Кафедра філософії
Криворізький державний педагогічний університет

Викладачі кафедри філософії КДПУ постійно здійснюють обмін досвідом із зарубіжними філософськими колами. Із жовтня 2023 р. науково стажування у Рурському університеті (м. Бохум) проходить к. філос. н., доц. О. В. Мішалова, де займається дослідженням наративної філософії історії.
16 травня 2024 р. вона презентувала результати міжнародного стажування на науковому колоквіумі «Logic and Epistemology», який був організований філософським факультетом Рурського університету. Захід відбувався в змішаному форматі: онлайн та оффлайн. Тож, члени кафедри філософії КДПУ мали змогу долучитися до обговорення актуальних питань наративної філософії історії.

Олена Віталіївна виступила з доповіддю на тему «The Narrative of Cultural Convergency as a Framework and Tool for Changing the Way of History Writing», у якій розглядала історію як опис співпраці соціальних груп в межах держави, так і держав в наднаціональних угрупованнях. Після виголошеної промову відбулася плідна дискусія. Учасники колоквіуму мали нагоду поділитися обмінятися думками. Представники філософської спільноти з інших країн високо оцінили доробок Олени Віталіївни.

160524 3

 

160524 2

26517

20-21 квітня 2024 р. в Дрогобицькому державному педагогічному університеті імені Івана Франка відбулася конференція, присвячена проблемам філософії І. Канта. Захід був приурочений 300-річчю з дня народження філософа. Загалом було представлено 23 доповіді. У конференції брали участь філософи з різних куточків України, а також з Німеччини, Ізраїлю, Франції та Італії.

Кафедру філософії КДПУ  представляла к. філос. н., доц. О. П. Панафідіна, яка ознайомила наукову спільноту з результатами свого дослідження «І. Кант про Common Sense і обов’язки чесноти». У доповіді були висвітлені антропологічні погляди кенігсбергського мислителя.

кант

26270

18-19 квітня 2024 р. відбуватиметься щорічна Міжнародна наукова конференція в Київському національному університетів імені Тараса Шевченка. Конференція приурочена дню заснування філософського факультету, який цього року відзначає 190-річчя! Із чим ми вітаємо колег філософського факультету КНУ імені Тараса Шевченка.

Конференція розпочалася зі вступного слова акад. НАН України, д-р філос. наук, проф., декана філософського факультету КНУ імені Тараса Шевченка Анатолія Євгеновича Конверського. У своїй промові він, цитуючи Г. Гегеля, наголосив, що філософія – епоха, схоплена у думці. Філософія завжди шукає відповіді на такі фундаментальні питання, на які неможливо знайти відповіді, але такі пошуки - це не марна робота, а утвердження творчих сил людини. Наголосив на ролі філософії для розбудови демократичного суспільства.

конференція 190 3

У конференції взяли участь 20 закладів вищої освіти, серед них, і представники кафедри філософії Криворізького педагогічного університету: к. філос. н., доц. Н. П. Козаченко й асистент О.Є. Оліфер. Представники організаційного комітету конференції висловили вдячність делегаціям від  усіх закладів вищої освіти.

photo 2024 04 18 15 48 53

У 2024 р. робота Міжнародній науковій конференції «Дні науки філософського факультету» проходить у 15 традиційних секціях та 3 спеціальних. Наші колеги беруть участь в роботі секцій теоретичної філософії та логіки.

26165

26 березня 2024 р. на Міжнародному семінарі з доповіддю «Russia’s War in Ukraine as a «War for Identity» and Appropriation of Cultural Tradition» виступила  к. філос. н., доц. кафедри філософії Олена Віталіївна Мішалова.

seminar 260324

25789

17 січня 2024 року відбувся І етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України, наукового відділення філософії та суспільствознавства. У роботі журі взяли участь викладачі кафедри філософії к. філос. н., старший викладач М. М. Брюховецький і к. філос. н., доц. Г. А. Балута, які виконували дійсно відповідальне завдання: аналізували й оцінювали дослідження учнів старших класів у секціях  "Філософія" та "Релігієзнавство".  Колеги виступали як члени журіпротягом заочного оцінювання учнівських робіт, постерного захисту й публічного захисту науково-досліднцьких робіт. Подані роботи продемонстрували високий рівень дослідницької культури і наукової компетентності учнів та їх керівників – високопрофесійних педагогів –  представників провідних освітніх закладів м. Кривого Рогу. Робота конференції, її мета і результати засвідчили якісний науковий інтелектуальний потенціал учнівської спільноти. 

