Щороку 15 квітня світовою спільнотою відзначається Міжнародний день екологічних знань (International Environmental Awareness Day). Цей день було запроваджено у 1992 році під час Конференції ООН, на якій розглядалися найважливіші проблеми навколишнього середовища. В Україні за ініціативи громадських природоохоронних організацій цей День відзначається з 1996р.
Основне завдання Дня– популяризація екологічних знань, формування екологічної культури населення, надання інформації про екологічний стан планети, екологічне виховання дітей і дорослих.
Становлення екології як науки відноситься до середини ХІХст. і пов’язується з ім’ям видатного німецького біолога-дарвініста Ернсти Геккеля, який у 1866 р. вперше використав термін «екологія». Найголовніші завдання екологічної освіти сьогодні:
- формування знань про екологічні проблеми;
- розвиток особистої відповідальності за стан довкілля;
- подолання споживацького ставлення до природних умов і ресурсів;
- розвиток умінь приймати рішення щодо проблем навколишнього середовища, оволодіння нормами екологічно грамотної поведінки.
Цікаві екологічні факти:
- погрішення якості середовища існування людини спровокувало формування екологічного виду туризму, покликаного ознайомити із екологічними проблемами та організувати відпочинок в екологічно-чистих місцевостях;
- у Кривому Розі є підприємство "Чисте місто" яке займається частковою переробкою сміття;
- на 1 людину на рік виробляють 20 т. сировини, яка перероблюється у 2 т. продуктів, на цей процес витрачається близько 2,5*103 Вт енергії та 800 т. води, близько 90% сировини стає відходами, як і більша частина води.
- у Швеції електроенергію виробляють в процесі утилізації сміття.
- компанія Nike, що випускає брендовий спортивний одяг, взуття та спорядження для спортсменів, приймає старі кросівки на переробку. Перероблену сировину використовують для створення нових споряджень та спортивних майданчиків.
- спеціально для гри у гольф на круїзних лайнерах випускаються м’ячики, які не завдають жодної шкоди морським мешканцям - для їх виготовлення використовується корм для риб.
- у північній частині Тихого океану спостерігається величезна сміттєва пляма, яку називають цілим Східним континентом сміття, що складається з декількох сотень відходів з пластику та поліетилену.
- лише трохи більше 10% поверхні нашої планети належить до класу заповідних.
- 500 років – саме стільки треба, щоб повністю розклалася пластикова пляшка.
На кафедрі туризму та економіки КДПУ викладається дисципліна "Екологія та екологічний туризм", лекційні та практичні заняття з якої проводяться в форматі екскурсій по екологічним туристичним об'єктам міста.
Викладачі кафедри сформували новий погляд на екологічний туризм - як один із видів індустріального та сталого туризму, пов’язаний із відвідуванням туристичних об'єктів, які перебувають в екологічній ситуації різного ступеня гостроти з метою здійснення екологічної освіти і виховання. Це різноманітні ландшафти, які: зазнали негативних антропогенних змін, самостійно відновились після таких змін, були рекультивовані; або діючі промислові об’єкти з чіткою екологічною функцією (наприклад, станція аерації, де очищуються стічні води міст, сміттєсортувальні підприємства, полігони твердих побутових відходів, тощо).