Кафедра історії
Факультет географії, туризму та історії

Продовжується співпраця кафедри з Державним архівом друку Книжкової палати України ім. Івана Федорова (м.Київ).

На черговій лекції для студентів І курсу старший науковий співробітник архіву Лариса Василівна Дояр звернула увагу на класифікацію архівних документів, зазначивши, що одиницею класифікації у межах архіву є архівний фонд.

Такі документальні комплекси, як архівний фонд установи, фонд особового походження, об'єднаний архівний фонд, архівна колекція, комплекс науково-технічної документації, є видами архівного фонду. Кожен архівний фонд має описи, які складаються зі справ (архів - фонд - опис - справа).

архив

Закон України "Про Національний архівний фонд та архівні установи", прийнятий 24 грудня 1993 р. регулює відносини, пов’язані із формуванням, обліком, зберіганням і використанням Національного архівного фонду, та інші основні питання архівної справи.

Особливу увагу на лекції приділено проблемам реставрації архівних документів. Реставрація документів з паперовою основою є плановою роботою, що проводиться архівною установою з метою відновлення фізичної цілісності документа та міцності основи документа, ліквідації причин прискореного старіння документа, усунення наслідків такого старіння. Реставрація архівних документів здійснюється відповідно до методичних рекомендацій, затверджених Українським науково-дослідним інститутом архівної справи та документознавства.

Студенти мали змогу ознайомитися з пристроями, які використовуються в реставраційній майстерні Архіву, та дізнатися про основні етапи самого процесу реставрації.

ппппп

Процес реставрації складається з таких видів робіт:

1) Розшивання, розбирання справи на окремі аркуші (блоки). За необхідності проводиться розцементування, роз’єднання та розгладжування аркушів.

2) Очищення, знепилювання.

3) Зміцнення паперової основи.

4) Відновлення первісного формату.

5) Доповнення втрачених фрагментів, лікування пошкоджень

6) Осушування, пресування, підрізування, підбирання.

7) Поаркушна перевірка архівної справи.

8) Підшивання. Брошурування

9) Оправлення

10) Перевірка якості виконаних робіт.

ппапа

рвппрв

Підстави для проведення реставрації архівних документів:

1. Механічні ушкодження (деформації, надриви, розриви, заломи, пом'ятість, потертість та ламкість паперу).

2. Фізико-хімічні ушкодження (зміна кольору паперу, тексту чи зображення в документі, плями, бруд, затікання).

3. Біологічні ушкодження (пігментація, пліснява).

Важливим напрямком в роботі архіву є копіювання документу. Копіювання архівних документів у своєму розвиткові пройшло кілька етапів:

1. Рукописне копіювання "під копірку" і без. На цьому етапі зроблену копію звіряли з оригіналом і обов'язково завіряли печаткою відповідальної особи.

2. Фотокопіювання.

3. Мікрофільмування архівних справ.

4. Оцифрування.

рррр