22.12 відбулася відкрита лекція доктора філологічних наук, професора кафедри теорії та практики галузевого перекладу Херсонського національного технічного університету Кудрявцевої Н.С. для студентів старших курсів факультету іноземних мов. Тема лекції: «Чи впливає мова на те як ми думаємо. Лінгвістична відносність та переклад». Лекцію відвідали доктор філологічних наук, професор, декан факультеу іноземих мов М. В. Варданян, кандидат філологічних наук, доцент, заступник декана факультету іноземних мов М.В. Бережна, кандидат педагогічних наук, доцент, заступник декана факультету іноземних мов з виховної роботи Л.Л. Мацепура, викладач кафедри перекладу та слов'янської філології Т. В. Михальченко та студенти АНП-17, АНФ-17, АНФм-16.
Провідною тезою лекції став вислів: «Основа лінгвістичної системи кожної мови (тобто, граматика) … сама по собі є тим, що формує думку, програмою та керівництвом розумової діяльності індивіда, його аналізу вражень…» (Whorf). Лекторка ознайомила слухачів із сучасними концепціями перекладності, звернула увагу на те, що різні способи кодування і вираження думки репрезентують різні структури мислення.
Була ґрунтовно розглянута проблема простору і часу як метафоричних понять, наведені цікаві приклади опису часових та просторових відношень в мовах різних етносів.
Лекторка зупинилась на сучасних досягненнях в галузі лінгвістики, ознайомивши слухачів з науковими працями Дж. Хауз «Мовно-культурна відносність», Т. Яхонтової «Культурна варіативність в науковому дискурсі», презентувала свою монографію «Лінгвістична відносність і проблеми перекладу філософської термінології».
Мова віддзеркалює мислення людини. Лінгвістичні відмінності притаманні всім народним спільнотам, вони зумовлені культурними, релігійними, географічними особливостями, тому при перекладі текстів – наукових, філософських, тощо – треба їх враховувати.
Дякуємо Н.С. Кудрявцевій за цікаву та змістовну лекцію, за ту творчу, дружню атмосферу, яка панувала під час лекції та її обговорення.