21-22 лютого 2025 року після кількарічної перерви в очному форматі у Києві відбувся великий форум гідів України. Учасниками форуму стали понад 70 практикуючих гідів та викладачів-практиків із різних ЗВО України - члени Всеукраїнської асоціації гідів (ВАГ). Географія учасників виявилась дійсно всеукраїнською - Київ, Харків, Суми, Чернівці, Кривий Ріг, Ясіня, Дніпро, Запоріжжя, Луцьк та інші регіони. Кафедра туризму та економіки КДПУ на форумі була представлена Володимиром Казаковим (зав. кафедри) та Ганною Літвінчук - викладач і стейкхолдер освітньої програми "Туризм" у магістрів. Володимиром Казаковим підготовлена та зроблена довідь на тему "Професійні компетентності гіда на основі фідбеку". Форум присвячений Міжнародному Дню гіда, який в усьому Світі видзначається 21 лютого.
На Форумі відпрацьовані 4 модулі.
Перший модуль. Дискусійна панель: "Етика інтерпретації: чутливий підхід до складної спадщини та історичних контекстів". Тематика: Обговорення етичних підходів до роботи з об'єктами, що мають складне історичне чи культурне минуле. Панельна дискусія за участю експертів у галузі історико-культурної спадщини, фахівців із меморіалізації та методичної підготовки гідів. Модераторка: Наталія Лихицька, наукова співробітниця Національного музею історії України.
Учасники дискусії: ✅ Державне агентство розвитку туризму України. ✅ Український інститут національної пам'яті. ✅ Департамент культури та туризму КОДА. ✅ Національний музей історії України. ✅ Національний музей історії України у Другій світовій війні. ✅ НАТІВ Україна - Ізраїльський культурний центр. ✅ ГС "Всеукраїнська асоціація гідів".
Другий модуль. Секція, присвячена роботі ВАГ (звіт, міжнародна співпраця, розвиток). Доповідачі: ✅ Яніна Гаврилова ✅ Вячеслав Арещенко.
Третій модуль. Обмін досвідом гідів. Інтерактивна сесія, присвячена найкращим практикам у сфері гідівства. Формат: короткі презентації + сесія відкритого мікрофона для обговорення. Спікери: ✅ Валентина Вінніченко (Запоріжжя) ✅ Наталія Андрусяк (Чернівці) ✅ Роман Маленков (Київ) ✅ Володимир Казаков (Кривий Ріг) ✅ Олександр Коваленко (Суми) ✅ Ксенія Стрільник (Київ) ✅ Наталія Кайтан (Київ) ✅ Наталія Лихицька (Київ). На цій панелі проговорено: - Власні кейси та новаторські підходи. - Успішні історії та лайфхаки. - Обговорення викликів і можливостей у професії.
Четвертий модуль. Секція гастрономічного туризму. Учасниками дискусії стали представники закладів харчування.
Загальні висновки від Форуму гідів: 1)гіди та екскурсії ще є і вони працюють; 2)у ВАГу 500 членів, але половина виїхала за кордон; 3)ніби за кордоном потребують професійного навчання з сертифікатом для оформлення роботи в країнах перебування; 4)ВАГ підготував інформацію, а з деякими організаціями професійної освіти Європи й встановив партнерство; 5)сертифікати ВАГ про навчання почали визнавати у Європі; 6)ВАГ створюватиме навчальний центр для навчання гідів; 7)нарешті ми побачили й почули як працює туризм в Сумах, Харкові, Запоріжжі, Кривому Розі, Дніпрі. Не було Одеси, Миколаєва та Херсона, на жаль; 8)зміст маршрутів пам'яті та меморіалізації рос-української війни толком ще не зрозуміла; 9)в Запоріжжі страшні втрати гідів (залишилось лише 3 пенсіонерки) та не працюють жоден туристичний об'єкт з минулого - реальні проблеми, якими б мало перейматися ДАРТ; 10)гіди чоловіки після війни з морально-психологічних причин не повертаються до екскурсій, не можуть, щось зламалося; 11)професії гіда в класифікаторі професій так і немає, тому й немає професійного стандарту гіда; 12)про Кривий Ріг згадували часто, що гіди не дають завмерти екскурсіям, згадували невгамовних гідес))) - Валентину Серьогіну та Олену Лєдовську; 13)для більшості гідів - екскурсії лише як підробіток; 14)багато є викладачів ЗВО практиків з екскурсій і туризму; 15)серед 70 учасників форуму було лише 2 дівчинки до 30 років, 10 - між 30 і 40, більшість 45-55, і немало 55+. На лице старіння гідів та необхідність зміни поколінь; 16)про війну мають розповідати гіди чоловіки, колишні військові, а ще краще учасники безпосередніх битв на потенційних маршрутах пам'яті.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |