Кафедра англійської філології
Факультет іноземних мов
Значне місце в системі підготовки студентів магістратури посідають практичні заняття. Студенти магістратури ОП "Хімія. Інформатика" одні з небагатьох в університеті, хто має можливість отримувати практичні навички під час очного навчання у лабораторіях. Виконання окремих завдань практичних робіт з дисципліни «Біологічна активність хімічних речовин» якраз спрямоване на різнобічну підготовку висококваліфікованих фахівців освітньої галузі. На одному з останніх занять курсу студенти групи ХІм-23 виконали практичну роботу «Вивчення властивостей флавоноїдів». На сьогодні відомо понад 8000 флавоноїдів. Всі вони широко розповсюджені в рослинному світі й відзначаються винятковим різноманіттям. Підвищений інтерес до цих сполук зумовлений не лише їх важливою роллю в процесах життєдіяльності рослинних та тваринних організмів, а й високою та різноплановою біологічною активністю. Структурна різноманітність флавоноїдів дала змогу створити на їх основі ряд високоефективних та малотоксичних лікарських препаратів.
   
   
Теоретичні аспекти біологічної активності флавоноїдів були опановані студентами на попередніх заняттях, а от під час виконання лабораторної роботи здобувачі освіти мали змогу ознайомитись з методами вилучення флавоноїдів з рослинної сировини, навчились виявляти флавоноїди в рослинних екстрактах із застосуванням якісних реакцій. Для ідентифікації флавоноїдів студенти приготували спиртові витяжки пуп’янків софори японської та цвіту ромашки лікарської й виконали хімічні реакції ідентифікації флавоноїдів та порівняли їх результати із стандартним розчином рутину. Для ідентифікації флавоноїдів у сировині здобувачами освіти були проведені наступні реакції: ціанідинова реакція за Бріантом, реакція з розчином лугу, реакція з алюміній хлоридом, реакція на наявність фенольної групи, реакція з розчином плюмбум (II) ацетату. Загалом, під час практичного заняття студенти мали можливість вдосконалити власні теоретичні знання та набути нові практичні вміння й навички.
   
26869
Хімія – це про знання та вміння, що роблять наше життя краще. Французький хімік Жан-Батист Дюма зазначав: "La chimie pratique a pris naissance dans les ateliers du forgeron, du potier, du verrier, et dans la boutique du parfumeur" ("Практична хімія виникла у майстернях коваля, гончара, скляра, а також у крамниці парфумера"). В цьому на практиці також переконалися студенти групи ХІ-20 на заняттях дисципліни «Прикладні аспекти хімії» під керівництвом викладача Вікторії Столяренко.
   
   
Виконання проектів з хімії косметичних засобів, хімії миючих засобів, засобів для дезінфекції приміщень та поверхонь шкіри залишили по собі: знання про склад, функціональне призначення основних хімічних складових продуктів побутової хімії, покращили вміння та навички роботи в хімічній лабораторії, поглибили розуміння сутності колоїдних систем, їх різноманіття і способів виготовлення, а також творчий драйв. Усі методики розроблялися внаслідок мозкового штурму і палких дебатів в ході затвердження як складу засобу, так і особливостей його виготовлення. А головний результат - самі косметичні засоби, що були протестовані з дотриманням усіх вимог безпеки, і отримали схвальні відгуки у споживачів: як самих студентів групи ХІ-20, так і їх друзів та членів родин. Фото: виготовлення крему – флюїду, нічного крему, гідрофільної олії, антибактеріального лосьйону, мила твердого.
   
   
26819
У переддень відзначення Дня науки у Криворізькому державному педагогічному університеті проводили захід для вчителів закладів освіти міста - "Наука об'єднує", присвячений впровадженню STEM-технологій у викладання відповідних дисциплін у школах. 16 травня в університеті працювали декілька локацій, серед яких була і хімічна: вчителі хімії завітали на майстер-клас "STEM-лабораторія хімічного аналізу". Гості локації розподілились на невеликі групи по 2-3 людини і отримали від ведучих локації - Тетяни Старової та Тетяни Селіванової - індивідуальні завдання з хімічного аналізу фармацевтичних препаратів.
Вчителі хімії отримали можливість згадати свої студентські роки і лабораторні заняття з аналітичної хімії, а також поглянути на методику проведення такого нестандартного STEM-заняття з хімії з боку учня.
Як завжди, захід пройшов у теплій невимушеній атмосфері, у режимі цікавого та веселого спілкування. Особливій атмосфері також сприяло святкування Дня вишиванки.
   
