«Не існує ніякого початку і немає ніякого кінця», так говорять філософи на сході. І кафедра соціології та масових комунікацій Криворізького державного педагогічного університету не має конкретної дати свого заснування - вона існувала завжди, з першого дня роботи тоді ще інституту.
Спочатку - як кафедра політекономії, пізніше - кафедра соціології, а з лютого 2005 року - як кафедра соціології та економіки. З 2018 року кафедра стала випусковою, ліцензувавши спеціальність 054 Соціологія. Згідно з наказом від 26 червня 2020 року задля забезпечення підготовки фахівців за ОПП "Соціологія масової комунікації, журналісти і реклами" з вересня 2020 кафедру переіменовано на кафедру соціології та масових комунікацій. І працювали тут науковці з різних радянських республік - Молдови, Чувашії, Вірменії, залишаючи частину свого серця і наукові надбання сучасним продовжувачам їх справи.
Багато цікавих і видатних людей працювало на цій кафедрі, не вистачить цілої книжки, щоб розповісти про усіх, але деяких не можна не згадати в цьому короткому описі. Наприклад, Петра Логвиновича Варгатюка, відомого автора книги про наше рідне місто, енциклопедії Дніпропетровської області пам'ятають не лише як завідувача кафедри нашого університету а й академіка, професора Інституту історії Академії наук України м. Києва, куди він був запрошений і де працював до кінця свого життя. Не можна не згадати і Воронову Тетяну Петрівну, почесного громадянина нашого міста, члена спілки журналістів України, яка раніше працювала на нашій кафедрі, а згодом вела сторінку «Ріднокраю» в «Червоному гірнику».
Склад кафедри соціології та економіки 2010 рік
Очолював нашу кафедру і перший в Дніпропетровській області доктор соціологічних наук - Котельников Геннадій Олексійович, який одним з перших в країні почав розробляти проблеми сінергетики та відкрив на кафедрі аспірантуру з соціології.
З вересня 1994 р. по січень 2017 року кафедру очолювала Лобанова Алла Степанівна, доктор соціологічних наук, професор. На сьогодні завідувачкою кафедрою є кандидат соціологічних наук, доцент Грабовець Ірина Володимирівна.
Сучасний професорсько-викладацький склад кафедри:
доктори соціологічних наук, професори - Лобанова Алла Степанівна та Калашнікова Людмила Володимирівна;
кандидати соціологічних наук, доценти: Грабовець Ірина Володимирівна,Черноус Людмила Сергіївна, Приходько Олена Олексіївна
Старший викладач: Каритка Валерій Валерійович (доктор PhD у галузі соціології);
Старший лаборант: Бородіна Вікторія Валеріївна.
Кафедра забезпечує професійно і методично викладання 6 соціологічних і 4 політологічних дисципліни на всіх факультетах університету.
На кафедрі з 1994р. працює аспірантура. Випускники аспірантури Алла Тащенко, Наталя Удріс, Людмила Кучерявенко, Ганна Андрющенко, Таміла Коломоєць, Андрій Нагорний, Ірина Грабовець, Людмила Черноус, Маргарита Широкова, Олена Комарова захистили кандидатські дисертації та отримали науковий ступінь кандидата соціологічних наук (кер. Лобанова А.С.), а Олена Славіна стала кандидатом економічних наук. Аспіранти Каритка Валерій Валерійович і Петрухін Сергій Вікторович захистили дисертації на звання доктора PhD з соціології. Сьогодні в аспірантурі навчається три аспіранти Безуглова Валерія Дмитрівна (3 рік навчання), Харитонова Таісія Іванівна (3 рік навчання); Чижик Дмитро Сергійович (2 рік навчання) і Бондар Олексій Михайлович (2 рік навчання); Рекало Андрій Сергійович (1 рік навчання), Смаглюк Ольга Анатоліївна (1 рік навчання) і Комишова Олександра Володимирівна (1 рік навчання).
