28 жовтня 2021 р. на базі Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна в режимі он-лайн розпочав свою роботу IV Конгрес Соціологічної асоціації України «Трансформація соціальних інститутів в інформаційному суспільстві», в роботі якого взяли участь викладачі та аспіранти кафедри соціології та масових комунікацій КДПУ.
Вітання учасникам Конгресу – а їх близько 270 з 10 країн світу – адресували:
Анатолій Загородний, Президент Національної академії наук України, академік НАН України;
Віль Бакіров, Соціологічної асоціації України, професор Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, академік НАН України;
Тетяна Кагановська, ректорка Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, професорка.
На першому пленарному засіданні виступили:
Віль Бакіров – Президент Соціологічної асоціації України, професор, доктор соціологічних наук, який у доповіді «ТРАНСФОРМАЦІЯ СОЦІОЛОГІЇ: ПРИЧИНИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ» окреслив проблеми, що властиві сучасній соціологічній науці і акцентував увагу на формуванні нової віртуальної дійсності, дослідження якої стає пріоритетом соціологічної діяльності.
Пйотр Штомпка – професор Інституту соціології Яґеллонського університету, академік Польської академії наук, Академії Європи (Лондон) та Американської академії мистецтв і наук (Кембридж, США), Президент Міжнародної соціологічної асоціації (2002-2006 рр.) (м. Краків, Польща) презентував доповідь на тему «СОЦІАЛЬНЕ БЛАГОПОЛУЧЧЯ В КОНТЕКСТІ КРИЗИ COVID», в якій наголосив на тому, що акцентуація у розвитку соціології в умовах глобалізаційних викликів таких як пандемія COVID має ґрунтуватися на гуманізмі, а головною цінністю людської поведінки має бути затвердження емпатії.
Євген Головаха – заступник директора з наукової роботи Інституту соціології НАН України, завідувач відділу методології і методів соціології, член-кореспондент НАН України, доктор філософських наук, професор (м. Київ, Україна) у доповіді «УКРАЇНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО ДОБИ НЕЗАЛЕЖНОСТІ: ЗМІНИ ТА НЕЗМІННЕ (ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ СОЦІОЛОГІЧНОГО МОНІТОРИНГУ)», розкрив основні особливості сучасного українського суспільства, акцентувавши увагу на корумпованості як характерній деструктивній його рисі.
Сарі Ханафі – Президент Міжнародної соціологічної асоціації, директор Центру арабських та близькосхідних досліджень Американського університету в Бейруті, завідувач кафедри ісламознавства, професор кафедри соціології, антропології та медіазнавства (м. Бейрут, Ліван), який у доповіді «ЩО ОЗНАЧАЄ ЕТИЧНИЙ ПОВОРТ ДЛЯ СОЦІОЛОГІЇ?» розкрив своє бачення зміст «м’якого універсалізму», який полягає у необхідності соціології у багатовимірному глобалізованому світі відшукувати універсальні цінності, на основі яких формувати універсальні права людини.
Мішель Мафессолі – почесний професор Університету Сорбонна, професор Інституту університетів Франції (м. Париж, Франція) у доповіді «ВІД СУЧАСНОГО ПРОГРЕСИВІЗМУ ДО ПОСТМОДЕРНІСТСЬКОЇ «ПРОГРЕСИВНОСТІ» (РОЗДУМИ ПРО АРХЕТИПИ)» виголосив провідну думку про необхідність соціологів повертатися до аналізу повсякденного життя людини, аналізу її місця у віртуалізованому глобальному просторі.
Можливість побачити і почути наукові роздуми видатних соціологів сучасності стосовно ролі соціології у світі (завдяки синхронному перекладу) зробила незабутніми враження науковців і аспірантів кафедри соціології та масових комунікацій, які взяли участь у Конгресі.
Після першого пленарного засідання на Конгресі працювали 32 секції, 5 круглих столів, 2 дискусійні панелі з актуальних проблем сучасного світу і України.
Участь у роботі конгресу взяли як викладачі і аспіранти кафедри соціології та масових комунікацій, так і студенти освітньої програми «Соціологія масової комунікації, журналістики та реклами».
Усі бажаючі ознайомитися з доповідями учасників пленарного засідання можуть зробити це за посиланням на трансляцію у YouTube https://www.youtube.com/c/KarazinUniver.
Інформацію про роботу секції і другий день Конгресу буде представлено у наступному дописі.