Факультет української філології
Українська мова і література

     У дні пам’яті Тараса Шевченка ми знову звертаємося до осмислення його життя і творчості. На факультеті української філології 14 травня 2019 року було проведено флешмоб "Мій Шевченко". Апелюючи  до теми «Мій Шевченко», ми пропонували студентам факультету висловити думки, які викликає доробок Кобзаря, показати, яким є Тарас Григорович саме для них, розкрити власне бачення постаті Шевченка, його особистості, фактів життя. Результатом стали своєрідні міні-есе, які несуть відгомін особистісного сприйняття феномену Тараса Шевченка сучасною молоддю. Деякі твердження бачаться сумнівними, деякі – явно спірними, але написані вони людьми небайдужими, і в цьому їх основна цінність.

Мовлення і стиль оригіналів по можливості збережено.

 

* * *

Переді мною виникає, можливо, класичний образ Шевченка, вже не молодого, але й не надто старого. З посивілими скронями, густими вусами, щирими очима, які багато побачили та пережили. Вони наповнені смутком, тугою за свою долю та долю Батьківщини. Але водночас – горять надією, бажанням покращення, світлого майбутнього. Мій Шевченко має бронзову шкіру, у зморшках якої відбилася його власна доля. З першого погляду, це типовий чоловік невеликого зросту. Але це тільки з першого погляду. Коли ти усвідомлюєш, скільки ця людина зробила для України, її людей, ти бачиш перед собою не просто поета, українця, ти бачиш людину Всесвіту, яка уславлена у віках. Це не тільки український, а й світовий герой, бо так, як писав Шевченко, не писав ніхто!

 

* * *

У кожної людини свої погляди на творчість Тараса Григоровича Шевченка. Я вважаю, що він, безперечно, зробив значний внесок в українську літературу. Але чи справді його творчість заслуговує на таке велике шанування?

На мій погляд – ні. Уся творчість Тараса Шевченка дуже сумна, вона пройнята тугою за Батьківщиною. З одного боку, на це були свої причини, тому це вірно, але з іншого… Шевченко – символ нашої України, і люди, які читають його поеми й вірші, вважають, що весь народ України такий сумний і печальний. Тому я не маю точної думки про його творчість.

 

* * *

Шевченко для мене – це зірка на небі…

Шевченко – поетичний мій ідеал.

Шевченко – це білий на озері лебідь,

Це птах, який про Україну співав.

Шевченко – мій образ України-неньки,

Шевченко – українська поетична весна,

Шевченко – моє поетичне серденько,

Шевченко – рідного краю душа.

 

* * *

Це візитна картка українського народу, це штамп, але від цього нікуди не дінешся. Недаремно його назвали Тарасом. 10 березня – день святителя Тараса, який освятив Константинополь. Так само Тарас Шевченко боронив Україну своїм святим словом.

 

* * *

Мій Шевченко…

С – сильний

К – креативний

А – актуальний

Р – реалістичний

Б – безстрашний.

 

* * *

Мій Шевченко

 

 • Це пророк української нації
 • Це подвиг
 • Це феномен, до кінця не пізнаний
 • Це життя народу
 • Це вічно живе слово
 • Це настільна книжка кожного українця.

 

 

* * *

Твори Шевченка — це невичерпне джерело натхнення для усіх прийдешніх поколінь. У моїй пам'яті навіки закарбувалися поетові слова, які для мене стали життєвим кредо: “ Добре жить тому, Чия душа і дума Добро навчилася творить”.

 

* * *

Я не з оригінальних людей, тому цікавих ідей не чекайте.

Шевченко для мене перш за все — бунтівник. Тоді і зараз. Він син правди та захисник справедливості. Його образ у моїй голові постає разом із образом Мойсея у Ханаані. Тарас із тих унікальних людей, яких одиниці. Які не уподібнюються нікому, які є незалежними і вільними. Які вірні собі, що в житті є найголовнішим.

 

* * *

Україна, думи, воля

і безкрайнє чисте поле...

Мова — пісня солов’їна,

думи линуть в Україні:

кайдани порвані... Неволя.

Народ. Кріпацька тяжка доля.

Картини. Енгельгардт. Ягнята.

Кавказькі гори. Рідна хата.

Заслання. Катерина. Плуг.

Земля. Незламний вільний дух.

Плугатарі. Цвітуть сади,

гудуть хрущі. Сон та гаї...