З 1991 р. викладачами кафедри ініційовано і проведено 18 науково-практичних конференцій, зокрема: міжнародні - «Діагностика і прогнозування соціально-економічних ситуацій» (1992); «Проблеми соціодіагностики в перехідний період» (1996); «Інформоенергетичні технології адаптаційних процесів життєдіяльності на початку ІІІ тисячоліття» (2001); «Інформоенергетика ІІІ тисячоліття: соціолого-синергетичний та медико-екологічний підходи» (2003) «Інформаційне суспільство і Природа: вектори взаємовпливу» (2012, 2014, 2016, 2018, 2019, 2020, 2021 і 2022 роки), «Громадянське суспільство та проблеми становлення особистості» (2006, 2007, 2008, 2009 роки); всеукраїнські - «Молодіжна політика України: стан, проблеми, перспективи» (2004); регіональні - «Суспільне життя на межі століть» (2000).
Опубліковано 10 монографій, 19 збірок наукових праць, 26 науково-методичних посібників, підручник з соціально-політичних студій та підручник з економіки для студентів педагогічних вишів, близько 400 наукових статей, тез.
Кафедра співпрацює з науковцями інституту соціології НАН України, багатьма середніми і вищими навчальними закладами України, із соціологами Польщі (Сілезька політехніка).
Щорічно проводяться моніторинги громадської думки Криворізького регіону, результати яких використовуються органами місцевого самоврядування і міськими організаціями партій в практичній діяльності.
На кафедрі захищена докторська дисертація Лобановою А.С. на тему «Феномен соціальної мімікрії»
Протягом останніх років науковцями кафедри було видано 9 монографій, 26 науково-методичних посібників із соціології, політології, економічної теорії, понад 300 наукових статей, в яких досліджувалися нагальні проблеми функціонування українського суспільства. Викладачі кафедри постійно вдосконалюють навчально-методичну роботу, запроваджуючи в навчальний процес новітні технології навчання: рольові ігри, студентські конференції, проблемні семінари, моніторинги економічної і соціально-політичної ситуації, залучаючи студентів до активного творчого дослідницького процесу суспільного життя.
Кафедра бере активну участь у громадянському житті Криворізького регіону, проводить соціологічні дослідження в періоди виборчих компаній народних депутатів і Президента України, забезпечили діяльність ініційованої нею Ліги інтелігенції Криворіжжя з вересня 1997 по теперішній час викладачі кафедри постійно виступають в засобах масової інформації, беруть участь в регіональних, Всеукраїнських та міжнародних науково-практичних конференціях із проблем суспільного життя Криворізького регіону і України в цілому.
Співпраця кафедри з ЗТНВФ «Коло», зокрема її медичним центром «КОЛО-ВІТО» сприяла створенню інформоенергетичного центру, який став епіцентром розробки наукового підходу до розуміння світоустрою, соціуму, людини. З проблем у березні 2000 року була проведена І-ша міжнародна науково-практична конференція «Інформоенергетичні технології життєдіяльності на порозі ІІІ-го тисячоліття», в якій взяли участь провідні соціологи, психологи, біологи, екологи, фізики України, Молдови, Польщі.
У травні 2002 року на базі інформоенергетиченого центру було створено Криворізьке регіональне відділення Українського синергетичного товариства, основною метою якого є синергетичний підхід (міждисциплінарний) до розуміння суспільного життя.
Кафедрою соціології спільно з ЗАТ ЗТНВФ «КОЛО» створено Криворізьке регіональне відділення Українського Синергетичного товариства, розпочата робота по розробці синергетичної парадигми функціонування соціумів.
В період передвиборчої компанії кафедра здійснювала постійні моніторинги громадської думки /3 етапи/.
Проведено загально університетське дослідження по структурі ціннісних орієнтацій студентської молоді. Розроблені рекомендації по вдосконаленню виховної роботи із студентами.
Працював Політичний дискусійний клуб під керівництвом викладачів кафедри І.П. Пікущого та М.А. Провоженко. Також на кафедрі працює 5 наукових студентських гуртків, в яких досліджуються суспільно-політичні та економічні проблеми сучасності, зокрема молодіжні, а також студентський науковий гурток SocsoHab.
Кафедра щорічно проводить конкурс науково-дослідних робіт студентів, а також олімпіади з соціології, в яких беруть участь студенти усіх факультетів університету. Переможці нагороджуються грамотами університету.
За результатами науково-дослідної роботи студентів щорічно кафедра з 2014 року до 2021 року випускала збірку наукових праць студентів «Соціальні технології адаптаційних процесів у сучасних умовах».