Кафедра всесвітньої історії
Факультет географії, туризму та історії

Кафедру всесвітньої історії як окремий структурний підрозділ було створено 1 вересня 2000 року. До того часу основний її склад входив до складу кафедри історії КДПУ. З моменту створення й дотепер кафедру очолює кандидат історичних наук, доцент Олександр Іванович Кожухар.

До початкового складу кафедри увійшли: професор, доктор історичних наук І.Д.Камчугова; доценти, кандидати історичних наук В.О. Вєтохіна, Т.Ф. Мак, В.Г. Москаленко, Ю.І. Чирва, філософських наук В.Ю. Скороход, старший лаборант В.М.Турчина,  згодом В.О. Яшин (нині доцент, кандидат історичних наук), асистенти Л.В. Журба і О.В. Косіненко. У різні роки на кафедрі працювали доценти, кандидати історичних В.Ю. Дударєв та Н.Р. Романець (нині доктор історичних наук, професор кафедри історії України), а також випускники історичного факультету КДПУ Н.В.Херсонець, кандидати філософських наук  О.В.Мішалова та І.О. Панафідін (нині старший викладач кафедри).

Сьогодні на кафедрі висококваліфіковані викладачі: кандидати історичних наук, доценти В. Вєтохіна, Т. Мак, Ю. Чирва, В.Яшин та кандидат філософських наук І. Панафідін. Злагоджену й чітку організаційно-технічну роботу на кафедрі здійснює старший лаборант В. М. Турчина.

Становлення кафедри як навчального і наукового підрозділу історичного факультету відбувалося в непростих умовах початку ХХI ст. – періоду формування сучасної системи гуманітарної освіти. Концепція спеціалізації по кафедрі всесвітньої історії виходить з ряду принципових положень, пов’язаних зі специфічними проблемами української школи, зокрема, надання пріоритетного значення: подіям в Європі, які є найближчим тлом вітчизняної історії; стародавньому Сходу - колисці світової цивілізації; античному світові й Візантії, державам, які постали на уламках Римської імперії; детальному вивченню історії країн, у складі яких перебували українські землі: Великого князівства Литовського, Польщі, Речі Посполитої, Австро-Угорської, Османської, Російської імперій, СРСР.

Колектив кафедри успішно здійснює наукові дослідження. У рамках виконання кафедральної науково-дослідної теми та індивідуальних досліджень викладачами за 2002-2017 рр. опубліковано близько 300 наукових і науково-методичних статей, навчально-методичних комплексів і посібників,  методичних рекомендацій тощо.

У 2004 р. кафедрою підготовлено й проведено Всеукраїнську наукову конференцію «Україна і Росія: досвід історичних зв'язків та перспективи співробітництва», у роботі якої взяли участь майже 70 викладачів, науковців з 20 міст України. Було видано збірник наукових праць загальним обсягом 33 д. а.

Кафедра щороку, починаючи з 2003 р., видає збірник наукових праць, зокрема: «Дослідження і розвідки з всесвітньої історії і правознавства» (2002-2015 рр.) , «GLOBUS», (2016 р.) "Дослідження із всесвітньої історії та соціально-гуманітарних дисциплін" (2017 р.) та ін.  

Викладачі кафедри беруть активну участь у міжнародних, всеукраїнських, регіональних і міжвузівських конференціях та семінарах.

Сильною стороною діяльності кафедри є індивідуальна робота зі студентами, залучення їх до наукових досліджень. Під керівництвом викладачів кафедри працюють проблемні групи і наукові гуртки. За наслідками наукової роботи студенти виступають з доповідями та повідомленнями на наукових заходах. Результати наукових пошуків знаходять відображення в курсових і кваліфікаційних роботах, тезах, повідомленнях, виступах.

З 2002 р. колектив кафедри організовує і проводить раз на два роки Всеукраїнські наукові конференції здобувачів вищої освіти «Гуманістичні цінності світових цивілізацій і проблеми сучасного світу». Уже було проведено 9 конференцій (в 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018 роках), в яких узяли участь студенти вищих навчальних закладів різних міст України: Дніпра, Кам'янського, Донецька, Запоріжжя, Кропивницького, Луцька, Луганська, Маріуполя, Тернополя, Вінниці, Одеси, Полтави, Харкова, Умані, Черкас та ін. За результатами роботи конференцій були видані збірники матеріалів, обсягом від 10 д. а. кожен. 

