22 травня 2024 року в дистанційному форматі було проведено засідання кафедри української мови, на якому прозвучала публічна презентація наукових результатів дисертації «Особливості омонімічного простору у структурі українсько-білоруської комунікації» Дмитра Вікторовича Щербини (спеціальність 035 Філологія, освітньо-наукова програма «Українська мова та література»).
Задля оцінки наукової роботи здобувача зібралися науково-педагогічні працівники кафедри української мови, а саме: проф. Л. А. Білоконенко, проф. З. П. Бакум, доц. Г. Г. Асмаковська, доц. Н. А. Березовська-Савчук, доц. С. А. Бузько, доц. В. А. Городецька, доц. К. А. Качайло, доц. Н. М. Шарманова, аспіранти М. Кірєєва, Ю. Кравченко, К. Білобровська, к. філол. н., доцент кафедри української філології Хмельницького національного університету В. В. Денисюк.
Голова засідання – Жанна Василівна Колоїз, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української мови.
Науковий керівник: Людмила Анатоліївна Білоконенко – доктор філологічних наук, професор, професор кафедри української мови.
Експерти:
Тетяна Михайлівна Мішеніна – кандидат філологічних наук, доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри української мови;
Наталія Миколаївна Малюга – кандидат філологічних наук, доцент, доцент кафедри української мови.
Засідання відбувалося відповідно до вимог, зазначених у Положенні про присудження ступеня доктора філософії у Криворізькому державному педагогічному університеті. Присутніх ознайомили з відомостями про здобувача, регламентом роботи.
Дмитро Вікторович Щербина ознайомив присутніх з результатами свого наукового дослідження, акцентувавши на основних положеннях і висновках.
Питання до Дмитра Вікторовича, поставлені після його виступу, були різноманітні, слушні, орієнтовані на те, аби встановити рівень теоретичної підготовки здобувача, його особистого внеску в розв’язання наукової проблеми, обізнаності з результатами наукових пошуків інших дослідників із зазначених у дисертації наукових проблем. Дискусія точилася доволі конструктивно.
Зі своїм відгуком про дисертаційну працю Дмитра Щербини виступила науковий керівник, доктор філологічних наук, професор, професор кафедри української мови Людмила Анатоліївна Білоконенко, яка відзначила етапи проведеної роботи, підкреслила особисті наукові досягнення здобувача, звернула увагу на успішну реалізацію освітньо-наукової програми «Українська мова та література».
Виступи експертів Тетяни Михайлівни Мішеніної і Наталії Миколаївни Малюги були розлогими й засвідчили, що дисертація Дмитра Щербини «Особливості омонімічного простору у структурі українсько-білоруської комунікації» є комплексним, повним та обґрунтованим науковим дослідженням, яке присвячене вивченню особливостей українсько-білоруського омонімічного простору, ролі омонімів в організації тексту та їх впливу на виникнення типових помилок перекладу творів художньої літератури з білоруської мови на українську. Відповідно до їх висновків наукова робота виконана на високому рівні, є завершеним дослідженням, вирізняється актуальністю і новизною. Ступінь обґрунтованості наукових положень і висновків, сформульованих у дисертації, підтверджується широкою джерельною базою проведеного дослідження. Текст дисертації засвідчує, що здобувач наукового ступеня доктора філософії володіє методологією наукового пізнання складних проблем мовознавства і термінознавства, міжкультурної комунікації, культурології.
Експерти і науково-педагогічні працівники кафедри української мови висловили одностайні думки про успішну публічну презентацію дисертаційної праці. Зміст дисертації Д. Щербини, а також наукових публікації здобувача, у яких містяться основні результати дисертації, свідчать про те, що дисертант здійснив ґрунтовне наукове дослідження особливостей міжмовної омонімії. У висновках засідання кафедри йдеться, що дисертаційна робота Дмитра Вікторовича Щербини виконана згідно з прийнятими стандартами до написання наукових праць відповідного зразка, відповідає вимогам і тому може бути подана до разової спеціалізованої ради задля подальшого захисту.
