27 грудня 2024 року на факультеті української філології в межах Єнського проєкту (https://www.ukr.uni-jena.de/uk/30/navchalni-proyekti) на замовлення Криворізького державного педагогічного університету й Українського національного університету імені М. Драгоманова відбулася гостьова лекція кандидатки філологічних наук, доцентки кафедри філології Українського католицького університету Оксани Таран.
До заходу долучилися викладачі кафедри української мови, кафедри української та зарубіжної літератур, здобувачі вищої освіти всіх рівнів – бакалаврату, магістратури й аспірантури. На зустріч також завітали студенти з різних українських вишів, які студіюють освітні курси на базі Єнського університету, і колеги із Львівського національного університету ім. І. Франка, Харківського національного автомобільно-дорожнього університету, Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича.
Тема лекції «Лексикографія традиційна, комп’ютерна, корпусна, смарт» викликала неабиякий інтерес у слухачів, жваві дискусії, отримала схвальні відгуки здобувачів освіти.
Уляна Ірха (група УМЛ-21): «Лекція Оксани Таран «Лексикографія традиційна, комп’ютерна, корпусна, смарт» була надзвичайно корисною та змістовною не лише для студентів, але й для викладачів, які мають науковий інтерес у цій галузі. Під час лекції виникло цікаве обговорення щодо використання chatgpt у процесі укладання сучасних словників. Пані Оксана відкрила реципієнтам унікальні можливості використання штучного інтелекту у розвитку лексикографії на сучасному етапі. Особливо вразила кількість запропонованих словників, які допоможуть студентам у їх науковій діяльності та майбутньому розвитку у професійній сфері. Пані Оксана наголосила, що кожен може стати укладачем власного словника. Лекторка довела усім присутнім, що сучасна лексикографія нині не має меж. Сподіваємося на подальшу співпрацю та залученння студентів до гостьових лекцій!».
Наталя Гришальова (група УАФ-21): «Надзвичайно сподобалася лекція пані Оксани, адже завдяки їй я дізналася багато нового про лексикографію. Зокрема, відкриттям для мене став факт існування «Новгородської кормчої книги» – важливої української лексикографічної праці, яка свідчить про значний розвиток цієї сфери в Україні ще в 11 столітті. Обурює історія її привласнення нашим божевільним сусідом. Цікаво було почути про корпусну лексикографію. Як виявилося, ця сфера нині дуже розвинена і має багато перспектив для розвитку. Дискусійним стало питання укладання словників за допомогою штучного інтелекту: багато хто скептично був (є?) налаштований стосовно можливостей ШІ, проте завдяки роз’ясненню пані Оксани особисто я зрозуміла, що такі перспективи цілком реальні і вони, хоч і не повністю, проте значною мірою допоможуть легше та швидше укладати нові словники».
Аліна Маріненко (група УАФ-21): «Дуже вдячна за цікаву та змістовну лекцію, оскільки подача матеріалу була достатньо зрозумілою. Багато чого виявилось для мене абсолютно новим, наприклад, це інформація про смарт-лексикографію, словники сполучуваності. Водночас дуже корисними виявились ресурси для створення словників. Примітними та неочікуваними особисто для мене виявились факти про сленгові словники, а саме про те, що вони існували і в 19 столітті, про те, наскільки давньою є праця над створенням словників загалом. Тож я впевнена, що корисна інформація, яку я отримала на лекції, знадобиться мені в подальшому навчанні».
Олександра Прокопенко (група УМЛ-21): «Лекція справила глибоке враження завдяки комплексному й актуальному підходу до аналізу розвитку лексикографії. Пані Оксана ґрунтовно розкрила основні етапи цієї галузі, починаючи від традиційних словників до новітніх технологій. Особливо цінною була характеристика традиційної лексикографії, яка є фундаментом для подальших нововведень у створенні словників. Розгляд комп’ютерної і корпусної лексикографії дозволив більш детально зрозуміти переваги, власне, цифрових технологій, зокрема їхню роль у збиранні, обробці та аналізі даних. Окремо варто зазначити про смарт-лексикографію, тому що це підкреслює важливість інтеграції ШІ та машинного навчання для подальшого вдосконалення майбутніх словників. Лекція відзначалася логічною структурою, актуальністю матеріалу та практичною орієнтованістю. Було надано численні приклади словників, а також показано використання цифрових технологій на практиці, що дало краще розуміння теми. Загалом лекція була змістовною, інформативною і викликала інтерес до подальшого вивчення сучасної лексикографії та її застосування у лінгвістиці».
Аліна Золотарьова (група УМЛ-22): «Шановна пані Оксано! Від імені студентства Криворізького державного педагогічного університету висловлюємо Вам щиру подяку за змістовну та захопливу лекцію. Ваш професіоналізм, ґрунтовні знання та вміння цікаво й доступно подавати матеріал стали для нас справжнім натхненням. Лекція не лише розширила наші уявлення про сучасну лексикографію та її види, а й продемонструвала важливість поєднання традиційних методів із новітніми технологіями в мовознавстві. Особливо цінним було Ваше висвітлення ролі компʼютерної та смарт-лексикографії в сучасній лінгвістиці, що відкриває нові перспективи для молодих дослідників і практиків. Дякуємо за Вашу відкритість, готовність ділитися знаннями та щире бажання підтримати молоде покоління у його професійному зростанні. Сподіваємося на нові зустрічі й подальшу співпрацю!
Оксана Сергіївна висловила слова подяки всім, хто завітав на лекцію, за відгуки й побажала всім мирних і затишних свят.
Щиро дякуємо Оксані Таран за гостьову лекцію, сподіваємося на подальшу академічну співпрацю, яка є корисною для освітнього процесу й збагачення студентів знаннями з корпусної лінгвістики, поглибленого вивчення розділу «Лексикологія. Фразеологія. Лексикографія» у курсі «Сучасна українська літературна мова».