Кафедра музикознавства, інструментальної
та хореографічної підготовки
Факультет мистецтв

Лекційне заняття. Тема 1.6. Методика роботи над різними видами фактури.

Питання для самостійного теоретичного опрацювання:

• - що таке фактура та її основні різновиди та специфіка виконання в контексті історичної епохи;
  • - специфіка роботи над поліфонічним та акордовим типом фактури;
  • - методика роботи над гомофонно-гармонічним типом фактури (мелодія+ бас + акорд; мелодія + арпеджований акомпанемент; змішаний тип фактури)

Практичне заняття. Тема 1.6. Методика роботи над різними видами фактури.

1) Питання для практичного опрацювання:

- підібрати приклади музичних творів на різні типи фактури;

- на творах з власної програми з музичного інструменту показати методику роботи над фактурою.

2) Творче завдання:

- створити презентацію щодо роботи над фактурою, що включає і теоретичний, і практичний матеріал;

- показати, як змінювалась фактура в історичному контексті (бароко, класицизм, романтизм, імпресіонізм, ХХ століття ‒ на прикладах провідних світових виконавців);

- створити власну презентацію роботи над музичною фактурою (фрагмент уроку з власним показом).

Конспекти з опрацювання теоретичних питань та презентації надсилати на електронну пошту для перевірки за адресом: hvostic7@gmail.com

Література:

1. Алексеев А. Д. История фортепианного искусства : учеб. для муз. вузов: В 3 ч. / Александр Дмитриевич Алексеев. – Москва : Музыка, 1988 –1990. – 415 с.
  2. Алексеев А. Д. Методика обучения игре на фортепиано : учеб. пособие / Александр Дмитриевич Алексеев. – Москва : Музыка, 1971. – 229 с.
  3. Бах. «Хорошо темперированный клавир»: образы http://blagaya.ru/put/muzyka/o-chem-muzyka/htk/
  4. Бодки Э. Интерпретация клавирных произведений И.С. Баха. https://drive.google.com/file/d/0BwDwIYWuzOg1SW9qMmtpSzlzTDA/view
  5. Браудо И. А. Об органной и клавирной музыке : учеб. пособие / Исайя Александрович Браудо. – Ленинград : Музыка, 1976. – 132 с.
  6. Голубовская Н. И. О музыкальном исполнительстве : учеб. пособие / Надежда Иосифовна Голубовская . – Ленинград : Музыка, 1985. – 143 с.
  7. Горностаєва В. Два часа после концерта. Сборник статей и материалов. – Москва : «Советский композитор», 1991.
  8. Гофман И. Фортепианная игра. Ответы на вопросы о фортепианной игре. – Москва, 1961, – 224 с.
  9. Зак Я. Встречи и размышления. Беседы с Г. Цыпиным // Пианисты рассказывают. – Вып.1., – Москва, «Сов. композитор»,1990.  – С. 91–102.
  10. Клин В. Л. Українська радянська фортепіанна музика (1917 – 1977). – К., 1980.
  11. Коган Г. Вопросы пианизма. Москва, 1968. – 461 с.
  12. Лист Ф. Ф.Шопен. – Москва : Музгиз, 1936. – 230 с.
  13. Мазель Л. Прелюдия Ф.Шопена (к вопросу о методе анализа музыкальных прелюдий). Исследования о Шопене. – Москва : «Сов. комп.», 1971. – С. 1–47.
  14. Меркулов А. Фортепианные сюитные циклы Шумана. – Москва : «М», 1992. – 95 с.
  15. Макаров В. Л. Методика обучения игре на фортепиано в подготовительном отделении и начальной школе / Виктор Львович Макаров. – Харьков : ХГИИ, 1997. – 120 с.
  16. Малинковская А. В. Фортепианно-исполнительское интонирование : методический очерк / Августина Викторовна Малинковская. – Москва : Музыка, 1990. – 191 с.
  17. Мастерство музыканта-исполнителя. Вып. 2. – Москва : «Сов. комп.», 1976.
  18. Москаленко В. Г. Творческий аспект музыкальной интерпретации. К проблеме анализа: Исследование : учеб. пособие / Виктор Григориевич Москаленко. – Киев : Киев гос. консерватория,  1994.  – 157 с.
  19. Нейгауз Г.Г. Об искусстве фортепианной игры : Записки педагога / Генрих Густавович Нейгауз. – 5‑е изд. Москва : Музыка, 1988. – 240 с.
  20. Пианисты рассказывают. – Вып. 3. Москва : «Музыка», 1990.
  21. Понизовкин Ю. Рахманинов – пианист, интерпретатор собственных произведений. – Москва : «Музыка», 1965.
  22. Рубинштейн А.Г. Лекции по истории фортепианной литературы.         – Москва : «Музыка», 1974.
  23. Цыпин Г. М. Обучение игре на фортепиано : учеб. пособие / Геннадий Моисеевич Цыпин. – Москва : Просвещение, 1984. – 374 с.
  24. Николаев А. Очерки по истории фортепианной педагогики и теории пианизма : учеб. пособие / Александр Александрович Николаев.         – Москва : Музыка, 1980. – 112 с.
  25. Чеботаренко О. Формирование навыков исполнительской формы в музыке в процессе изучения курса основного инструмента (на примере произведений И.С.Баха) [Методичні рекомендації]. Кривой Рог, 2006. – 32 с.
  26. Шуман Р. Жизненные правила для музыкантов. – М., 1959. – 40 с.
  27. Яроциньский С. Дебюсси, импрессионизм и символизм. – Москва : «Прогресс», 1978. – 232 с.

Інформаційні ресурси: