Факультет географії, туризму та історії
Географія. Туризм. Історія. Соціологія.

Положення
про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності у КДПУ

1. Загальні положення

1.1 Це Положення встановлює порядок навчання та перевірки знань з питань охорони праці працівників навчального закладу Криворізький державний педагогічний університет (далі - університет), а також навчання з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності здобувачів освіти.
1.2 Положення розроблене з урахуванням Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнагляд охоронпраці України від 26.01.2005 № 15, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2005 за N2 231/10511 та Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці в закладах, установах, організаціях, підприємствах, підпорядкованих Міністерству освіти і науки України, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України 18.04.2006 р. №304.
1.3 Це Положення спрямоване на реалізацію системи безперервного навчання з питань охорони праці студентів та працівників університету з метою забезпечення належних, безпечних і здорових умов навчання та праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.
1.4 Вимоги цього Положення є обов'язковими для виконання учасниками навчально- виховного процесу та іншими працівниками університету.
1.5 В університеті один раз на 3 роки складаються плани-графіки проведення навчання та перевірки знань працівників з питань охорони праці, які затверджуються наказом ректора.
1.6 Відповідальність за забезпечення навчання з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників навчально-виховного процесу з наступною перевіркою знань несе ректор університету.
1.7 Контроль за дотриманням вимог цього Положення здійснюють органи управління освітою за підпорядкуванням, органи державного нагляду за охороною праці, представники галузевої профспілки.

2 Навчання з питань охорони праці студентів університету

2.1 Навчання студентів з питань охорони праці в університеті проводиться відповідно до галузевих стандартів вищої освіти. На базі галузевих стандартів, у яких надаються нормативні частини рекомендованих навчальних дисциплін з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності, розробляються програми цих навчальних дисциплін, які затверджується ректором.
2.2 В університеті під час трудового і професійного навчання здійснюється навчання з питань охорони праці у вигляді інструктажів з охорони праці. Крім цього, на перших курсах, проводиться навчання з питань охорони життя, здоров'я, пожежної, радіаційної безпеки, безпеки дорожнього руху, попередження побутового травматизму (далі - безпека життєдіяльності). Обсяги, зміст навчання та форми перевірки знань з питань безпеки життєдіяльності студентів визначаються навчальними планами і програмами, затвердженими Міністерством освіти і науки України.
2.3 Навчання студентів з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності проводиться як традиційними методами, так і з використанням сучасних форм організації навчання - модульного, дистанційного тощо, а також з використанням технічних засобів навчання - аудіовізуальних, комп'ютерних.
2.4 Під час трудового і професійного навчання на підприємствах, в установах, орга-нізаціях на студентів поширюється законодавство про охорону праці в такому ж порядку, як до їхніх працівників.

