Кафедра української мови
Факультет Української філології

02 травня 2022 року  доцент кафедри української мови Наталія Малюга взяла участь в установчому засіданні робочої групи з питань перейменування топонімних назв Кривого Рогу. Доцент кафедри української мови разом з іншими науковцями Криворізького державного педагогічного університету залучена до складу комісії, до якої також увійшли міські чиновники, голови районних у місті рад, представники медіа, музеєзнавці, краєзнавці.
     За попередніми підрахунками, у нашому місті налічується понад 400 топонімів, що потребують перейменування. Тож присутні на нараді обговорили робочі завдання, зокрема вироблення й застосування певних критеріїв до відбору нових назв.
safe image     У процесі перейменування члени робочої групи керуватимуться прагматичною метою: уславлення України, творців її державності, національних героїв, видатних особистостей. Головне – це мотивація назв, їхнє змістове наповнення. Зважаючи на повномасштабну російську агресію, фахівці одностайні в тому, аби в Кривому Розі не було вулиць на кшталт Московської, Бурятської, Пушкіна тощо.
     Під перейменування мають потрапити топоніми, які пов’язані:
– із назвами географічних об’єктів на території РФ та її союзників;
– з іменами діячів культури, історії, науки, які представляють РФ та її союзників і є маркерами їхньої державності, формування духовного світу;
– із подіями на території РФ та її союзників;
– з іменами людей, які непрямо стали символами культурно-історичних, наукових і політичних маркерів у РФ та СРСР (наприклад Вахтангов, Булгаков), а також їхніх союзників;
– назви з відносно нейтральним змістом, які не мають жодного стосунку до України і Кривого Рогу (наприклад, вул. Джамбула).
     Зважаючи на спрецифіку регіону, міста зокрема, видається доцільним у своїй роботі враховувати кілька критеріїв:
а) краєзнавчий – присвоювати нові назви на честь видатних місцевих особистостей, подій, місцевих географічних об’єктів (балки, урочища, миси, скелі та ін.), історичних об’єктів (козацькі зимівники);
б) історичний – присвоювати назви на честь історичних подій в Україні, видатних державних, військових діячів, діячів науки та ін.;
в) культурологічний – присвоювати назви на честь видатних українських представників культури та мистецтва, явищ культури, культурних пам’яток;
г) політичний – увічнювати видатних українських державних діячів, військових;
д) військово-патріотичний – увічнювати захисників України, зокрема, криворіжців, які проявили героїзм, здійснили подвиг у війні з РФ у 2014–2015 рр., відзначені званням Герой України.
     Науковці КДПУ обстоюють думку, згідно з якою протяжним лінійним об’єктам, найбільш значним у життєдіяльності міста проспектам, вулицям, великим площам, а також розташованим у вузлових місцях об’єктам топоніміки необхідно давати узагальнювальні назви (наприклад, Героїв України). Реагуючи на звернення мешканців міста, аналізуючи відкритий діалог із військовими, члени тимчасової групи щодо перейменування топонімічних навзв обгрунтовують свою позицію не присвоювати такі назви, які набули важкого і трагічного змісту: біль ще занадто живий, це може спричинитися до депресивних станів криворіжців (Гостомель, Буча, Бородянка тощо).
   Зміни топонімічного простору Кривого Рогу на часі, однак до них потрібно підходити зважено. Процес перейменування може відбуватися не лише в один, а й у два–три етапи. У першу чергу під перейменування мають потрапити назви на честь «видатних особистостей» минулого та маркерні назви, головні та чисельні вулиці, проспекти, площі.

19138
Червень 2024