Зазначимо, що для викладачі кафедри філософії не вперше долучаються до організації конкурсу "Социс". Зокрема, М. М. Брюховецький кілька років поспіль упішно співпрацює з учнями, колегами та організаторами конкурсу задля вдосконалення якості конкурсних робіт, обговорення актуальних філософських проблем сьогодення. Сподіввємося й уподальшому продовжувати плідну співпрацю з освітянською спільнотою міста задля виховання майбутніх поколінь. 

24455

Шановні співробітники університету й студенти!  

Кафедра філософії Криворізького державного педагогічного університету вітає з Новим роком! Бажаємо в 2024 р. наснаги і наполегливості, ініціативності й креативності, миру та злагоди. Хай 2024 р. приносить тільки радісні звістки!

З Новим 2024 роком 1

Коротко окреслимо основні досягнення кафедри філософії у 2023 р. 

24217

Шановні колеги, студенти й шанувальники філософії!

Раді повідомити, що вийшов черговий випуск збірника кафедри філософії «Актуальні проблеми духовності». 

Двадцять четвертий випуск висвітлює проблеми сучасної етики, філософії науки, логіки, філософії історії, філософії освіти й соціальної філософії. У рубриці «Наші переклади» уперше українською було опубліковано статтю Рудольфа Карнапа «Подолання метафiзики логiчним аналiзом мови». Закликаємо філософську спільноту ознайомитися з цією фундаментальною для філософії ХХ ст. працею. Переклад з німецької виконали О.Є. Олiфер та Н.П. Козаченко за науковою редакцiєю д. філос. н., проф. Я. В. Шрамка.

Висловлюємо подяку нашим постійним авторам за цікаві та ґрунтовні дослідження! Рекомендуємо для ознайомлення статтю д. філос. н. О. В. Тягла «До експлiкацiї поняття квантової заплутаностi», яка стане в пригоді не тільки філософам, але й усім, хто цікавиться проблемами сучасної фізики.

Видання «Актуальні проблеми духовності» присвячено проблемам аналітичного напряму філософування. Тому раді представити вашій увазі статтю д. філос. н., проф. Я. В. Шрамка «Актуальнi проблеми сучасної прикладної етики». Рекомендуємо ознайомитися зі статтею д. філос. н. Д. Б. Сепетого «Чи має матерiя недиспозицiйнi внутрiшнi властивостi? Сiднi Шумейкер проти квiдитизму», що висвітлює одну з найзапекліших філософських дискусій  сучасної аналітичної філософії. 

Редакція збірника наукових праць «Актуальні проблеми духовності» запрошує також аспірантів і молодих вчених опублікувати результати досліджень із філософії. С. Сідорова та В. Мироняк скористалися такою можливістю. Сподіваємося на подальшу плідну співпрацю.

Отже, бажаємо усім, хто зацікавився нашим виданням, як найшвидше пуститися мандрами по сторінках 24 випуску «Актуальні проблеми духовності». Там знайдуться відповіді на різні актуальні питання філософії ХХІ ст.

Ознайомитися зі збірником наукових праць «Актуальні проблеми духовності» за посиланням.

24212

Кафедра філософії належить до загальноуніверситетських кафедр, тому здійснює профорієнтаційну роботу під час загальноуніверситетських заходів. Традиційним для викладачів кафедри філософії є участь у Днях університету. Зокрема, доц. А. І. Абдула щорічно бере участь у проведенні уроків для школярів, що висвітлювалося нашим пресс-центром (докладніше про захід у 20202 р. у дописі пресс-центру за посиланням). Весною 2023 р. він разом з доц. Г. А. Балутою взяли участь в Наукових пікніках КДПУ, що проходили у парку "Щастя" на мікрорайоні Східний-2. У межах заходу викладачі кафедри філософії поспілкувалися з вчителями. Репортаж про захід й розмова з проф. Я. В. Шрамком у програмі Прайм-тайм на Першому Міському телеканалі за посиланням.

До профорієнтаційної роботи з молоддю долучається також старший викладач кафедри філософії М. М. Брюховецький, який є членом журі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України. Усі побробиці в цьому дописі.

