Дудченко.
Ольга Дудченко є розробницею низки широко використовуваних інструментів для збирання геномів та співзасновницею DNA Zoo («ДНК-зоопарку») – консорціуму, метою якого є сприяння збереженню природи шляхом швидкої генерації та випуску високоякісних геномічних ресурсів.
Наприкінці 2018 року вона та її колеги поділилися першими результатами цього проєкту, зокрема наскрізними хромосомними послідовностями для понад 50 видів. Ця робота, результати якої нині збільшилися в кілька разів, має велике значення для майбутнього: у світі, де існує чимало видів, що вимирають, їх ДНК-код може одного дня стати єдиним, що від них залишиться.
Лекторка пояснила, як науковці змогли втілити ідею проєкту DNA Zoo: задля цього необхідно було відповідним чином адаптувати метод, розроблений для вивчення згортання геному людини в 3D. «Цей метод – Hi-C – можна порівняти зі знаходженням одного з чотирьох кутів мозаїки, коли ми складаємо пазл, зображення з багатьох окремих фрагментів», – пояснила пані Ольга.
Науковиця підготувала для учасників UGF добірку літератури, яку вона рекомендує прочитати:
- Paul de Kruif «Microbe hunters»;
- Micheal Crichton «Jurassic Park»;
- Richard Dawkins «The Oxford Book of Modern Science».
Традиційно організатори забезпечили можливість слухати лекцію як в англомовному оригіналі, так і в синхронному перекладі українською. Запитання в чаті ставили англійською мовою. Охочі отримати сертифікат про участь можуть самостійно згенерувати його у власному кабінеті на сайті UGF протягом трьох днів після закінчення трансляції, а на четвертий день з дати її проведення – переглянути відеозапис лекції. Поділитися своїми думками та пропозиціями щодо роботи міжнародної освітньої платформи можна, взявши участь в опитуванні за покликанням. Нові івенти від Ukraine Global Faculty будуть анонсовані на сайті й Facebook-сторінці КДПУ; більше новин проєкту читайте на Фейсбуці й Telegram-каналі UGF.