У 2001-2016 рр. студенти історичного факультету, науковими керівниками яких були викладачі кафедри всесвітньої історії, взяли участь більше як у 350 всеукраїнських, регіональних і міжвузівських конференціях, історичних читаннях тощо. Студенти опублікували більше 250 наукових статей, тез, повідомлень загальним обсягом більше 5 д. а. Теперішні студенти-історики продовжують цю добру традицію.

Плідна робота викладачів кафедри зі студентами, які мають нахил до наукової роботи, дає свої результати. Випускники факультету, зокрема, А. Дядюк, В. Пістрюга (випуск 2002 року), А. Тарасов, Н. Херсонець, Т. Хазир-Огли (випуск 2003 року), І.Панафідін та О.Панафідіна (випуск 2004 року), О. Мішалова, М. Суздаль (випуск 2005 року), Є. Літвіненко (випуск 2008 року), С. Прахова та інші навчалися і навчаються в аспірантурі різних навчальних і наукових закладів України. 11 з них успішно захистили кандидатські дисертації.

Колектив кафедри активно працює із студентами і у громадській площині.  З 1998 року щорічно відбуваються  посвяти в студенти-історики (інтелектуальні і спортивні змагання, вручення студентських квитків на скіфському кургані); організується проведення вечорів студентських поезій, інтелектуальних ігор «Дебати» (1998-2004 рр.), «Що, де, коли?» (1998-2014 рр.), різноманітних пізнавальних екскурсій, зокрема: «Промисловий Кривбас», Музей історії криворізького трамваю (Трампарк №1), Дніпровський історичний музей, Криворізький краєзнавчий музеї, Музей козацької слави на о.Хортиця, Музей єврейської культури і Голокосту, Музей-квартира криворізького художника Г. Синиці, творчі майстерні місцевих художників по вул. Ф. Глинки, іконографічна майстерня при храмі Сергія Радонезького, Музей криворізьких підпільників часів нацистської окупації (ЗОСШ №15), Ботанічний сад Криворізького філіалу АН України; проводяться зустрічі з відомими і цікавими сучасниками С. Глузманом (дисидентом-шістдесятником, правозахисником, політв’язнем), Г.Гусейновим (краєзнавцем, письменником, журналістом), М. Мариновичем (дисидентом, письменником, почесним ректором Львівського Католицького університету), П. Голівером (адвокатом-правозахисником); подорожей по історичним місцям України: Дніпро, Запоріжжя, Полтава, Умань, Чигирин, Суботів, Холодний Яр, Вінниця, Чернігів, Київ, Львів, Тернопіль, Івано-Франківськ, Одеса та ін. 

Особлива увага викладачів приділялася висвітленню, дослідженню й аналізу подій Революції Гідності, російській агресії в Криму та на Сході України. Викладачі разом із студентами з перших днів активно підтримали Революцію Гідності. Із надзвичайною повагою ми завжди зустрічаємо і чекаємо на кафедрі наших студентів, випускників і викладачів, що й зараз, і в ці хвилини також, коли ви, читачу, читаєте цей матеріал, знаходяться на фронті, боронячи незалежність України, відстоюючи її свободу, честь і гідність українського народу, даючи рішучу відсіч російсько-путінським агресорам.

Співробітники кафедри підтримують постійні партнерські контакти з гімназіями, ліцеями, школами та іншими середніми і вищими навчальними закладами, беруть участь у роботі методичних об'єднань викладачів історії та правознавства, надають консультації вчителям, керують науковими роботами учнів, є головами і членами журі, експертами і рецензентами при проведенні учнівських наукових конференцій, історичних читань, конкурсів, олімпіад.

Вивчаючи минуле, зберігаючи память поколінь, сьогодні ми впевнено дивимся у майбутнє.

  

 

419
Календар подій
Останні статті
Популярне на сайті
Афіша
Липень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31