Кафедра української мови вітає Дмитра Вікторовича Щербину з передзахистом і бажає подальших успіхів на шляху до здобуття ступеня доктора філософії зі спеціальності 035 Філологія.
- Автор: Кафедра української мови
- Перегляди: 593
Цього навчального року двоє здобувачів освіти завершили навчання за освітньо-науковою програмою «Українська мова і література» (спеціальність 035 Філологія) і пройшли етап публічної презентації результатів дисертації на засіданнях відповідних кафедр.
28 березня 2024 року в дистанційному форматі було проведено засідання кафедри української та зарубіжної літератур, на якому заслухали публічну доповідь щодо наукових результатів дисертації «Концептосфера творчості Б. Антоненка-Давидовича» Катерини Олександрівни Білобровської.
Присутні на обговоренні дисертації науково-педагогічні працівники української та зарубіжної літератур і кафедри української мови: доц. Н. Г. Мельник (завідувач кафедри української та зарубіжної літератур), доц. Л. М. Семененко (декан факультету української філології), проф. С. І. Ковпік, проф. Ж. В. Колоїз (завідувач кафедри української мови, гарант ОНП), проф. Т. М. Мішеніна, доц. Г. Г. Асмаковська, доц. С. С. Журба, доц. Н. Є. Коломієць, доц. І. М. Онікієнко, доц. Н. В. Яременко, аспіранти, які навчаються за ОНП М. Кірєєва, Ю. Кравченко, Д. Щербина.
Голова засідання – Наталя Георгіївна Мельник, кандидат філологічних наук, доцент, завідувач кафедри української та зарубіжної літератур.
Науковий керівник – Вікторія Ігорівна Дмитренко, доктор філологічних наук, професор.
Експерти:
Світлана Степанівна Журба – кандидат філологічних наук, доцент, доцент кафедри української та зарубіжної літератур;
Ганна Глебівна Асмаковська – кандидат філологічних наук, доцент, доцент кафедри української мови.
Засідання відбувалося відповідно до вимог, зазначених у Положенні про присудження ступеня доктора філософії у Криворізькому державному педагогічному університеті. Присутніх ознайомили з відомостями про здобувача, регламентом роботи.
Катерина Олександрівна Білобровська представила присутнім результати наукового дослідження, акцентувавши на основних положеннях і висновках, яких досягла. Після виступу здобувачка мала змогу відповісти на питання, аби підтвердити рівень володіння методологією наукового дослідження, продемонструвати рівень теоретичної підготовки, особистий внесок у розв’язання наукової проблеми, обізнаність з результатами наукових пошуків інших учених із зазначених у дисертації наукових проблем. Дискусія тривала в доброзичливій атмосфері і виявилася доволі конструктивною.
Науковий керівник доктор філологічних наук, професор Вікторія Ігорівна Дмитренко відзначила етапи проведеної роботи, підкреслила особисті наукові досягнення аспірантки Катерини Білобровської, її професійні та наукові вміння і навички. На її думку, Катерина Олександрівна своєю дисертаційною працею засвідчує не тільки набуття теоретичних знань, умінь, навичок і компетентностей, необхідних сучасному науковцю-філологу, вона здатна кинути виклик складним питанням новітнього літературознавства, розв’язати комплексні проблеми в цій царині, підняти на поверхню вагомий пласт творчості письменника Б. Антоненка-Давидовича, який постраждав під тоталітарної системи, і чий творчий доробок не отримав достатнього вивчення.