3 Організація навчання і перевірки знань працівників з питань охорони праці в університеті
3.1 Під час прийняття на роботу і в процесі роботи працівники університету проходять інструктаж, навчання та перевірку знань з питань охорони праці, надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків, а також правил поведінки в разі виникнення аварій.
3.2 В університеті навчання працівників з питань охорони праці проводиться вигляді у складової частини безпеки життєдіяльності, при цьому кількість годин і тематика навчання з питань охорони праці складає не менше 30 годин. Навчанню і перевірці знань підлягають усі без винятку працівники університету з урахуванням умов праці та їх діяльності.
3.3 Ректор, перший проректор, інженер з охорони праці один раз на три роки проходять у встановленому порядку навчання і перевірку знань з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності на базі Центрального інституту післядипломної педагогічної освіти Академії педагогічних наук України.
3.4 Перевірка знань працівників університету з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності проводиться за нормативно-правовими актами з охорони праці, пожежної, радіаційної безпеки тощо, додержання яких входить до їхніх функціональних обов'язків.
3.5 Особи, які суміщають професії, проходять інструктаж, навчання і перевірку знань з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності з основних професій і з професій за сумісництвом.
3.6 Перевірку знань з охорони праці, безпеки життєдіяльності працівників університету проводять комісії, створені за відповідним наказом ректора.
3.7 Перевірка знань працівників з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності в університеті здійснюється комісією, склад якої затверджується наказом. Головою комісії призначається перший проректор, до службових обов'язків якого входить організація роботи з охорони праці, безпеки життєдіяльності.
До складу комісії входять керівник служби охорони праці, представник профспілки з питань охорони праці, уповноважена найманими працівниками особа з питань охорони праці. До складу комісії можуть залучатися викладачі охорони праці, безпеки життєдіяльності, які проводили навчання.
Комісія вважається правочинною, якщо до її складу входять не менше трьох осіб.
3.8 Усі члени комісії повинні пройти навчання та перевірку знань з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності у порядку, установленому цим Положенням.
3.9 Перелік питань для перевірки знань з охорони праці, безпеки життєдіяльності працівників складається членами комісії з урахуванням виробничих умов та затверджується ректором університету.
3.10 Формою перевірки знань з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності пра-цівників є тестування або залік. Тестування проводиться комісією за допомогою технічних засобів (автоекзаменатори, модульні тести тощо), залік - за екзаменаційними білетами у вигляді усного або письмового опитування.
3.11 Результат перевірки знань з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності працівників оформлюється протоколом засідання комісії з перевірки знань з питань охорони праці (додаток 1).
3.12 Особам, які під час перевірки знань з охорони праці, безпеки життєдіяльності виявили задовільні результати, видається посвідчення про перевірку знань з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності (додаток 2). При цьому в протоколі та посвідченні в стислій формі зазначається перелік основних нормативно-правових актів з охорони праці, питань безпеки життєдіяльності, виконання конкретних видів робіт, в обсязі яких працівник пройшов перевірку знань. Видача посвідчень про перевірку знань працівникам, які проходили навчання в університеті (закладі освіти), є обов'язковою лише тим, хто виконує роботи підвищеної небезпеки.
3.13 При незадовільних результатах перевірки знань з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності працівники протягом одного місяця повинні пройти повторну перевірку знань.
3.14 Не допускаються до роботи працівники, які не пройшли навчання і перевірку знань з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності.
3.15 Організаційне забезпечення роботи комісії з перевірки знань (організація проведення перевірки знань з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності, оформлення, облік і зберігання протоколів перевірки знань, оформлення і облік посвідчень про перевірку знань тощо) покладається на керівника служби охорони праці. Термін зберігання протоколів перевірки знань з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності не менше 5 років.
3.16 Відповідальність за організацію і здійснення інструктажів, навчання та перевірки знань працівників з питань охорони праці покладається на ректора університету.
