27.04.2023 р. на засіданні кафедри англійської філології обговорено проєкт ОП “Англійська мова, зарубіжна література”.
Зав. кафедри – І. Зоренко наголосила на важливості змінити назви дисциплін циклу “Професійна підготовка. Психолого-педагогічна та методична підготовка” з “Методика навчання іноземної мови в профільній школі” та “Сучасні методики навчання зарубіжної літератури” на “Методика навчання іноземної мови в закладах освіти” та “Методика навчання зарубіжної літератури в закладах освіти”. Ці зміни є нагальними у зв’язку з вказаною в проєкті стандарту вищої освіти (рівень вищої освіти – другий магістерський, галузь знань 01 Освіта / Педагогіка, спеціальність 014 Середня освіта (Мова та зарубіжна література (англійська) кваліфікацією в дипломі, що передбачає навчання не лише магістрів середньої освіти, а й викладачів закладів фахової передвищої та вищої освіти.
Гарант ОП – О. Пальчикова звернула увагу на те, що у зв'язку з розпорядженням № 5 від 01 березня 2023 р. “Про методичні рекомендації щодо укладання освітньо-професійних програм підготовки магістрів” згідно з п. 7 у межах ОП “Англійська мова, зарубіжна література” доцільно змінити назву дисципліни з циклу “Професійна підготовка. Психолого-педагогічна та методична підготовка” з “Сучасні освітні парадигми та технології” на “Сучасні освітні парадигми та методологія педагогічних досліджень”. У змісті дисципліни передбачено ознайомлення здобувачів освіти з концепцією Нової української школи.
Гарант ОП – О. Пальчикова наголосила на необхідності оновлення складу робочої групи з перегляду ОП «Англійська мова, зарубіжна література» другого (магістерського) освітнього рівня вищої освіти задля забезпечення ефективної роботи групи та акредитації ОП. Відповідно, згідно з розпорядженням від 10.02.2023 р. № 16-56 “Про зміни до розпорядження № 16-35 від 01.07.2021 “Про зміни до розпорядження № 16-11 від 12.02.2021 “Про затвердження складу та призначення керівників робочих груп для перегляду освітніх програм, розроблення навчальних планів”) до складу робочої групи ОП увійшли нові члени – Н. Мещерякова, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри перекладу та слов’янської філології; І. Дирда, кандидат педагогічних наук, старший викладач кафедри англійської філології; Г. Чередник, магістр спеціальності 014 Середня освіта (Мова та зарубіжна література (англійська) (розпорядження № 16-08 від 27.04.2023 р.).
Директорка Департаменту освіти і науки Виконкому Криворізької міської ради – Т. Кріпак наголосила на необхідності конкретизації мети освітньої програми, що узгоджувалася б з визначеними у проєкті стандарту вищої освіти (рівень вищої освіти – другий магістерський, галузь знань 01 Освіта / Педагогіка, спеціальність 014 Середня освіта (Мова і зарубіжна література (англійська) компетентностями та програмними результатами. Відповідно, мета ОП звучить так: “Підготовка ерудованих конкурентоздатних фахівців відповідно до сучасних потреб суспільства та вимог ринку праці, готових адаптуватися до змін, здатних практично застосовувати фундаментальні теоретичні знання, спеціальні фахові уміння й навички в освітньо-виховний процес під час навчання іноземної мови (англійська) та зарубіжної літератури в закладах середньої, фахової передвищої, вищої освіти; здійснювати творчу педагогічну, науково-дослідницьку, інноваційну, організаційно-управлінську та аналітичну види діяльності в галузях лінгвістики, методики навчання іноземної (англійської) мови, зарубіжної літератури, педагогіки, методології наукових досліджень, сучасних інформаційно-комунікаційних технологій; забезпечувати ефективну взаємодію суб’єктів навчання, зокрема представників різних культурних спільнот задля взаємообміну професійним досвідом та продуктивного співробітництва”.
І. М. Клименко внесла пропозицію щодо нагальності викладання дисциплін на вибір 2 і 5 в третьому семестрі у зв’язку з необхідністю рівномірного розподілу дисциплін протягом усього навчального процесу
О. Созонюк – викладач англійської мови КНУ внесла пропозицію щодо розроблення модуля чи теми у межах нормативної дисципліни «Сучасні освітні парадигми та методологія педагогічних досліджень», де було б акцентовано на ключових аспектах навчання у закладах фахової передвищої та вищої освіти.
К. пед. н., доц. – В. Ревенко наголосила, що згідно з наказом №53 “Про оновлення освітніх програм підготовки магістрів” від 31 січня 2023 р. у зв'язку з тим, що з-поміж освітніх компонентів у межах циклу загальної підготовки дисципліна “Іноземна мова за професійним спрямуванням” відсутня, обсяг кредитів (3), передбачений для неї доцільно розподілити між дисциплінами науково-предметної підготовки, як-от “Сучасна англомовна комунікація” (8 кредитів), Цифрова трансформація навчальних матеріалів з англійської мови (4 кредити), “Загальне мовознавство” (4 кредити), “Порівняльне літературознавство” (3 кредити), “Зарубіжна література: основні етапи та тенденції розвитку” (8 кредитів).
В. о. декана факультету іноземних мов І. Дирда зазначила, що згідно з наказом №53 “Про оновлення освітніх програм підготовки магістрів” від 31 січня 2023 р., підсумкова атестація здобувачів вищої освіти здійснюється у формі публічного захисту кваліфікаційної роботи та комплексного кваліфікаційного іспиту зі спеціальності. Відповідно, пропонується така назва комплексного кваліфікаційного іспиту: “Комплексний кваліфікаційний іспит із сучасної англомовної комунікації, іноземної мови та зарубіжної літератури з методиками їх навчання”.
Враховано пропозиції та зауваження щодо оновлення змісту та структурування освітньо-професійної програми «Англійська мова, зарубіжна література» підготовки фахівців другого (магістерського) рівня вищої освіти (галузь знань 01 Освіта/Педагогіка. Спеціальність 014 Середня освіта. Предметна спеціальність 014.02 Середня освіта (Мова та зарубіжна література (англійська)).