гайдамак, поет, легенда —

все то є Тарас Шевченко!!!

 

* * *

Для мене Шевченко — лицар України. І хоча він не володів мечем чи списом, однак його зброєю була магічна й безмежна сила слова, яким він возвеличив “малих рабів німих” до рівня нації.

Думаю, що й для моїх ровесників Тарас Шевченко є символом честі, правди і безстрашності.

 

7792

Факультет української філології 29 березня 2019 року проводить ІІ Учнівський конкурс пошукових та творчих робіт з української та світової літератур та української мови «СТИЛОС» для учнів 9-11 класів загальноосвітніх шкіл.

Метою Конкурсу є залучення учнівської молоді до наукових досліджень актуальних філологічних проблем, аналізу творів української та зарубіжної літератур, феноменів України та українства в сучасних соціокультурних умовах, виявлення та підтримка творчо обдарованих учнів.

Участь у Конкурсі сприятиме виявленню читацьких уподобань сучасної молоді, кристалізації громадянсько-патріотичного самовизначення учнів на основі поваги до держави, історії, традицій, культури українського народу, пізнання України.

Конкурс проводиться відповідно до Правил проведення учнівського конкурсу з української та світової літератур для учнів 9-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів, розроблених та затверджених на засіданні кафедри української та світової літератур Криворізького державного педагогічного університету (Протокол № 5 від 23.11.17 р.)

Умови участі в Конкурсі

До участі в Конкурсі запрошуються учні 9-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів усіх типів шкіл та форм власності України.

Орієнтовні напрямки пропонованих учнівських пошукових робіт:

 1. Людина, природа у творах української та зарубіжної літератур.
 2. Образ України у творах української та зарубіжної літератур.
 3. Етнокультурні та краєзнавчі дослідження.
 4. Культура, традиції, звичаї, обряди українців у творах української та зарубіжної літератур.
 5. Людина і соціум в українській та зарубіжній літературах.
 6. Мова художнього тексту.

Конкурс проводиться в два етапи:

I етап (заочний) – до 1 березня 2019 р.;

II етап – (очний, Криворізький державний педагогічний університет) –

29 березня 2019 р.

I етап (заочний) Конкурсу передбачає підготовку учнями 9-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів науково-пошукових робіт. Завершені учнівські дослідження мають відображати самостійний творчо-пошуковий доробок, заснований на оригінальних джерелах. Учасники Конкурсу можуть представляти презентації, карти, розроблені опорні таблиці тощо.

ІІ етап (очний) Конкурсу передбачає: публічний захист науково-дослідних робіт (до 8 хвилин).

Для участі в Конкурсі необхідно надіслати до 1 березня 2019 р. Паперовий варіант науково-дослідної роботи, оформленої відповідно до вимог, заявку-анкету учасника Конкурсу за адресою:

Криворізький державний педагогічний університет, кафедра української та світової літератур, вул. Героїв АТО, 79, м. Кривий Ріг, 50086.

Очний етап Конкурсу проводиться за цією ж адресою.

E-mail: kaf_ukr.literenure@kdpu.edu.ua

Тема науково-дослідної роботи учасника (учасниці) не має дублювати назву напрямку дослідження.

Методичні рекомендації для вчителів і учнів щодо написання науково-пошукових робіт розміщено на сайті кафедри української та світової літератур. Список учасників ІІ етапу Конкурсу буде виставлено на сайті кафедри української та світової літератур за результатами рецензування науково-дослідних робіт 20 березня 2019 року. Запрошення учасникам ІІ етапу Конкурсу будуть надіслані електронною поштою до 22 березня 2019 року (включно). Запрошення розсилатимуться на електронні адреси навчальних закладів.

6178

5 жовтня 2018 р. у спортивно-розважальному комплексі «Юніон» відбулися змагання з боулінгу, присвячені Дню працівника освіти. Кафедра української та світової літератур на чолі з деканом факультету, заступником декана, завідувачем кафедри української та світової літератур взяли активну участь у змаганнях. Гарний настрій, дух змагання стали приємними бонусами цього дня.

DSC 4287

 

 

5796

5 жовтня 2018 р. студенти факультету української філології за традицією привітали святковим концертом викладачів факультету з Днем працівника освіти. Зі сцени лунали теплі слова привітань, вірші та пісні. Ведучі подарували глядачам багато посмішок та побажань. Гарні пісні у виконанні студенток факультету надали концерту ліричності, а запальні танці – веселого святкового настрою. Наші артисти змогли створити урочисту і в той же час душевну атмосферу.

