19 березня на історичному проведено спільне засідання двох проблемних груп "Актуальні проблеми української історії" та "Краєзнавство та антична історія" (керівник - Ігор Панафідін). Темою, що поєднала учасників проблемних груп, стала онлайн-лекція "Краса в деталях: модні тенденції епохи кінця ХІХ – початку ХХ ст. на Криворіжжі". Спікер - Ніна Вінтоняк, магістрантка 1 курсу групи ІСм-24, співробітник Криворізького міського історико-краєзнавчого музею.
Під час лекції обговорювалися ключові аспекти жіночої моди кінця ХІХ – початку ХХ століття, що відображали суспільні тенденції та статус жінки в тогочасному суспільстві.
Спікер зупинилася на таких аспектах:
Феномен жіночої краси на Криворіжжі, особливості стилю та вплив загальноєвропейських трендів.
Магазини та торговельні точки Кривого Рогу, які спеціалізувалися на продажі модного одягу, аксесуарів та косметики.
Взаємозв'язок моди з соціальними та економічними чинниками регіону.
Окремої уваги заслуговувала жвава дискусія, що виникла в ході заходу. Одним із центральних питань стало становище жінок у Російській імперії та питання гендерної рівності. Учасники обговорювали, яким чином мода відображала роль жінки в суспільстві, її права та можливості. Особливий акцент було зроблено на:
Роль жінки в родині та суспільстві на межі століть.
Доступність освіти та працевлаштування для жінок у Російській імперії.
Порівняння краси жінок того часу із сучасними стандартами.
Ідеали жіночої краси: порівняльний аналіз
Учасники також провели паралелі між канонами краси різних епох. Зокрема, образи та стилі жінок кінця ХІХ – початку ХХ століття були порівняні з еталонами краси ХХ століття. Було розглянуто такі персоналії:
Мерилін Монро – уособлення жіночої привабливості та сексуальності ХХ століття.
Віра Холодна – видатна актриса німого кіно, яка стала іконою стилю у 1910-х роках.
Дружина Степана Колачевського – відома жінка Криворіжжя, яка своїм образом і стилем відображала модні тенденції свого часу.
Лекція стала чудовою платформою для обговорення не лише історії моди, а й соціокультурних аспектів життя жінок у минулих століттях. Жвавий інтерес слухачів до теми свідчить про важливість її подальшого вивчення та популяризації. Криворіжжя, як і вся Україна, має багатий історичний досвід, що відображається навіть у таких деталях, як жіноча мода та стандарти краси.
- Автор: Кафедра історії
- Перегляди: 72
Учасники проблемної групи "Краєзнавство та антична історія" (керівник - Ігор Панафідін) продовжують дослідження історичної та культурної спадщини Криворіжжя. На черговому засіданні 26 лютого 2025 р. були представлені унікальні дослідницькі роботи студентів, що висвітлювали маловідомі сторінки історії регіону.
Одним із найцікавіших моментів став відео-екскурс студента ІІІ курсу Богдана Ярошика на тему "Таємниці Карнаватки". У своєму дослідженні він розповів про історичні та археологічні аспекти цього місця, підкресливши його значення в культурній спадщині Кривого Рогу. Використання відеоформату надало можливість зануритися в атмосферу минулого, що зробило матеріал більш доступним і цікавим.
Ще одним значущим внеском у засідання стала презентація студентки ІІІ курсу Олександри Семерні "Перші праці, присвячені Криворіжжю: роботи геологів". Вона представила аналіз наукових досліджень, які заклали фундамент у вивченні геологічних особливостей регіону. Було відзначено, що перші дослідження відіграли вирішальну роль у подальшому промисловому освоєнні Криворіжжя.
Підсумовуючи, можна зазначити, що засідання гуртка продемонструвало глибину дослідницьких інтересів студентів та їхню зацікавленість у вивченні історико-культурної спадщини рідного краю. Представлені матеріали стали вагомим внеском у розвиток краєзнавчих студій, показавши, що минуле Криворіжжя залишається важливим і актуальним для сучасності.
- Автор: Кафедра історії
- Перегляди: 290
"Краєзнавство та антична історія" (керівник - ст.викл. Панафідін І.О.)
Учасниками групи було опубліковано:
Андрій Бреславець. Витоки елінізму. ІІ Міжнародна міждисциплінарна науково-практична конференція «Актуальні питання, проблеми та перспективи розвитку науки та освіти» в Луганському національному університеті ім. Тараса Шевченка, 2024. С.54-58
Вікторія Болмосова, Олександра Семерня, Дар'я Снісаренко, Артем Усенко, Тетяна Фурт. Спроба розшифрування однієї із 26 сарматських тамг на стелі, знайденій біля залізничної станції Вечірній Кут у місті Кривий Ріг. Матеріали Х історико-краєзнавчих читань «Криворіжжя: погляд у минуле…» . Кривий Ріг, 2024. С.12-25
- Автор: Кафедра історії
- Перегляди: 280