3.17 Позачергове навчання і перевірка знань працівників з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності проводяться при переведенні його на іншу роботу або призначенні на іншу посаду, що потребує додаткових знань з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності.
4. Організація проведення інструктажів з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності
4.1 Працівники університету під час прийняття на роботу періодично повинні проходити інструктажі з питань охорони праці, навчання щодо надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків, правил поведінки та дій при виникненні аварійних ситуацій, пожеж і стихійних лих.
4.2 Порядок проведення інструктажів з охорони праці з працівниками університету визначається цим Положенням:
4.2.1 Вступний інструктаж з охорони праці проводиться з працівниками:
- які приймаються на постійну або тимчасову роботу незалежно від їх освіти, стажу роботи та посади;
- які прибули до університету і беруть безпосередню участь у навчально - виховному та виробничому процесі або виконують інші роботи для університету.
Вступний інструктаж проводиться керівником служби охорони праці відповідно до наказу ректора, на якого покладається цей обов'язок і який в установленому цим Положенням порядку пройшов навчання і перевірку знань з питань охорони праці.
Вступний інструктаж проводиться в кабінеті охорони праці, за програмою, розробленою службою охорони праці. Програма та тривалість інструктажу затверджуються ректором.
Запис про проведення вступного інструктажу робиться в журналі реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці (додаток 3), який зберігається в службі охорони праці працівником, що відповідає за проведення вступного інструктажу, а також у наказі (заяві) про прийняття працівника на роботу.
4.2.2 Первинний інструктаж з охорони праці проводиться керівником структурного підрозділу або безпосереднім керівником даного працівника до початку роботи на робочому місці з працівником:
- новоприйнятим (постійно чи тимчасово) до університету;
- який переводиться з одного структурного підрозділу університету до іншого;
- який виконуватиме нову для нього роботу;
- відрядженим працівникам іншої установи чи закладу освіти, який бере безпосередню участь у навчально-виховному або виробничому процесі.
Запис про проведення інструктажу робиться в журналі реєстрації інструктажів.
4.2.3 Повторний інструктаж з охорони праці проводиться керівником структурного підрозділу або безпосереднім керівником даного працівника на робочому місці індивідуально з окремим працівником, з групою працівників, які виконують однотипні роботи, за обсягом і змістом переліку питань первинного інструктажу.
Повторний інструктаж проводиться керівником структурного підрозділу або безпосереднім керівником даного працівника на роботах з підвищеною небезпекою - 1 раз на 3 місяці, для решти робіт - 1 раз на 6 місяців з записом в журнал реєстрації інструктажів.
4.2.4 Позаплановий інструктаж проводиться на робочому місці:
- при введенні в дію нових або переглянутих нормативно-правових актів з охорони праці, а також при внесенні змін та доповнень до них; при заміні або модернізації устаткування, приладів та інструментів, матеріалів та інших факторів, що впливають на стан охорони праці;
- при порушеннях працівниками вимог нормативно-правових актів з охорони праці, що призвели до травм, аварій, пожеж тощо;
- при перерві в роботі виконавця більше ніж на 30 календарних днів - для робіт з підвищеною небезпекою, а для решти робіт - понад 60 днів.
Позаплановий інструктаж може проводитись індивідуально з окремим працівником або з групою працівників одного фаху. Обсяг і зміст позапланового інструктажу визначаються в кожному окремому випадку залежно від причин і обставин, що спричинили потребу його проведення. Запис проводиться в журнал реєстрації інструктажів (додаток 4).
4.2.5. Цільовий інструктаж з охорони праці проводиться керівником структурного підрозділу або безпосереднім керівником працівника:
- у разі ліквідації аварії або стихійного лиха;
- при проведенні робіт, на які відповідно до законодавства оформлюються наряд-допуск, наказ або розпорядження.
Перелік професій та посад працівників, які проходять повторний інструктаж, затверджується ректором університету.
Цільовий інструктаж проводиться індивідуально з окремим працівником або з групою працівників. Обсяг і зміст цільового інструктажу визначаються залежно від виду робіт, що виконуватимуться.
Запис про проведення інструктажу робиться в журналі реєстрації інструктажів з питань охорони праці та зберігається в структурному підрозділі.

