Під час проведення спостережень в природі дослідник повинен звертати увагу на всі дрібнички, які не відразу кидаються у очі, розуміти природні явища і процеси неначе із середини, бути надзвичайно уважним, пильнувати за всіма проявами життя природи. Тільки тоді вона відкриє нам свої таємниці.
Важливим є уміння під час наших подорожей «читати» її по «підказкам» - слідам звірів та птахів, норам та різного роду схованкам, погризам на гілках і стовбурах, залишкам їжі, екскрементам, іншим «міткам». Тільки спостережливий дізнається про її підказки детальніше.
В умовах життя міста більшість мешканців неначе відірвана від природи, втратила уміння її «читати». Надзвичайно велике значення має уміння проводити спостереження в природі, мати уявлення про методики збору польових матеріалів та лабораторної обробки, вміння правильно виготовити гербарні зразки, зоологічні колекції та знати як їх зберігати.
Для тих хто бажає дізнатись детальніше про життя природі нашого краю, навчитись її розуміти, для натуралістів що проводять польові спостереження створена наша нова рубрика «Методичка натураліста».
Рекомендована література:
Формозов А.Н. Снежный покров как фактор среды, его значение в жизни млекопитающих и птиц СССР. - 2-е изд. - М.: Изд-во МГУ, 1990. - 287 с.: ил.
Формозов А.Н. Среди природы. (Избранные произведения). - М.: Изд-во Моск. ун-та, 1978. - 264с., с ил.
Формозов А.Н. Спутник следопыта. - М.: МГУ, 1989. - 320с.
Гудков В.М. Следы зверей и птиц. Энциклопедический справочник-определитель. - М.: Вече, 2008.
Долейш К. Следы зверей и птиц. - М.: Агропромиздат, 1987.
Ласуков Р. Звери и их следы. - М.: Лесная страна, 2009.
Ошмарин П.Г., Пикунов Д.Г. Следы в природе. - М.: Наука, 1990.
Матеріали підготував В.В. Коцюруба.
- Автор: "Природа Криворіжжя"
- Перегляди: 369