У 2024-2025 н.р. на кафедрі філософії діють такі студентські накові гуртки:
1. «Проблеми онтології, гносеології, етики та естетики, актуальні питання соціальної філософії та історії філософії». Науковий керівник: Абдула А.І., к.філос.н., доц., завідувач кафедри.
Мета й завдання: Поглиблене вивчення актуальних питань сучасної наукової філософії, залучення студентів до наукової діяльності, розвиток навичок критичної дискусії та критичного мислення, репрезентація наукових дослідженнях на наукових конференціях, видання студентських наукових публікацій.
2. «Проблеми філософії, філософії освіти, філософії мови». Науковий керівник: к. філос. н., доц. Балута Г. А.
Мета й завдання: познайомити студентів з актуальними проблемами філософії, філософії освіти, філософії мови; навчити базовим навичкам проведення наукового дослідження; навчити працювати з науковою літературою рідною та іноземною мовами.
3. «Логіка та критичне мислення у педагогічній діяльності» на 2024-2025 н. р. Наукові керівники: к. філос. н., доц. Козаченко Н. П. , к. філос. н., старший викладач Брюховецький М. М.
Мета й завдання: поглибити знання студентів з дисциплін «Логіка» та «Критичне мислення», покращити навички прийняття рішень, популяризувати критичне мислення у освітній діяльності.
4. «Компаративна філософія». Науковий керівник: асистент кафедри філософії Оліфер О. Є.
Мета й завдання: поглибити знання студентів щодо різних філософських течій на напрямів східної та західної традиції; навчити порівнювати філософські погляди різних епох й різних філософських напрямів; навчити аналізувати сучасні медіатексти.
- Автор: Кафедра Філософії
- Перегляди: 190
У 2023-2024 навчальному році викладачі кафедри філософії продовжували залучати студентів до наукових заходів у студентських гуртках. Усі охочі другокурсники могли взяти участь в роботі 4 секцій.
У секції «Проблеми онтології, гносеології, етики та естетики, актуальні питання соціальної філософії та історії філософії» (керівник: к. філос. н., доц. А. І. Абдула) студенти обговорювали актуальні питання методології та філософії науки, а також дискутували щодо напрямів аналітичної та континентальної філософії ХХ ст. 10 членів гуртка брали участь у олімпіаді з філософії та виконали 3 студентські наукові проєкти, результати яких були представлені на студентській конференції з філософських дисциплін «Юнософія».
Керівники секції гуртка «Проблеми філософії, філософії освіти, філософії мови» к. філос. н., доц. Г. А. Балута та О.Є. Оліфер залучали студентів до обговорення актуальних проблем етики, естетики та сучасної культури. Загалом до гуртка долучилися 30 студентів з природничого та факультету української філології. 5 осіб (науковий керівник доц. Г. А. Балута) взяли участь у студентській науковій конференції «Юнософія», де представили свої наукові статті. Також 12 студентів (науковий керівник О. Є. Оліфер) підготували статті та філософські есе. Проблеми штучного інтелекту, філософське осмислення процесів захисту довкілля, екзистенційні смисли людського буття були найбільш затребуваними темами серед студентської молоді. 5 учасників гуртка виступили з постерами на університетській олімпіаді з філософських дисциплін.
Секція наукового студентського гуртка «Логіка та критичне мислення у педагогічній діяльності» (наукові керівники к. філос. н., доц. Н. П. Козаченко та к. філос. н., ст. викладач М. М. Брюховецький) об’єднала студентів факультету географії туризму та історії задля обговорення філософських проблем штучного інтелекту у вирішенні моральних дилем, проблем логіки в античних авторів і проблем справедливості в сучасній науковій думці. Були представлені 3 наукові доповіді на щорічній студентській конференції. 5 учасників гуртка взяли участь у щорічній університетській олімпіаді з філософії.
Під керівництвом к. філос. н., доц. О. П. Панафідіної у секції «Актуальні питання сучасної філософії. Аналіз оригінальних творів сучасних західних авторів, індивідуальний та груповий переклад філософських творів з англійської та німецької мов була підготовлена студентська наукова стаття «Суперечка чи діалог: яка форма навчання найбільш ефективна?» (Степанова Є., група АЗЛ-22). Ще 3 учасника гуртка виступали на олімпіаді з філософії.
Запрошуємо студентів долучатися до філософської спільноти КДПУ!
- Автор: Кафедра Філософії
- Перегляди: 428
Не зважаючи на всі труднощі організації дистанційного навчання, кафедра філософії продовжує згуртовувати студентів різних факультетів у межах наукового гуртка. Викладачі переконані, що науковий студентський гурток – це гарна нагода поглибити свої професійні навички, знайти однодумців, познайомитися з новими людьми, а також дізнатися щось нове! У 2022-2023 навчальному році науковий студентський гурток «Юнософія» представлений 6 секціями.
У секції «Проблеми онтології, гносеології, етики та естетики, актуальні питання соціальної філософії та історії філософії» (керівник: к. філос. н., доц. А. І. Абдула) студенти можуть поглибити свої знання у вивченні соціальної філософії, а також дізнатися багато нового з інших розділів.
Секція «Проблеми філософії, філософії освіти, філософії мови» орієнтована на студентів-мовознавців, але всі охочі також можуть доєднатися. К. філос. н., доц. Г. А. Балута заохочує до розгляду аксіологічних засад філософських концепцій, необхідних для формування світогляду студента-мовознавця. О. Є. Оліфер запрошує студентів доєднатися до перекладу першоджерел та вивчення класичних філософських текстів мовою оригіналу.
Філософській текстології присвячена також діяльність секції «Актуальні питання сучасної філософії. Аналіз оригінальних творів сучасних західних авторів, індивідуальний та груповий переклад філософських творів з англійської та німецької мов». К. філос. н., доц. О. П. Панафідіна разом зі студентами факультету іноземних мов займається дослідженням зв’язку перекладознавства і філософії та популяризацією здобутків сучасної аналітичної філософії та когнітивних наук.
У секції «Логіка та критичне мислення у педагогічній діяльності» к. філос. н., доц. Н. П. Козаченко та к. філос. н., ст. викладач М. М. Брюховецький щопонеділка проводять зустрічі у форматі дискусійного клубу, щоб обговорити актуальні проблеми прикладної етики та критичного мислення та логіки у педагогічній діяльності. Особлива увагу у цій секції приділяється розвитку практичних навичок – створення дописів у соціальних мережах на морально-етичні теми та розв’язуванню педагогічних задач, дотичних до прикладної етики.
Якщо ви цікавитеся гендерними студіями, проблемами рівних прав, трансформаціями демократії у сучасному суспільстві, то завітайте у секцію «Соціокультурні та філософські засади формування рівних прав людини у постіндустріальному суспільстві» (керівник секції: к. філос. н., доц. О. В. Мішалова). Особливо закликаємо доєднатися до секції студентів-істориків задля розвитку професійних компетентностей, оскільки особлива увага у секції приділяється також філософії історії.
Усі охочі можуть долучитися до будь-якої секції. Для цього зв'яжіться з її керівником.
На фото одна із зустрічей нашого філософського дискусійного клубу.
- Автор: Кафедра Філософії
- Перегляди: 742
У 2021-2022 н.р. на кафедрі філософії діяли 6 студентських наукових гуртків різного спрямування. Кожен охочий міг обрати гурток за інтересами: від застосування критичного мислення у педагогічній діяльності до перекладу філософських текстів; від дебатів щодо рівних прав людей у постіндустріальному суспільстві до вивчення проблем етики та естетики у сучасних культурних практиках. Загалом у діяльності шести гуртків взяли участь 42 студенти другого курсу різних факультетів. Засідання гуртків відбувалися періодично, дистанційно – у формі групових обговорень, так й індивідуальної роботи.
Головне завдання студентських наукових гуртків – допомогти студентам підготуватися до проведення самостійних наукових досліджень, результати яких обговорюються на щорічній студентській конференції. За результатами діяльності конференції кращі есеї та статті публікуються у збірнику наукових праць студентів «Юнософія». У 2021-2022 н.р. було здійснено 6 міні-досліджень, результати яких опубліковано у вигляді статей зазначеному збірнику.
Також на кафедрі філософії продовжується проєкт з перекладу першоджерел. У 2020-2021 н.р. студенти факультету іноземних мов Т. Мовчан, А. Чирва, Я. Ярошенко, М. Волков під керівництвом асистента О. Є. Оліфер здійснили переклад першоджерела К. Поппера (детальніше дивись). У 2021-2022 н.р. цей студентський проєкт був опублікований у збірнику наукових праці «Актуальні проблеми духовності», фаховому виданні категорії «Б».
З перекладом можна ознайомитися за посиланням.
Також готується до друку студентський проєкт ще однієї команди перекладачів: у 2021-2022 н.р. Н. Власов, М. Пенцаль, В. Айзенберг під керівництвом к. філос. н., доц. О. П. Панафідіної виконали розділу з праці «Знання і психофізична проблема» К. Поппера. Сподіваємося, що проєкт пройде усі етапи рецензування та буде прийнятий до друку у фаховому виданні.
Для учасників гуртків, а також для тих, хто не встиг долучитися, щорічно проводиться олімпіада з філософії. Цього року олімпіада відбувалася у два тури. Фінальний тур уперше проводився у форматі дебатів. Продемонструвати навички красномовства змогли 13 студентів, які успішно пройшли відбірковий тур з написання філософського есею.
Детальніше про олімпіаду з філософії 2022 р. можна почитати за посиланням. Ознайомитися зі списком переможців та призерів.
- Автор: Кафедра Філософії
- Перегляди: 724