У виступах експертів Світлани Степанівни Журби і Ганни Глебівни Асмаковської засвідчено, що авторка дисертації володіє достатньою теоретичною базою, обізнана зі складними феноменами української літератури, а також виважено й обґрунтовано розвиває власні твердження. Експерти та інші присутні на засіданні науково-педагогічні працівники відзначили загалом вдалу спробу сформувати уявлення про концептосферу творчого доробку Б. Антоненка-Давидовича. На їхню думку, Катерина Олександрівна засвідчила своє становлення як науковця з високим рівнем філологічної культури, здатного до глибокого аналізу й потрактування складних філософського-світоглядних, психологічних явищ на тлі національно-культурної традиції, враховуючи як історичний, соціальний контекст, так і зважаючи на велич особистості Б. Антоненка-Давидовича.
У висновкових положеннях прийнято рішення рекомендувати роботу Катерини Олександрівни Білобровської «Концептосфера творчості Б. Антоненка-Давидовича» до подання до разової спеціалізованої ради задля подальшого захисту.
Колектив кафедри української мови, кафедри української та зарубіжної літератур вітає Катерину Олександрівну Білобровську з позитивними результатами публічної презентації результатів дисертації і бажає подальших успіхів на шляху до здобуття ступеня доктора філософії зі спеціальності 035 Філологія.
- Автор: Кафедра української мови
- Перегляди: 508
13-14 травня 2024 року на базі Варшавського університету відбулася Міжнародна наукова конференція «Культура конфлікту – конфлікт культур. Мова, література, мистецтво, медіа та війна в Україні», яка сприяла пробудженню інтересу молодих науковців до дослідницьких пошуків загалом і до порушення актуальних проблем сьогодення зокрема. До наукової спільноти долучилася й здобувачка третього (освітньо-наукового) рівня Юлія Кравченко (науковий керівник: проф. Ковпік С. І.), яка не лише взяла участь у наукових дискусіях, але й презентувала результати власних наукових пошуків, пов’язаних зі специфікою художнього моделювання конфлікту в сучасному українському містичному оповіданні.
Учасниками наукового зібрання були представники Національного університету «Києво-Могилянська академія», Львівського національного університету імені Івана Франка, Бердянського державного педагогічного університету, Криворізького державного педагогічного університету, Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженка.
Науковий захід укотре засвідчив: наука – це не просто напрямок діяльності, який робить наше життя комфортним. Це шлях розвитку людства, що допомагає глибше розуміти себе та світ навколо. А наполегливість і праця є провідниками до здійснення мрії.
Бажаємо нашій здобувачці невичерпної творчої наснаги, сил та енергії для подальшого наукового поступу.
- Автор: Кафедра української мови
- Перегляди: 491
Кожен, хто не з примусу, а з власної волі пов’язав свою долю з наукою, вдумливо, сумлінно, з великою любов’ю скрупульозно вивчає найважливіші чинники технічного й соціально-культурного прогресу та перетворення дійсності, намагається осягнути її в усіх тонкощах, зрештою опиняється в полоні наукової царини, із якої вже ніколи не вибратися. Вочевидь, це добре усвідомили здобувачі третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти, що ось уже впродовж року демонструють своє бажання опановувати нові компетентності, отримувати нові знання, уміння й навички, зокрема й ті, що стосуються проєктування й побудови власної «інженерної споруди», іменованої академічним текстом. Тому, цілком закономірно, що навчальну дисципліну «Академічне письмо та риторика», уналежнено до обов’язкових освітніх компонентів. Наразі її вивчення добігає кінця. І молоді науковці мають чудову нагоду презентувати себе, свої наукові інтереси, результати перших науково-дослідницьких пошуків… І не тільки!
Це вимагає ретельної підготовки. Адже майбутні доктори філософії, безумовно, прагнуть, аби в майбутньому їхні творчі здобутки стали неоціненним надбанням української освіти і культури. Бо їхня навчальна й науково-дослідницька діяльність є доведенням необхідності щомиттєвого піднесення духовної свободи і творчих можливостей новочасного покоління. Їхня плідна праця утверджуватиме ідейно-естетичний інваріант пізнання світу, розв’язуючи суперечність між мінливою дійсністю і високим ідеалом. Це дасть змогу об’єднати прихильників, послідовників і вихованців та їхні доробки в одну велику цілість. Велику цілість як одночасно тисячолітню мудрість самовдосконалення і щоденне плекання спадщини українського народу.
