Анонси і оголошення
Компанії Clarivate та Elsevier повідомляють про нові вебінари з питань наукометрії, які
Компанія Clarivate продовжує серію безоплатних вебінарів українською. За умови
ШАНОВНІ КОРИСТУВАЧІ! Бібліотека КДПУ працює в обмеженому режимі з 09.00 до 16.00, субота
Elsevier продовжує активно підтримувати українських учених у складних умовах
У межах проєкту Research4Life регулярно організовують вебінари за посиланням
Міністерство освіти і науки України повідомляє про можливість безкоштовного
Шановні науковці! Компанія Elsevier та ДНТБ України надають можливість працювати
В умовах посилення карантинних обмежень пропонуємо науково-педагогічним
Шановні користувачі! ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського пропонує вам скористатися
Шановні користувачі! Під час карантину бібліотека надає такі дистанційні

books 19 1

5 листопада 2019 року в читальній залі бібліотеки Криворізького педагогічного відбулася презентація нових видань, створених науковцями університету, – збірників документальних свідчень подій української історії 1928-1933 й 1939 – середини 1950-х років.

books 19 2

Студенти І, ІІ і V курсів спеціальності «Історія», викладачі університету й працівники бібліотеки зустрілися з авторами цих книг – професором кафедри історії України та правознавства, д. і. н. Н. Р. Романець і старшим викладачем кафедри історії України та правознавства, к. і. н. Р. П. Шляхтичем. Подію організували заступник директора бібліотеки О. М. Кравченко, завідувач відділу обслуговування О. М. Грамм, бібліограф І категорії Л. П. Абдула.

Пані Романець нагадала про важливість наукових досліджень як необхідної складової діяльності закладу вищої освіти, підкреслила значення роботи в архівах – невід’ємної частини місії професійного історика.

books 19 3

Наталя Радомирівна розповіла присутнім про історію створення збірників документів із серії «Реабілітовані історією». Об’єднані загальною назвою «Трагічне минуле: документи свідчать», ці книги знайомлять з історичною правдою життя селянства часів «великого перелому». «Збереження документів дозволить нам написати нашу справжню історію», – наголосила Н. Р. Романець.

Перша частина видання – «Селянство Придніпров’я в умовах сталінського тоталітарного режиму (1928-1933 рр.)» – містить документи, що свідчать про несприйняття селянством примусової колективізації, висвітлюють настрої мешканців регіону, історію їхнього опору та придушення селянських виступів, знайомлять із селянським фольклором доби «великого перелому». На сторінках цих документів – живі голоси безпосередніх учасників подій нашої історії, свідчення про справжнє ставлення людей до «нової панщини», факти переслідування учасників селянського спротиву.

Учасники зустрічі переглянули добірку оцифрованих архівних документів, серед яких є й картки обліку розкуркулених селян, аналіз відомостей з яких свідчить про надзвичайно великий відсоток українців серед переселених мешканців регіону – фактичну зміну національного складу Дніпропетровщини.

books 19 4

«Історія неможлива без джерел, – переконаний Р. П. Шляхтич. – Сьогодні продукується велика кількість міфів, і лише безпосереднє ознайомлення з документами дозволить дізнатися справжні історичні факти». Науковець представив другу частину нового видання – «Радянські репресії проти націоналістичного підпілля Дніпропетровщини (1939 – середина 50-х років ХХ ст.), яка містить добірку автентичних документів доби – агентурні матеріали НКВС й протоколи допитів, матеріали слідства й тексти вироків, свідчення про фабрикації справ і застосування тортур, документальні докази масштабів терору проти націоналістичного підпілля. Особливий інтерес становлять документи, які розповідають історію послідовної дискредитації «самостійників», зокрема, створення легендованих псевдопроводів ОУН для виявлення справжніх прихильників українських національних ідей.

books 19 5

Наприкінці зустрічі автори подарували примірники нових видань бібліотекам міста та книгозбірні нашого університету. Інформаційну підтримку події забезпечила книжкова виставка «Реабілітовані історією», на якій було представлено 24 видання з теми заходу.

Завдяки науковцям Криворізького педагогічного унікальні історичні документи тепер у вільному доступі й чекають на своїх дослідників. Дякуємо за збереження чистого джерела історії нашої країни!