23639

 

У 2022 році кафедра філософії пожвавила співпрацю з міжнародною філософською спільнотою. Пишаємося нашими колегами: к. філос. н., доц. Н. П. Козаченко та к. філос. н., доц. О. В. Мішаловою, які доєдналися до академічної мобільності в Рурському університеті  (м. Бохум, Німеччина); а також із гордістю згадуємо участь д. філос. н., проф. Я. В. Шрамка та к. філос. н., доц. О. П. Панафідіної в ХІ Міжнародному конгресі з аналітичної філософії.

Кафедра філософії продовжила роботу з нашими колегами. К. філос. н., старший викладач М. М. Брюховецький виступив на онлайн-лекторії 2.0 «Мова – переклад – технології у глобалізаційний час», який організувала кафедра перекладу та слов'янської філології.

Незважаючи на виклики сьогодення, кафедра філософії продовжує працювати задля забезпечення якісної освіти у Криворізькому державному педагогічному університеті. У цьому році, як завжди, вийшла фахова збірка наукових праць «Актуальні проблеми духовності», а наукова школа продовжує збиратися задля обговорення актуальних проблем. Так, на грудневому засіданні члени кафедри філософії розмірковували над проблемами розвитку критичного мислення в інформаційному суспільстві.

Ми продовжуємо вдосконалювати свій професійний рівень розробками методичних посібників і рекомендацій. Так, у 2022 р. був створений новий посібник з логіки. У травні відбулася університетська олімпіада з філософії, вийшла чергова збірка студентських наукових праць з філософії «Юнософія». Однойменний науковий студентський гурток продовжує свою діяльність у шести різних секціях. Серед здобутків учасників – опублікований у фаховому виданні категорії «Б» переклад розділу з книги К. Поппера «Знання i психофiзична проблема», що був виконаний студентами факультету іноземних мов Никитою Власовим, Марiєю Пенцаль, Валерiєю Айзенберг під керівництвом к. філос. н., доц. О. П. Панафідіної.

До 300-річчя від дня народження Г. Сковороди були організовані обговорення філософської спадщини Українського Сократа, проведено конкурс інфографіки серед студентів ІІ та ІІІ курсів, які вивчали естетику як дисципліну за вибором, а також усі студенти ІІ курсу мали змогу долучитися до конкурсу філософських нарисів.

 

21109

У 2021 році кафедра філософії  випустила навчальний посібник  «Філософія: теоретичний курс». З посібником можна ознайомитися в репозитарії університету.

Було підтверджено фаховість збірника наукових праць «Актуальні проблеми духовності», який отримав категорію «Б». Із випуском за 2021 р. можна ознайомитися на офіційній сторінці видання.

Оновлено курс філософії для  підготовки докторів філософії. Тепер майбутні науковці мають змогу прослухати курс «Сучасна наукова філософія».

Також розширено пропозиції з вибіркових дисциплін. З вересня 2021 р. викладаються авторські курси «Логіка освітньої реформи» (для бакалавріату) і «Культурні практики сучасності» (для магістратури).

У 2021 р. кафедра філософії активно брала участь у науковій діяльності. Викладачі долучилися до написання колективної монографії «Challenges and Opportunities of the Modern Risk Society: Socio-Cultural, Economic and Legal Aspects», публікували статті в закордонних виданнях, зокрема у «Archive for Mathematical Logic», виступили на конференції «ICHTML 2021: Second International Conference on History, Theory and Methodology of Learning».

У 2021 р. кафедра філософії  продовжила вдосконалювати педагогічну майстерність. Зокрема, д. філос. н., проф.. Я. В. Шрамко провів відкриту онлайн-лекцію з теми «Математична логіка», продемонструвавши, що така  класична наука як логіка може викладатися з використанням сучасних технологій дистанційного навчання. К. філос.н., доц. О. П. Панафідіна пройшла курс підвищення кваліфікації у Вищій школі філософії при Інституті філософії  ім. Г. С. Сковороди НАН України.

Не зважаючи на карантинні обмеження, кафедра філософії провела заходи, які стали традицією нашого навчального закладу:  університетську олімпіаду з філософії для  студентів другого курсу та студентську конференцію «Юнософія». У дистанційному режимі працював науково-методологічний семінар кафедри, на якому з доповідями виступали д. філос. н., проф. Я. В. Шрамко, к. філос. н., М. М. Брюховецький, к. філос. н., доц. О. В. Мішалова, к. філос. н. доц., О. П. Панафідіна,  к. філос. н., доц. Н. П. Козаченко.

 

17994
Календар подій
Останні статті
Популярне на сайті
Афіша
Липень 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31