DSC 4247

 

 

DSC 4276

5795

«Ми є. Були. І будем ми! Й Вітчизна наша з нами», – сказав Іван Багряний. І, мабуть, висловив ту квінтесенцію українських буднів, які своїм страхом міняли долі у ХХ столітті, і, на жаль, не втрачають своєї актуальності у столітті ХХІ.

 День примир 67 травня 2018 року на факультеті української філології відбувся захід до вшанування загиблих українців у роки Другої світової війни і з нагоди всеукраїнського відзначення Дня пам’яті і примирення.

День примир 1

День примир 2

Страшна війна минулого століття, пекуча рана, яка болить досі чи не в кожній родині України. Минають роки, відлітають у вічність…Більше півстоліття минуло з тієї тривожної ночі, коли замовкли останні постріли гармат, прийшов мир, настала тиша, за яку заплачено ціною життя мільйонів людей.

День примир 4

День примир 3

Студенти і викладачі поділилися враженнями, спогадами, які живуть у студентських і викладацьких родинах, розповідями, пронесеними крізь роки з уст в уста.

І війна не війна

закінчились слова

І країна німа

та жива ще, жива! (А. Хромов)

4877

Учнівський конкурс пошукових та творчих робіт з української та світової літератур та української мови «СТИЛОС» для учнів 9-11 класів загальноосвітніх шкіл, 29 березня 2018 року.
Метою Конкурсу є залучення учнівської молоді до наукових досліджень актуальних філологічних проблем, аналізу творів української та зарубіжної літератур, феноменів України та українства в сучасних соціокультурних умовах, виявлення та підтримка творчо обдарованих учнів.
Участь у Конкурсі сприятиме виявленню читацьких уподобань сучасної молоді, кристалізації громадянсько-патріотичного самовизначення учнів на основі поваги до держави, історії, традицій, культури українського народу, пізнання України.

Умови участі в Конкурсі
До участі в Конкурсі запрошуються учні 9-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів усіх типів шкіл та форм власності України.
Орієнтовні напрямки пропонованих учнівських пошукових робіт:
1. Людина, природа у творах української та зарубіжної літератур.
2. Образ України у творах української та зарубіжної літератур.
3. Етнокультурні та краєзнавчі дослідження.
4. Культура, традиції, звичаї, обряди українців у творах української та зарубіжної літератур.
5. Людина і соціум в українській та зарубіжній літературах.
6. Мова художнього тексту.
Конкурс проводиться в два етапи:
I етап (заочний) – до 1 березня 2018 р.;
II етап – (очний, Криворізький державний педагогічний університет) – 29 березня 2018 р.
I етап (заочний) Конкурсу передбачає підготовку учнями 9-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів науково-пошукових робіт. Завершені учнівські дослідження мають відображати самостійний творчо-пошуковий доробок, заснований на оригінальних джерелах. Учасники Конкурсу можуть представляти презентації, карти, розроблені опорні таблиці тощо.
ІІ етап (очний) Конкурсу передбачає: публічний захист науково-дослідних робіт (до 8 хвилин), презентацію творчих здобуткв.
Для участі в Конкурсі необхідно надіслати до 1 березня 2018 р. паперовий варіант науково-дослідної роботи, оформленої відповідно до вимог, заявку-анкету учасника Конкурсу за адресою:
Криворізький державний педагогічний університет, кафедра української та світової літератур, вул. Героїв АТО, 79, м. Кривий Ріг, 50086.

Для участі в творчому конкурсі необхідно надіслати паперовий варіант художнього твору (художніх творів) та заявку учасника  на адресу, вказану вище. Кількість віршованих творів - до 10, прозових - до 5.

Умови участі в Конкурсі, зразки оформлення та заявки учасника, методичні рекомендації для вчителів і учнів щодо написання науково-пошукових робіт розміщено на сайті кафедри української та світової літератур.

3956

Моніторингове тестування з української мови та літератури відбудеться 10 лютого 2018 року з 10.00 в гуманітарному корпусі КДПУ.

3954

g4Mp2ucNYKg

327
Календар подій
Останні статті
Популярне на сайті
Афіша
Серпень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31