Викладання низки туристичних дисциплін постійно вимагає від викладачів удосконалення своїх знань про туристичний потенціал окремих регіонів та країн. Це вивчення країн не за книжками або Інтернетом! Це вивчення туристичних ресурсів країн на практиці та за власним досвідом.
Так, перша декада жовтня зав. кафедри Володимиром Казаковим пройшла у дослідженні туристичних принад мало розкрученої на ринку туризму – країни Албанії. Слід зазначити, що викладач читає курс «Туристичне країнознавство» студентам ІІ курсу спеціальності 242 «Туризм», тому подорож до Албанії слід розглядати як значне підвищення кваліфікації.
Володимир Казаков очолив туристичну групу криворіжців у складі 10 осіб. Через аеропорт Бориспіль літаком компанії «СкайАп» трансфер вів до столиці Албанії – Тірани. Албанія це типова балканська країна зі своїм колоритом природи, Адріатичного моря, історії та культури.
Що вивчено, пройдено та відвідано в Албанії?
Серед міст були відвідані Тірана, Шкодер, Дуррес. В них ознайомилися з сучасними та історичними туристичними принадами – пам’ятниками, площами, вулицями, старовинними фортецями, об’єктами давньоримської історії. У Дурресі вивчена курортна інфраструктура цього міста на Адріатичному морі. Довгі переїзди внутрішніми районами Албанії дозволили побачити типове життя місцевих мешканців.
Природа Албанії – це мабуть стало основним відкриттям. Природа албанської частини Балканських гір – слабко освоєні у туристичному відношені, проте саме природа вразила найбільше. Шлях пішого туристичного походу проліг хребтами та річковими долинами національного природного парку «Проклетіє». Стартували з перевалу Qafa Buni e Tores (1704 м). З нього був перший перехід 5 км до озера Блакитне Око (Syri i Kalter). Стрімкий скид висоти у 900 метрів у прірву річкової долини. Наступного дня купання у холодній воді озера і перехід до каньйону ріки та водоспаду Grunas. Пообіді перехід до села Сес (Thethi). Зранку самий важкий день, де необхідно було набрати 1 кілометр висоти за 4,5 години ходу на перевал Qafa e Valbone (1800 м) і знову стрімкий спуск до найгарнішої гірської долини Албанії – Валбони.
Наступного дня у планах було радіальне горо сходження на найвищу точку Албанії – вершину Maja e Rosit (2693 м). Проте погіршення погодних умов, дощ та туман завадив це здійснити. Вершину прийшлося замінити на перевал Qafa e Rosit. Описів і маркованих стежок тут не було. Несподівано довелося долати тривалий підйом каменистими розсипами та 4-ма сніжниками з минулої зими. Висота перевалу навігатор показав – 2340 метрів над рівнем моря. Перевал став достойною заміною вершини. Слід зазначити, що у горах всі ночівлі відбувалися у наметах на природних галявинах та кемпінгу в селі Сес.
Останнього пішого дня через затяжний сильний дощ група вийшла до сіл Прагам та Валбона аж під вечір. Тому переїзд лише до селища Фірцу, де і заночували у місцевому хостелі біля причалу паромів. Раннім ранком з 6.00 тривалий на майже 3 години переплив пасажирським паромом по величезному гірському Команському водосховищу на річці Дрін до містечка Коман. Пройшли 3 каньйони. Це незабутнє і дивовижне явище природи і людини.
Далі з Коману до Шкодера і Дурреса до Адріатичного моря.
Наскільки корисні мандрівки для викладача туристичних дисциплін? Знаємо точно, що – так! Тепер ти можеш розповідати студентам про Балкани та Адріатичне море не з думки інших людей, а з власного досвіду та власних очей. Стати фахівцем з туризму можна лише мандруючи світом!