Кафедра біології та екології
Природничий факультет

img10

У грудні 2024 року в німецькому видавництві Ibidem Verlag побачила світ колективна монографія «Language and Power in Ukraine and Kazakhstan. Essays on Education, Ideology, Literature, Practice, and the Media», присвячена дослідженню взаємозв’язків між мовою, суспільством та владою на пострадянському просторі. Монографію було створено в результаті редакторської співпраці між професором кафедри перекладу та слов’янської філології КДПУ Наталею Кудрявцевою та професором Університету Індіани (США) Деброю Фрідмен.

Колективна монографія є частиною серії Soviet and Post-Soviet Politics and Society, започаткованої видавництвом 2004 року з метою оприлюднення емпіричних досліджень політичних, економічних та соціальних процесів країн колишнього радянського блоку. Головним редактором цієї серії є загальновідомий політолог, науковий співробітник Шведського інституту міжнародних відносин у Стокгольмі д-р Андреас Умланд.

img22

Монографія являє собою першу у своєму роді збірку есеїв, яка представляє критичний аналіз взаємозв’язків між мовою та владою в Україні та Казахстані. Пострадянський період у цих країнах відзначений не тільки політичними трансформаціями та економічною перебудовою: у безпосередньому зв’язку із цими процесами відбуваються й зміни в статусі національних мов, інституалізація яких посилює їх символічну владу. Разом з тим, роки незалежності також засвідчили й суперечливі дебати навколо мовних питань. Використовуючи різні методологічні підходи, від масових опитувань до критичного дискурс-аналізу законодавства, автори розділів демонструють, як політичні відносини та панівні мовні ідеології репродукуються та дискутуються на макрорівні законодавства про мову та державних медіаканалів, а також на мікрорівні повсякденних мовних практик, мов шкільної освіти та дискурсів у соціальних мережах.

Авторами розділів монографії стали відомі соціолінгвісти, соціологи та перекладознавці України, Казахстану, США та Канади. Серед них – і професор кафедри перекладу та слов’янської філології КДПУ Марина Варданян, яка підготувала розділ про втілення політичних і мовних ідеологій у перекладах художньої літератури для дітей та юнацтва.

Завдяки грантовій підтримці німецького фонду VolkswagenStiftung примірники колективної монографії отримає низка наукових установ Європи, серед яких зокрема Базельський університет у Швейцарії, Інститут наук про людину у Відні (Австрія), Університет Віадріна, Ґрайфсвальдський університет, Інститут східних та південноєвропейських студій ім. Лейбніца та Інститут передових наукових досліджень (Берлін) у Німеччині. Значну кількість примірників буде розповсюджено також і серед бібліотек України. Так, монографія надійде до Національної бібліотеки ім. В. Вернадського, Національної бібліотеки ім. Ярослава Мудрого, Києво-Могилянської академії, Інституту української мови НАНУ, Інституту мовознавства НАНУ, Інституту українознавства НАНУ, Інституту літературознавства НАНУ, Національної наукової бібліотеки ім. Василя Стефаника у Львові, Ужгородського національного університету та ін. Окремий примірник буде надіслано провідному соціолінгвісту України професору Ларисі Масенко. Свій примірник отримає й бібліотека КДПУ.

img29

«Робота над цим проєктом тривала понад два роки, що є стандартним терміном для підготовки міжнародних монографічних видань. Я щиро вдячна моїй співредакторці професору Дебрі Фрідмен, а також авторам передмови та післямови професорам Ладі Біланюк і Бріджит Ґудмен та всім авторам розділів, без участі яких це видання не було б можливим. Не менш важливою є й технічна підтримка цього проєкту, надана Центром академічних досліджень у Софії, де я перебувала на стажуванні минулого навчального року. Саме Центр академічних досліджень координував цей проєкт, завдяки чому ми отримали фінансування на розповсюдження книги в країнах ЄС та Україні. Приємним бонусом також є те, що серія Soviet and Post-Soviet Politics and Society індексується в Scopus, а на сайті Ibidem можна ознайомитися зі змістом книги, передмовою та написаним нами з Деброю вступом до неї, що дозволяє скласти уявлення про монографію в цілому», – розповіла прес-центру професор Наталя Кудрявцева.

Колективна монографія вже здобула схвальні відгуки від науковців з Німеччини та Австралії. На черзі публікація рецензій в міжнародних рецензованих виданнях.

28592
Календар подій
Останні статті
Популярне на сайті
Афіша
Грудень 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31