Факультет української філології
Українська мова і література

ДО 90-РІЧЧЯ УНІВЕРСИТЕТУ:

З ІСТОРІЇ ФАКУЛЬТЕТУ УКРАЇНСЬКОЇ ФІЛОЛОГІЇ

Філологічний факультет з двома відділеннями (за двома спеціальностями) «Українська мова й література» та «Російська мова і література» як структурна одиниця Криворізького державного інституту профосвіти, започаткував свою діяльність із 1 жовтня 1930 року.

язразок документу

На той час на денній і заочній формах навчання контингент студентів становив 100 осіб. З 1930 до 1938 року постійно змінювалися не лише зміст, але й форми навчання, зміцнювалися зв’язки факультету із школами та життям міста. На факультеті діяв літературний гурток.

ялітературний гурток

З 1938 року по 1952 рік при філологічному факультеті працювало учительське відділення з дворічним терміном навчання. За цей час поруч із денною було відкрито заочну форму навчання. 

Зразок заліковки 1939-1940 н.р.:

язразок заліковки

Першим деканом філологічного факультету була призначена М. Г. Найдьонова.

Кафедру української, російської і зарубіжної літератур очолювала К. П. Чубинська. Першим кандидатом філологічних наук стала З. В. Торговець.

Збереглася світлина випуску нашого факультету 1941 року.

явипуск 1941

З 1944 року функціонувала кафедра української літератури, яку очолив старший викладач В. А. Шевченко.

Старшим викладачем цієї кафедри став після демобілізації в грудні 1946 року Федір Михайлович Яловий, працював до 1954 року, далі був призначений ректором Слов’янського педінституту, а згодом – Сумського державного педагогічного інституту ім. А. С. Макаренка.

З 1947 року на кафедрі російської та української мов працював на посаді доцента В. С. Ващенко, який згодом захистив докторську дисертацію, став професором та очолив кафедру української мови Дніпропетровського державного університету.

Факультет мови і літератури протягом ряду років посідав перші місця в конкурсах художньої самодіяльності, спортивних змаганнях.

Збереглася світлина випуску студентів факультету 1950 року.

З 1951 року на кафедрі працювали випускники факультету Любов Манівна Терещенко та Василь Сергійович Ямковий.

У післявоєнний період з 1944 по 1956 роки на денній та заочній формах навчання разом з учительським відділенням було підготовлено близько 950 учителів-словесників, частина яких стала студентами після повернення з фронтів Другої світової.

Життя на факультеті було змістовним та насиченим, незважаючи на складні матеріальні умови. Кафедрою літератури було створено літературну студію, драматичний гурток. Аматорами були Франц Гнатович Гнатовський- проректор по заочному відділенню, який викладав на фізико-математичному факультеті, Федір Михайлович Яловий, М. С. Мошенський

Частина студентських літературних матеріалів друкувалася на сторінках «Червоного гірника», республіканській періодиці, на сторінках факультетської газети «Філолог». Саме в цій літературній студії почав читати свої гуморески студент Павло Прокопович Глазовий. Ці гуморески друкувалися згодом на сторінках журналу «Перець». Павло Глазовий закінчив два курси в Криворізькому педінституті, а потім перевівся до Київського державного педінституту ім. М. Горького, де поєднував навчання зі співпрацею в журналі «Перець».

У 80-х роках Павло Глазовий побував у гостях на факультеті.

яПавло Глазовий

Частими гостями факультету були письменники-земляки Дмитро Ткач, Олекса Гуреїв, Панас Ногін. Діяв драматичний гурток, яким керував актор Віктор Кучма. Діяв ансамбль пісні і танцю, студенти брали участь у різноманітних заходах (спартакіада, зустрічах, концертах).

З 1956 по 1982 рік факультет не функціонував.

У 1982 році було здійснено перший набір студентів на філологічне відділення факультету підготовки вчителів початкових класів. З 1984 року факультет почав діяти як самостійна структурна одиниця.

З 1984 по 1995 рік факультет очолював кандидат філологічних наук, доцент Федір Захарович Яловий.

З 1995 по 2000 рік керівництво факультетом здійснював кандидат педагогічних наук, доцент Володимир Миколайович Онопа. З 2000 по 2002 рік – доктор педагогічних наук, професор Станіслав Олександрович Караман.

З 2002 року керівництво факультетом здійснювала кандидат педагогічних наук, доцент Людмила Василівна Панчук, потім – кандидат філологічних наук, доцент Ірина Опанасівна Іншакова.

З вересня 2014 року факультет очолює кандидат філологічних наук, доцент Любов Миколаївна Семененко.

Фундаторами відновленого факультету стали Юрій Олександрович Арешенков, Петро Іванович Білоусенко, Лариса Олексіївна Донченко, Валентина Іванівна Кажан, Анатолій Васильович Козлов, Микола Максимович Скиба, Василь Микитович Скрипка, Лариса Борисівна Стрюк, Олександр Іванович Царук, Станіслав Миколайович Цетляк, Галина Федорівна Шаповалова, Валентина Василівна Явір. Усі вони зробили неоціненний внесок у розбудову факультету.

Факультет має на сьогодні високий науково-педагогічний потенціал. Усі викладачі факультету є докторами або кандидатами наук, мають значні наукові здобутки. Викладачі постійно підвищують рівень своєї кваліфікації. Студенти факультету традиційно активні, розумні, креативні. Завжди прагнуть до нових вершин.

яУМЛ

За всю історію факультету підготовлено більше, ніж 3 000 вчителів української мови та літератури, які працюють у різних сферах освіти, масмедіа, органах правопорядку, ведуть перекладацьку діяльність.

Отже, факультет української філології має давню історію, відшліфовані традиції. У нас є чим пишатися,  як розвиватися.

Тільки УМЛ!

12754
Календар подій
Останні статті
Популярне на сайті
Афіша
Жовтень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31