Шановні здобувачі! Наталіє Ахматова, Олеже Гаранін, Артеме Глінкін, Катерино Кокош, Олександро Комишова, Ярославе Мельник, Олександре Нечіпоренко, Миколо Попов, Володимире Пресс, Андрію Рекало, Анжеліко Римар, Володимире Тарасов, Олеже Тютюнов, Геннадію Чорний та ін.! Сьогодні Ви повні творчих сил, тому нехай врожаїться на Вашій ниві! Мудрі люди кажуть: успіх завжди залежить від попередньої діяльності, від осмисленого й оприлюдненого! Нині той день і той час, коли доля дає Вам шанс продемонструвати Ваші інтелектуальні спромоги, засвідчити шлях мужнього, нестримного й невтомного долання нових життєвих висот, Вашу успішність у будь-якому починанні. Когось винагородить шанобою в колі однодумців, рідних і друзів, започаткує подальші стежини поступу до самозвершення…
До того ж, безумовно, напередодні Великодня Ваші душі, як і душі далеких наших предків багато століть тому, прагнуть оновлення, світлого воскресіння любові. Шлях людський – нелегкий, і на ньому трапляються безліч спокус, вигаданих правд і оманливих надій. Іноді важко, а інколи й неможливо обрати з-поміж усього того огрому справжнє, непідробне й велике. І тоді на допомогу приходить віра: комусь освітлює дорогу, як смолоскип, а комусь тільки тремтить у темряві, щоб потім розгорітися могутнім полум’ям.
Задля того, аби у наших оселях запанували гармонія, злагода, добробут, а в Україні – мир і спокій, маємо докладати щоденних зусиль, адже дива не стаються просто так. Пам’ятайте, що все задумане – справа наших рук і небайдужих сердець. Тож нехай Вашими супутниками повсякчас будуть козацька впертість і непохитність, натхнення й оптимізм, а Господь посилає благодать на всі добрі справи в родині, у колективі, у державі. Нехай небо якнайшвидше стане чистим і мирним, відкритим для польоту думок та сподівань. Нехай творчий вогонь з кожним роком розгоряється лише яскравіше – на духовне зростання, на здоров’я, на добробут!
- Автор: Кафедра української мови
- Перегляди: 740
Із 29 жовтня по 4 листопада 2023 у рамках міжнародної академічної мобільності відбувалося стажування здобувачів вищої освіти в Німеччині, місті Бад-Кіссінген, у рамках семінару на тему “Mitteleuropäische Begegnungen nach 600 Tagen Krieg” («Середньоєвропейські зустрічі після 600 днів війни»).
Здобувачка третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти PhD Юлія Кравченко, яка навчається за ОНП «Українська мові та література», спеціальності 035 Філологія (науковий керівник – доктор філологічних наук, професор С. І. Ковпік), мала чудову нагоду долучитися до програми стажування в м. Бад-Кіссінген.
Разом із іншими науковцями з України, Чехії, Того й Німеччини вона стала учасницею наукових заходів, на яких актуалізувалися теми, присвячені війні в Україні, а також геополітичним та історичним процесам, що відбувалися й відбуваються в Центральній Європі.
Відбулися різнопланові наукові дискусії на такі теми: “Deutsch-tschechische historische Ereignisse als Quelle für literarische Texte” («Німецько-чеські історичні події як джерело літературних текстів»); “Meine Flucht aus Mariupol und meine Ankunft in Deutschland. Ausschau nach Zukunft” («Моя втеча з Маріуполя і прибуття до Німеччини. У пошуках майбутнього»); “Kontinuität und Neuanfang einer Universität im innerukrainischen Exil” («Неперервність і нові починання університету у вигнанні по Україні»); “Europa aus ukrainischer Perspektive: gestern, heute, morgen” («Європа з української точки зору: вчора, сьогодні, завтра»); “Ukrainische Aktivisten im Krieg” («Українські активісти на війні»).