   
А вже 17 травня викладачі кафедри хімії були задіяні у наукових пікніках для учнів шкіл міста на базі ліцеїв: Тетяна Селіванова - у Криворізькому покровському ліцеї, а Павло Нечипуренко - у Криворізькому ліцеї "Кредо", разом з учнями та педагогами цих ліцеїв влаштували яскраві шоу для відвідувачів.
Схоже, що таке святкування Дня науки стає усталеною традицією для викладачів КДПУ, вчителів та учнів закладів освіти міста. І це чудово!
.
26586
В період з 6.04.2024 по 19.04.2024 студенти 4 курсу групи ХІ-20 перебували на  навчальній технологічній практиці, яка мала ознайомити здобувачів освіти із практичними аспектами роботи промислових підприємств та їх окремих підрозділів. Раніше програма практики включала близько десяти реальних екскурсій на підприємства міста та області і кілька віртуальних, останні кілька років навпаки – екскурсії переважно віртуальні. Однією з таких віртуальних екскурсій стали відвідини 16 квітня ПП "Чисте місто" онлайн – фахівець цього підприємства роз'яснила сутність роботи цього підприємства, важливість процесів сортування відходів та ресайклінгу, продемонструвала чудову презентацію щодо утилізації відходів та їх переробки.
   
   
Проте цього року вдалось таки організувати і реальну екскурсію: студенти-хіміки відвідали санітарно-гігієнічну лабораторію Криворізького районного відділу ДУ «Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», оснащену сучасним обладнанням (газовим хроматографом, вольтамперметром, спектрофотометром). В ході екскурсії студенти мали змогу спостерігати проведення аналізу проб питної води та повітря з кінцевим аналізом отриманих результатів. В жвавій бесіді з працівниками лабораторії студенти виявили високий рівень зацікавленості дослідженнями, що виконує лабораторія, продемонстрували розуміння принципів роботи приладів (бо в навчально-науковій лабораторії з хімічного аналізу з переліченого вище немає лише хроматографів) та етапів проведення досліджень, чим створили позитивне враження про рівень своєї підготовки як хіміків, і в підсумку отримали запрошення на працевлаштування, але за умови, що в дипломі буде записана кваліфікація "лаборант".
   
   
І, як зазвичай, у ході цієї практики треба було розгадати спеціальні завдання-загадки, пов'язані із технологічними процесами або матеріалами, і креативно представити відповіді на них. З цим студенти також впорались, оформивши розгадки, як завжди яскраво і дотепно, у формі відео та презентацій, продемонструвавши неабиякі творчі здібності. На жаль, ця практика стала останньою такою практикою, оскільки на наступні роки цей вид практики уже не планується. Але накопичена за роки база практики стане у нагоді для організації навчальних екскурсій під час вивчення дисциплін "Хімічна технологія" та "Екохімія і моніторинг навколишнього середовища".
26336
Доцент кафедри хімії та методики її навчання Тетяна Селіванова разом зі своєю вихованкою гуртка МАН Маргаритою Перепелицею продовжують збирати нагороди (до цього Маргарита здобула золоту нагороду на "Всесвітній олімпіаді геніїв"). Цього разу учасниця гуртка "Юний хімік" МАН ДОР Маргрита Перепелиця стала призеркою Всеукраїнського конкурсу молодіжних науково-технічних проєктів «InventorUA». На фінальному Всеукраїнському етапі Маргарита здобула ІІІ місце в номінації: «Стійкий життєвий простір».
   
   
А Тетяна Селіванова отримала подяку від Міністерства освіти та науки України і Національного центру "Мала академія наук". Пишаємось колегою і зичимо їй та її вихованцям багато нових досягнень!
26164
Прагнення до самоудосконалення - ознака справжнього професіоналізму. Викладачі кафедри хімії та методики її навчання постійно намагаються розвиватись у професійній сфері, бути у тренді сучасних підходів до навчання та виховання. Протягом 28-30 березня Старова Тетяна та Селіванова Тетяна опановували матеріали освітнього онлайн-форуму «РОЗВИТОК SOFT SKILLS У СУЧАСНІЙ ШКОЛІ: ІНСТРУМЕНТИ, МЕТОДИКИ, ДОСВІДИ», організованого Малою академією наук України.
   
І ось, нарешті очікувані сертифікати, які підтверджують факт підвищення кваліфікації наших викладачів, отримані. Бажаємо нових досягнень та професійного розвитку!
26154
14 квітня у парку Саксаганський як завжди феєрично завершувався тиждень добрих справ, організований волонтерськю спілкою Kryvyi Rih Volunteer Community. Цього дня у парку був концерт, а навчальні заклади та організації міста влаштували для дітей та дорослих яскраві та веселі майстер-класи та розважальні заходи.
Не залишились осторонь цього благодійного заходу і хіміки КДПУ – була організована окрема локація "Цікава хімія", на якій працювала ціла команда: досвідчені учасники подібних заходів (Єгорова Анна – випускниця магістратури 2023 року та Штиль Кирило – студент першого курсу магістратури спеціальності "Середня освіта (Хімія)") та новачки (Вареник Марина – студентка-першокурсниця і Василенко Катерина – студентка першого курсу магістратури). Організовував, готував розчини та намагався не заважати студентам – Павло Нечипуренко.
   
   
Цього по літньому спекотного дня хімічна локація дарувала маленьким та дорослим глядачам емоції як завжди. Для Марини Вареник це було справжнім бойовим хрещенням: хоч вона і отримала не найважчі для демонстрації експерименти, проте черга малечі до неї була найбільшою. Посперечатись з нею у популярності могла хіба що Анна Єгорова - що то значить досвід! Запалював у прямому та переносному сенсі Кирило Штиль, а у цьому йому допомагала Катерина Василенко (заодно пильнувала можливі опіки - не дарма ж вона працює на "швидкій"). Окрім отриманих емоцій, втоми та задоволення від роботи усі учасники локації отримали на згадку подяки, за що дякуємо організаторам! Сподіваємось такі заходи зроблять світ добрішим, а науку (хімію, зокрема) цікавішою для людей.
   
   
Слід зазначити, що вже друга поспіль участь хіміків КДПУ у "Дні добрих справ". Ми раді, що нас запрошують, і раді брати участь у благодійних акціях надалі.
26114
Не секрет, що хімікам частенько доводиться мати справу з отруйними речовинами. Більше того, хіміки можуть їх створювати власними руками. Проте з природою змагатись досить важко – та легкість, з якою живі істоти продукують токсини, не завжди може бути досягнута у лабораторії. Тому у природі, навіть не спотвореній діяльністю людини, кількість різноманітних отрут у складі живих істот вражає.
   
   
Цього разу хіміки працювали з отруйними речовинами з метою навчитись їх виявляти. На лабораторних заняттях з "Токсикологічної хімії" хіміками-магістрантами було здійснено ізолювання та визначення токсинів, що містились у плодових тілах якогось із представників мухоморів (Amanita), що ще восени ріс десь у карпатських лісах. Було проведено якісні реакції на мускарин та аманітин і встановлено їх присутність у тканинах гриба.
Таким чином мухомор став об'єктом хімічного дослідження і був використаний із благородною метою – для формування навичок у студентів-хіміків щодо правильної обробки проб, що є частинами живих організмів, вилучення і концентрування речовин з них, та застосування якісних хімічних реакцій для виявлення органічних речовин різної природи.
26047
Впродовж місяця колектив кафедри працював над оновленням ОПП "Хімія. Інформатика" першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти. За цей час відбулися засідання міжкафедральних груп розробників з узгодженням уніфікованої моделі піготовки за додатковою предметною спеціальністю 014.09 Середня освіта (Інформатика), засідання кафедри хімії та методики її навчання з обговоренням результатів опитування випускників, роботодавців та здобувачів освіти у 2024 році та їх впровадження до внесених змін у ОПП, та засідання вченої ради природничого факультету з обговорення результатів опитування.
На остаточних засіданнях робочих груп розробників ОПП узгодили внесені зміни, також обговорили напрямки подальших спілкувань з кафедрами, викладачі яких забезпечують підготовку здобувачів цих ОПП, щодо покращення змісту освітніх компонентів, що увійшли до переліку компонентів освітньої програми.
Засдання робочої групи 24
25845
З 2020 року у нашому закладі вищої освіти була започаткована дистанційна форма освіти, що було вимушеним кроком як в Україні, так і в усьому світі. З 2020-2021 н.р. дистанційна форма навчання еволюціонувала у очно-дистанційну (комбіновану), оскільки здобувачі освіти багатьох спеціальностей університету можуть отримати якісну освіту тільки через формування цілком конкретних практичних навичок, без яких про високий рівень фахововсті випускника годі й думати. Саме тому здобувачі освіти освітніх програм "Хімія. Інформатика" та "Біологія і здоров'я людини. Хімія" у останні роки мають змогу відвідувати до 70 % лабораторних (практичних) занять у спеціалізованих хімічних лаборатораторіях природничого факультету. Нижче невеликий фотозвіт про лабораторний практикум з органічної хімії, що проводився у перші тижні другого семестру 2023-2024 н.р.
   
   
   
А під час лабораторного практикуму з аналітичної хімії минулого тижня переважно дивились у мікроскоп. Краєвиди нижче - дещо з того, що бачили студенти у мікроскоп при виконанні мікрокристалоскопічних реакцій.
25276
Календар подій
Останні статті
Популярне на сайті
Афіша
Червень 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30