Кафедра музикознавства, інструментальної
та хореографічної підготовки
Факультет мистецтв

Питання практичних занять та самостійної роботи  необхідно опрацювати письмово та надіслати відповіді на електронну пошту: [email protected]

Практичне заняття №4

Тема: Період

Основні питання:

• Визначення форми. Місце періоду у системі музичних форм. Структура періоду. Нормативний та ненормативний періоди.
  • Принципи класифікації періодів: а) функція періоду (як самостійна форма або як частина більш крупної форми); б) структурний розвиток; в) тональна, ладо-гармонічна організація); г) тематичний розвиток.
  • Період в музиці побутових жанрів – пісні, танцю, марші. Одночастинна музична форма. Форма періоду у піснях шкільного репертуару.
  • Форма періоду у вокальній та хоровій музиці.

Практичні завдання:

• В музичних творах з фаху знайти 10 прикладів різноманітного втілення форми періоду й скласти схеми побудови кожного, спираючись на схеми, які наведені у літературі. Перевагу надавати фортепіанним та вокальним творам для дітей.
  • Спробувати віднайти в інших видах мистецтва алюзії з періодом (зокрема, період будови типу a + b нагадує диптих у живописі тощо). Описати письмово віднайдені приклади (назвати автора, твір, аргументи на підтвердження асоціацій, що виникли).

Рекомендована література:

• Бортнік А. С., Музичук І. В., Пастуханова Н. В., Чайковська О. В. Аналіз музичних творів : навчальний посібник для мистецьких закладів І-ІІ рівнів акредитації. Рівне : РДГУ, 2011. 138 с.
  • Горемичкін А. І. Основи музичної мови : підручник-дослідження. Мелітополь, 2005. 161 с.
  • Горюхіна Н. О. Аналіз музичних форм : підручник для музичних вищих навчальних закладів. рукопис. Київ, 1990; відповідальний редактор Козлов В. М.; переклад, редакція та підготовка до видання Козлова В. М., Тихого С. В., Горака Я. Р. Львів, 2006–2008. 376 с.
  • Побережна Г. І., Щириця Т. В. Загальна теорія музики : підручник. Київ, 2004. 303 с.

-  Способин И. В. Музыкальная форма : учебник. Москва : Музыка, 1980. 400 с.

Травень 2024