30 жовтня і 3 листопада учасники семінару мали змогу відвідати такі німецькі міста, як Вартбург і Айзенах, і дізнатися більше про історію, культуру і фольклор Німеччини.
Юлія Кравченко успішно реалізувала своє право на міжнародну академічну мобільність, отримавши досвід наукового співробітництва, міжнародної академічної комунікації.
Бажаємо пані Юлії творчого натхнення для науково-дослідницьких пошуків, нових наукових здобутків і досягнення поставленої мети.
- Автор: Кафедра української мови
- Перегляди: 494
Є моменти, на які ми чекаємо цілий рік. Мріємо, сподіваємося, віримо в казку та намагаємося зробити все, щоб вона запам’яталася і нам, і нашим близьким. І нині настав цей передсвятковий час, коли вже бринять десь різдвяні дзвіночки, коли вимріяні подарунки ближчають, коли всі ніби знають якусь таємницю, але мовчать – до першої зірки, до бенгальських вогників, до дванадцятого удару.
Рік новий приходить із подарунками, а Різдво стукає в серце миром і вдячністю за все, що сталося, склалося і збулося протягом року, який збігає. Так хочеться вірити, що кожному з нас буде за що подякувати в прийдешньому році, кожному вистачить сили й натхнення здійснити задумане…
22 грудня 2021 року здобувачі другого року навчання третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти зробили ще один маленький, але успішний крок, який наблизив їх до досягнення поставленої мети…
Здобувачі PhD, що навчаються за різними ОНП (Ольга Большаніна, Тетяна Гончарова, Руслан Калугін, Катерина Протопопова, Лілія Фадєєва, Дмитро Щербина), демонстрували свої вміння й навички з академічного письма загалом та українськомовної академічної комунікації зокрема, засвідчували глибоке розуміння теоретичних і практичних проблем у царині обраного дослідження, підтверджували свою спроможність проводити огляд, критичний аналіз, оцінку й узагальнення різних наукових поглядів, формулювати, обґрунтовувати й захищати власну наукову концепцію і т. ін.
Хочеться вірити, що випрацювані компетентності допоможуть аспірантам оформити остаточні результати проведених досліджень та оприявнити їх на засіданнях спеціалізованих учених рад. Принаймні кафедра української мови щиро ВСІМ цього бажає…
А ще бажає, щоб небо, у якому невдовзі засяє зірка нового року, було чистим і мирним, відкритим для польоту думок та сподівань. Пам’ятаймо, що все задумане – справа наших рук і небайдужих серць. Тож хай у новому році нашими супутниками будуть козацька впертість і непохитність, натхнення й оптимізм, а Господь посилає благодать на всі добрі справи в родині, у колективі, у державі.
- Автор: Кафедра української мови
- Перегляди: 1794
08 червня 2021 року відбулося засідання кафедри української мови, на якому було презентовано проєкт освітньо-наукової програми «Українська мова та література» (2021) підготовки здобувачів третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти, ступеня вищої освіти «доктор філософії (PhD)» з галузі знань 03 Гуманітарні науки, спеціальності 035 Філологія.
Засідання відбувалося під головуванням завідувача кафедри української мови д. філол. н., проф. Колоїз Ж. В., яка і представила ОНП, та за участю професорсько-викладацького складу.
Свої слушні пропозиції висловили проф. Білоконенко Л. А., доц. Малюга Н. М., ст. викл. Березовська-Савчук Н. А, які ретельно опрацювали оприлюднений проєкт. Гарант освітньо-наукової програми проф. Колоїз Ж. В. акцентувала на унікальності нової ОНП та її відмінностях від попередньої, зокрема, на уведенні до універсальної складової програми спеціальних дисциплін, наголосила на оновлені вибіркових дисциплін для аспірантів, які дійсно можуть реалізувати власну індивідуальну траєкторію. Усі висловлені й обговорені пропозиції надійдуть до науково-методичного відділу університету.
