У рамках співпраці Криворізького державного педагогічного університету з Університетом «Медітеран» (Podgorica, Montenegro), на запрошення декана факультету іноземних мов пані Олени Лілової відбувся візит доцента кафедра англійської філології Л. Д. Федоряки до чорногорського університету. Програма відвідин передбачала ознайомлення з факультетом іноземних мов, обговорення перспективних напрямів співробітництва з представниками офісу міжнародних зв’язків та адміністрацією факультету тощо. Обмін інституційним досвідом між українським і зарубіжним університетом необхідний, передусім, здобувачам освіти і викладачам кафедри англійської філології КДПУ, оскільки він спроможний допомогти у реалізації двох ключових завдань: максимальної інтеграції українських студентів у англомовне комунікативне середовище задля вдосконалення мовних навичок, а на базі цього – покращення різноаспектних філологічних компетенцій.
Враженнями від академічної мандрівки ділиться Л. Д. Федоряка: «Факультет іноземних мов в Університеті «Медітеран» – молодий, але вже має усталені освітні традиції, які були би дуже корисно запозичити і нашій кафедрі. З урахуванням запроваджених ними академічних практик можна говорити про кілька стратегій подальшої співпраці між двома вузами. Перша – студентський обмін знаннями. Окрім загальноприйнятої для обох вузів системи семестрових заліків і курсових проєктів, цікавими і перспективними видаються ініціативи чорногорських колег щодо проведення спеціалізованих колоквіумів і круглих столів, які дозволяють викладачам з’ясувати або уточнити рівень знань студентів наприкінці семестру. Кафедра англійської філології, безумовно, підтримає цю пропозицію колег із Середземноморського університету і реалізує її в найближчому майбутньому. Сподіваюся, що така форма роботи матиме двостороннє продовження і переросте у чорногорсько-українську міжуніверситетську традицію.
Друга – викладацька взаємодія. Декан факультету іноземних мов, доцентка Олена Лілова прийняла моє особисте запрошення бути лекторкою у нашому International English Literature Project, де виступила з доповіддю на тему English Early Tudor Drama. Для мене теж було почесно і відповідально провести лекцію для здобувачів освіти факультету іноземних мов університету м. Подгоріца. У фокусі моєї уваги були колаборації єлизаветинських авторів, – тема, дотична до курсу «Британська література доби Відродження», яка викладалася студентам-філологам у першому семестрі. Була приємно здивована, що доволі складний матеріал не вимагав додаткових пояснень, слухачі були зацікавлені і активно включалися в обговорення. Уже після лекції я зрозуміла причину: питому частку лекції, прочитаної мною студентам молодшого курсу університету «Медітеран», становила та літературознавча інформація, яку бакалаври спеціальності Мова і зарубіжна література (англійська) нашої кафедри дізнаються лише у восьмому семестрі навчання. Тож цей пробіл можна було би заповнити через викладання відповідних до спеціальності вибіркових дисциплін на молодших курсах. А саму практику гостьових англомовних лекцій продовжимо у другому семестрі, коли перед нашими здобувачами освіти виступить дослідниця американської літератури з чорногорського університету.
Стосовно довгострокових планів – спільна наукова діяльність. Викладачі кафедри англійської філології КДПУ щиро вдячні колегам із Чорногорії за запрошення на міжнародну конференцію, яка відбудеться у квітні 2025 року у м. Котор, що на березі Адріатичного моря.
Узагальнюючи, варто наголосити, що і головні завдання, і основні стратегії співробітництва КДПУ і Університету «Медітеран» підпорядковані основоположному професійному принципу роботи кафедри англійської філології: розвиток мовних навичок шляхом оптимального застосування літературознавчих дисциплін і опанування знаннями з літератури з акцентом на мову оригіналу».
Декан факультету іноземних мов Університету «Медітеран», доцентка Олена Лілова із приємністю відгукнулася про нашу комунікацію: «У грудні, що минає, найпрекраснішим і найтеплішим спогадом для мене залишаться відвідини нашого Факультету Іноземних мов викладачкою Криворізького державного педагогічного університету, доцентом Людмилою Федорякою. З пані Людмилою, моєю дорогою приятелькою, з якою товаришуємо вже більше двадцяти років, ми належимо до однієї наукової школи з вивчення європейської літератури Ренесансу.
Лекція пані Людмили та її дискусія зі студентами першого курсу, котрі вивчають англійську літературу Відродження у зимовому семестрі, викликали у мене велику повагу і щире захоплення багаторічною відданістю викладачки предметом її наукових пошуків, а саме творчістю Томаса Неша. Пані Людмила майстерно продемонструвала майбутнім філологам, як матеріал навчального курсу з Британської літератури може бути актуальним і надзвичайно захоплюючим полем наукового пошуку сучасних літературознавців».
Наостанок хотілося б відмітити емоційне тло офлайн-навчання в університеті «Медітеран», яке дисонує з атмосферою, в якій проходить навчання в нашому університету, а тому не може залишитись непоміченим. Усі учасники освітнього процесу були захоплені живою дискусією, що забули про світлини і скріншоти. Не можна не сказати і про гори, які оточують університет з усіх сторін і так органічно доповнюють його зовнішній ландшафт, що, здається, надихають викладачів і студентів на наукові і навчальні звершення.
Дякуємо адміністрації Університету «Медітеран» і декану факультету іноземних мов пані Олені Ліловій за теплий прийом, підготовку студентів, за висвітлення цієї академічної події у своїх соціальних мережах Facebook та Instagram!