5. Проведення інструктажів з охорони праці зі студентами університету

5.1 Проведення інструктажів з охорони праці зі студентами університету під час проведення трудового і професійного навчання здійснюється відповідно до цього Положення.
5.1.1 Вступний інструктаж з охорони праці проводиться:
- до початку навчання в університеті;
- у разі екскурсії по університету.
Реєстрація такого інструктажу здійснюється в журналі реєстрації (додаток 5).
Вступний інструктаж з охорони праці перед початком виробничої практики на підприємстві зі студентами проводить представник служби охорони праці університету і реєструється в журналі інструктажу в університеті.
5.1.2 Первинний інструктаж проводиться завідувачами кабінетів, викладачами даних дисциплін та майстрами виробничого навчання:
- щорічно перед початком навчання в кожному кабінеті, лабораторії університету;
- перед виконанням кожного навчального завдання, пов'язаного з використанням різних механізмів, інструментів, матеріалів тощо.
Первинний інструктаж на робочому місці в кожному кабінеті, лабораторії, майстерні, де проводиться трудове або професійне навчання, реєструється у спеціальному журналі.
5.1.3 Позаплановий інструктаж з охорони праці зі студентами проводиться при порушеннях ними вимог нормативно-правових актів з охорони праці, що можуть призвести або призвели до травм, аварій, пожеж тощо з записом в спеціальному журналі (додаток 6).
5.2 Інструктажі з охорони праці зі студентами, що проводяться під час трудового і професійного навчання в університеті, проводять керівники робіт та інші особи, на яких покладено наказом ректора проведення інструктажів. Такі самі інструктажі на виробництві проводять особи, на яких покладено ці обов'язки наказом керівника підприємства, організації, де студенти проходять трудове та професійне навчання.
5.3 Первинний, повторний, позаплановий і цільовий інструктажі з охорони праці завершуються перевіркою знань у вигляді усного опитування або за допомогою технічних засобів, а також перевіркою набутих навичок безпечних методів праці, особою, яка проводила інструктаж.
При незадовільних результатах перевірки знань, умінь і навичок щодо безпечного виконання робіт після первинного, повторного чи позапланового інструктажів протягом 10 днів додатково проводяться інструктаж і повторна перевірка знань.
5.4 Про проведення первинного, повторного, позапланового та цільового інструктажів студентів на виробництві та їх допуск до роботи, особа, яка проводила інструктаж, вносить запис до журналу реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці на підприємстві (додаток 6).
У разі виконання робіт, що потребують оформлення наряду-допуску, цільовий інструктаж здійснюється відповідно до Положення.
Сторінки журналу реєстрації інструктажів повинні бути пронумеровані, прошнуровані і скріплені печаткою.
5.5 Тематика та порядок проведення інструктажів з питань охорони праці для студентів під час трудового і професійного навчання в університеті та на виробництві визначаються Положенням з урахуванням специфіки навчання.
5.6 Крім проведення інструктажів з охорони праці під час трудового і професійного навчання зі студентами університету у процесі навчання проводяться інструктажі з безпеки життєдіяльності, які містять питання безпеки праці, охорони здоров'я, пожежної, радіаційної безпеки, безпеки дорожнього руху, попередження побутового травматизму, дії у випадку надзвичайних ситуацій тощо.
5.7 Перед початком навчальних занять один раз на рік, а також при зарахуванні до університету зі студентом проводиться вступний інструктаж з безпеки життєдіяльності куратором групи.
Запис про вступний інструктаж робиться на окремій сторінці журналу обліку навчальних занять.
Первинний інструктаж з безпеки життєдіяльності проводиться куратором групи, керівниками гуртків, секцій на початку навчального року, перед початком занять, наприкінці навчального року, а також за межами навчального закладу, де навчально-виховний процес пов’язаний з використанням небезпечних або шкідливих для здоров'я факторів.
Цей інструктаж проводиться зі студентами, які беруть участь у позанавчальних заходах.
Запис про проведення первинного інструктажу робиться в окремому журналі реєстрації інструктажів з безпеки життєдіяльності, який зберігається у куратора групи, в спортзалі та іншому робочому місці.
5.9 Позаплановий інструктаж зі студентами проводиться у разі порушення ними вимог нормативно-правових актів з охорони праці, що може призвести чи призвело до травм, аварій, пожеж тощо, при зміни умов виконання навчальних завдань (лабораторних робіт, виробничої практики, професійної підготовки тощо), у разі нещасних випадків за межами університету.
Реєстрація позапланового інструктажу проводиться в журналі реєстрації інструктажів).
5.10 Цільовий інструктаж проводиться зі студентами університету в разі організації навчальних заходів (олімпіади, турніри з предметів, екскурсії, туристичні походи, спортивні тощо), під час проведення громадських, позанавчальних робіт (прибирання територій, приміщень, науково-дослідна робота у навчально-дослідній лабораторії тощо). Реєстрація проведення цільового інструктажу здійснюється у журналі реєстрації інструктажів.

9621
Календар подій
Останні статті
Популярне на сайті
Афіша
Грудень 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31