Кафедра української мови
Факультет Української філології

 14.12.18 2

Студенти ІV курсу факультету української філології нещодавно мали чудову нагоду поділитися результатами власних лінгвістичних досліджень, репрезентованих у рамках курсових проектів. Відбулися цікаві захисти, наукове обговорення й наукові суперечки...

Найкращі з кращих отримали змогу продовжити наукові дискусії, долучившись до І етапу конкурсних робіт. 14 грудня 2018 року експертна комісія на чолі з проф. Мішеніною Т. М. (члени комісії: доц. Вавринюк Т. І., доц. Шарманова Н. М.) гідно оцінила студентські наукові пошуки, а саме: 

1 місце – Time / Час; Квіти мої, діти;

2 місце – DE LIBERTATE;  Українотворення;

3 місце – Мовні смаколики.

Сподіваємося, що переможець (переможці) І етапу гідно представить (представлять) власний проект на ІІ Всеукраїнському етапі конкурсу наукових студентських робіт, де презентуватиме не лише власні наукові здобутки, а й Криворізький державний педагогічний університет загалом.

Наразі ж бажаємо всім учасникам творчого натхнення, плідних наукових дискусій, подальших наукових звершень!

6451

 05.12.18

Знання доводять тільки ділом.

Знання – дерево, а діло – плоди.

Арабська мудрість

05 грудня 2018 року на факультеті української філології відбувся захист курсових робіт з української мови та методики її викладання.

 05.12.18 1

 05.12.18 2

Студенти, які плідно попрацювали над своїми науковими проектами, вирішували складні науково-дослідницькі завдання, показали гарні результати, уміло презентували наукові положення, аргументували отримані висновки. Особливо варто відзначити якість доповідей, майстерність публічних виступів (згадуються заняття із риторики), пожвавлену дискусію й загалом уміння презентувати себе, свою роботу.

 05.12.18 3

Наукові керівники курсових робіт, викладачі кафедри української мови проф. Колоїз Ж. В., проф. Бакум З. П., проф. Мішеніна Т. М., доц. Білоконенко Л. А., доц. Вавринюк Т. І., доц. Городецька В. А., доц. Малюга Н. М., доц. Шарманова Н. М. високо оцінили перших ластівок наукових робіт, висловили свої зауваження, побажали успіхів у подальших наукових пошуках.

6388

Чужу мову можна вивчити за шість років, а свою треба вчити все життя, - сказав колись Франсуа Вольтер  і, без сумніву, ця думка є слушною. Однак  така проста аксіома потребує нашого доведення, адже кожен українець має прагнути до оволодіння рідною мовою якомога краще, сягнути її  глибини, черпати з неї сили для Добра, Миру, Розвитку.

До освітнього заходу, який відбувся 30 листопада 2018 року в гімназії № 95, долучилися й викладачі факультету української філології.

Доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української мови Ж. В. Колоїз говорила про не звідані ще глибини рідної мови, про таїни українських слів («знайомих незнайомців»), їхній шлях від найдавніших часів і аж до наших днів…

30.11.18 гімназія

 «Багатовимірна система словесних знаків будь-якої національної мови є невичерпним джерелом для дослідження духовного потенціалу тієї чи тієї лінгвоспільноти. У них відтворено загальнолюдські й етнічні світоглядні канони, ідеали й ціннісні орієнтири народу, закодовано універсальні й національні культурні смисли, суспільно важливу інформацію про реальний і віртуальний світи, репрезентовано надбання інтелектуальної, філософської й естетичної думки, зафіксовано й збережено відповідні знання про навколишню дійсність, що допомагають людині пізнати себе й повсякчас збагачувати свій життєвий, зокрема й лінгвальний, досвід» – актуалізувала увагу слухачів Жанна Василівна.

Учні 11 класів отримали чудову нагоду ознайомитися зі старослов’янською графікою, зіставити літери українського алфавіту з алфавітом кирилиці, разом із викладачем декодували цифрові позначення, засвідчені у пам’ятці, і, безумовно, на прикладі окремих слів простежували їхню історію, ті фонетичні та граматичні процеси, які відбулися на певному історичному зрізі.

6343

08.11.18 4

Єдиний скарб у тебе – рідна мова,
Заклятий для сусіднього хижацтва.
Вона твого життя міцна основа,
Певніша над усі скарби й багатства.
П. Куліш

В українському календарі свят і пам’ятних днів є важлива дата, пов’язана з ушануванням писемності й мови, яку відповідно до Указу Президента України традиційно відзначають з 09 листопада 1997 року.

