Анонси і оголошення
Clarivate повідомляє про вересневу серію безкоштовних україномовних вебінарів, на яких
Clarivate повідомляє про нову серію безкоштовних україномовних вебінарів, які
ШАНОВНІ КОРИСТУВАЧІ! Бібліотека КДПУ працює в обмеженому режимі з 09.00 до 16.00, субота
Elsevier продовжує активно підтримувати українських учених у складних умовах
У межах проєкту Research4Life регулярно організовують вебінари за посиланням
Міністерство освіти і науки України повідомляє про можливість безкоштовного
ДНТБ України повідомляє, що представники видавництва Bentham Science надають
Міністерство освіти і науки України спільно з Державною науково-технічною
Шановні науковці! Компанія Elsevier та ДНТБ України надають можливість працювати
В умовах посилення карантинних обмежень пропонуємо науково-педагогічним

Gonchar zahid 19

15 травня 2018 року на базі бібліотеки Криворізького педагогічного відбувся літературний вечір, присвячений творчості видатного українського письменника ХХ сторіччя – Олеся Терентійовича Гончара. Зустріч шанувальників літератури стала черговою подією у низці заходів університету з нагоди 100-річчя від дня народження класика.

 

Перед початком події присутні поспілкувалися з представниками ЗМІ, які завітали на літературний вечір: викладачі й студенти із задоволенням ділилися враженнями і роздумами над сторінками творів видатного українського письменника.

На заході були присутні декан фізико-математичного факультету, доцент О. В. Віхрова, доцент кафедри математики та методики її навчання Т. Г. Крамаренко та студенти-математики, небайдужі до художнього слова. Особливою гостею – експертом події стала доцент кафедри української та світової літератур І. М. Онікієнко, а до організації заходу долучилася доцент кафедри інформатики та прикладної математики, заступник декана фізико-математичного факультету з виховної роботи І. С. Мінтій.

Після короткого вступного слова, присвяченого життю і творчості Олеся Гончара, модератор заходу, бібліотекар І категорії О. В. Присяжна представила Інну Миколаївну і запросила її до слова. Літературознавець поділилася роздумами про місце і роль творчого спадку О. Гончара у сучасному світі, гуманістичні цінності, яскраво втілені у творчості класика, наголосила на важливості уважного вивчення класичних літературних творів. До того ж, хоча творчість письменника і входить до золотого фонду української літератури, вона залишається актуальною і для сучасного читача: недарма у ХХ столітті Олесь Гончар став однією з визначальних постатей українського духовного життя взагалі й літературного процесу зокрема.

Інна Миколаївна розповіла і про непростий життєвий шлях письменника, і про нове академічне видання повної колекції творів О. Гончара у дванадцяти томах; детально зупинилася на новелістиці Олеся Терентійовича, стилі й проблематиці його творів, місці творчості письменника у сучасних програмах шкільного курсу української літератури і завданнях зовнішнього незалежного тестування. Зокрема, сьогодні школярі вивчають «Модри Камень» - новелу на воєнну тематику, непересічний психологічний твір. Протиставлення життєдайної сили кохання і руйнівного хаосу війни, болісне усвідомлення крихкості людського життя і щастя, художньо осмислені письменником у цій новелі, роблять її надзвичайно актуальною для сучасного українського читача.

Пані Інна детально зупинилася на непростих – полемічних – стосунках Олеся Гончара з панівним радянським літературним напрямком – соціалістичним реалізмом. Рамки офіційного мистецького «прокрустового ложа» Радянського Союзу письменник сміливо й талановито руйнував незвичайним поетичним реалізмом своїх кращих творів – ліричних і гостросоціальних, філософських і сповнених високого громадянського пафосу. Цю боротьбу яскраво втілено у новелі «За мить щастя», знання якої передбачено завданнями зовнішнього незалежного оцінювання. І недарма: цей трагічний за змістом, але світлий за емоцією твір гідний того, щоб з ним познайомився кожен молодий українець.

Не обійшлося на літературному вечорі і без документального кіно: короткометражна стрічка від Concordant Pictures і Student Information Channel відкрила для учасників зустрічі нові грані життя й особистості видатного українського письменника.

На завершення модератор заходу, бібліотекар І категорії О. В. Присяжна презентувала літературно-художні та літературознавчі видання з фонду бібліотеки, представлені на тематичній книжковій виставці «Собор української душі» і віртуальній книжковій виставці «Письменник, осяяний животворчим світлом».

4932