- Автор: Кафедра української мови
- Перегляди: 877
Професіоналізм, якість, компетентність, унікальність, колегіальність, відкритість, академічна культура, доброчесність...
Саме такі константи окреслені як пріоритетні в підготовці здобувачів третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти, ступеня вищої освіти «доктор філософії (PhD)» зі спеціальності 035 Філологія.
У рамках обговорення нової освітньо-наукової програми «Українська мова та література» підготовки докторів філософії (PhD) проведено низку зустрічей із гарантом – д. філол. н., проф. Жанною Василівною Колоїз. Так, 02 червня 2021 року відбулася ще одна дорадча нарада зі стейкхолдерами, на якій розкрито основні положення змісту нової ОНП з урахуванням професійних пріоритетів щодо підготовки аспірантів зі спеціальності 035 Філологія. До обговорення долучилися всі зацікавлені особи не тільки із закладів освіти м.Кривого Рогу, а й інших освітніх установ, і зокрема Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини.
Окрім того, 04.06.2021 року проведено виробничу нараду з науковими керівниками здобувачів третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти, та викладачами обох профільних кафедр Криворізького державного педагогічного університету, які забезпечують реалізацію ОНП «Українська мова та література», спільно з аспірантами кафедри української мови та кафедри української та зарубіжної літератур. Засідання відбулося під головуванням завідувача кафедри української мови, гаранта ОНП Колоїз Ж.В., за участю декана факультету української філології к. філол. н., доц. Семененко Л.М., завідувача кафедри української та зарубіжної літератур к. філол. н., доц. Мельник Н.Г. Гарантом освітньо-наукової програми наголошено на загальній і спеціальній меті підготовки висококваліфікованих фахівців, здатних до самостійної філологічної науково-дослідницької, науково-організаційної, педагогічно-організаційної та практичної діяльності у вітчизняному й світовому науково-освітньому просторах. Акцентовано також і на критеріях універсального, спеціального й вибіркового компонентів, особливостях навчання за освітньою програмою, її програмних результатах і перспективах, що має і на майбутнє задовольняти потреби суспільства в підготовці професіоналів у царині української мови і літератури.
- Автор: Кафедра української мови
- Перегляди: 925
04 червня 2021 року відбулася онлайн-зустріч аспірантів кафедри української мови з науковим керівником і гарантом ОНП «Українська мова та література» проф. Ж. В. Колоїз. Здобувач вищої освіти Т. О. Соловйова мала змогу поділитися враженнями від навчання у Гранадському університеті (м. Гранада, Іспанія), де перебуває за умовами міжнародної академічної мобільності Erasmus +.
- Автор: Кафедра української мови
- Перегляди: 1037
28 травня 2021 року на кафедрі української мови під очільництвом гаранта – доктора філологічних наук, професора, завідувача кафедри української мови Жанни Василівни Колоїз – відбулася виробнича нарада з питань акредитації освітньо-наукової програми «Українська мова та література» зі спеціальності 035 Філологія (ступінь вищої освіти – доктор філософії (PhD). На нараду були запрошені наукові керівники аспірантів, самі здобувачі третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти й викладачі обох профільних кафедр факультету української філології, які забезпечують реалізацію ОНП.
На нараді акцентовано на основних організаційних і процедурних моментах проходження акредитації. До обговорення питань активно долучилася доктор філологічних наук, професор кафедри української та зарубіжної літератур Світлана Іванівна Ковпік. Про академічну мобільність та її роль в індивідуальній траєктрорії розвитку зазначила аспірант кафедри української мови Тетяна Олександрівна Соловйова.
- Автор: Кафедра української мови
- Перегляди: 1362