Українська мова вистояла під натиском історії, катком імперії та диктаторів, не маючи держави, яка дбала б про неї. Мова акумулювала знання українців про світ, увібрала в себе культурні цінності, морально-етичний кодекс і (доволі банально!) допомагала щодня спілкуватися, виховувати дітей, любити, страждати, творити – бути людьми! Мова функціонувала без держави. А чи зможе держава функціонувати без мови? Ми сприймаємо мову як даність, як щось закономірне, використовуємо її мінімуми і максимуми для власних потреб, забуваючи про її силу, витоки, про писемність і про діяльність тих людей, які поклали життя на вивчення її багатства, на захист українського слова.

Від 1997 року минуло багато часу. І скільки б не було президентських указів, гасел, мовних маніпуляцій і дискусій, Наше Слово потребує й сьогодні посиленого захисту.

Цей день важливий для українського суспільства, а відзначення на законодавчому рівні підвищує його статусність і важливість для гармонійного розвитку і вільного функціонування державної мови.

08 листопада 2018 року на факультеті української філології відбувся урочистий захід, присвячений Дню української писемності та мови, на якому були присутні шановні гості: ректор університету, д. філос. н., професор Я. В. Шрамко, перший проректор КДПУ, к. філол. н., доцент О. А. Остроушко, декан факультету української філології, к. філол. н., доцент Л. М. Семененко, завідувач кафедри української мови д. філол. н., процесор Ж. В. Колоїз, завідувач кафедри української та світової літератур, к. філол. н., доцент Н. Г. Мельник, викладачі факультету, студенти різних курсів.

Зі вступним словом звернулася до присутніх завідувач кафедри української мови Жанна Василівна Колоїз, яка привітала всіх із Днем української писемності й мови, наголосила на тому, що нині це свято не набуло такої сили, аби українською говорили повсякчас, без галасу, без нарікань, без політичних упередженостей. Тим не менш кожен свідомий українець має вирішити для себе: чим для нього є українська мова?

08.11.18 1

Промову виголосив Ярослав Владиславович Шрамко, який привітав філологічну спільноту університету зі святом і висловив надію, що українською мовою будуть спілкуватися не лише 9 листопада і 21 лютого, а й щодня, щогодини.

08.11.18 2

Урочистий захід промайнув дуже швидко. Глядачі мали змогу поринути у світ українського слова, зачаровуватися українською піснею, підспівувати  виконавцям. До організації й проведення свята долучилися студенти всіх курсів, які вклали душу й неймовірні зусилля, аби святкове зібрання мало успіх і залишилося в серцях гостей.

08.11.18 5

08.11.18 9

Приємною несподіванкою стала присутність у залі учнів і вчителів криворізьких шкіл №57, 72, 125, а також студентів І курсу спеціальності "Соціологія масової комунікації, журналістики і реклами", які пройнялися атмосферою урочистості, підготували яскраві гасла на підтримку української мови й писемності.

08.11.18 6

08.11.18 8

08.11.18 7

08.11.18 10

Свято вдалося!

6072

07.11.18 1

Цьогоріч Національна академія наук України святкує столітній ювілей. Саме 100 років тому, на підставі закону, ухваленого 14 листопада 1918 р. Радою Міністрів Української Держави та затвердженого гетьманом України П. Скоропадським, 27 листопада 1918 р. було засновано Українську академію наук у м. Києві (УАН). Тоді ж були затверджені статут і штати УАН. Згідно зі статутом УАН визначалася «найвищою науковою державною установою на Вкраїні, що перебуває в безпосередньому віданню верховної власті», – зазначено на офіційному сайті Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського.

Сама ж знаменита українська бібліотека була заснована того ж року і мала виконувати роль головної академічної книгозбірні країни.

07 листопада 2018 року викладачі кафедри української мови доц. Іншакова І. О. та доц. Білоконенко Л. А. організували інформаційну годину спілкування, присвячену сторіччю утворення цих надважливих установ для становлення української науки і загалом українського суспільства.

07.11.18 5

На заході були присутні шановні викладачі (і неабиякі науковці, книголюби!): декан факультету української філології, доц. Семененко Л. М., заступник декана, доц. Вавринюк Т. І., проф. кафедри української мови Бакум З. П., доц. кафедри української і світової літератур Щербак С. В.

Зі вступним словом звернулася до студентів д. філол. н., проф., завідувач кафедри української мови Колоїз Ж. В., яка наголосила на важливості для науковців, аспірантів, студентів і, навіть, людей, непричетних до наукової діяльності, існування Національної академії наук України, яка є запорукою розвитку будь-якої країни, як інтелектуально, так і матеріально, культурно. Натомість Національна бібліотека  покликана зібрати найповнішу літературу з усіх царин знань, мистецтва, техніки, а також перлини красного письменства України і світу.

07.11.18 3

Студенти-філологи виявили інтерес до обговорюваної теми, підготували цікаві доповіді, узяли участь в обговоренні проблем сучасної науки, зокрема лінгвістики, літератури, бібліотекознавства тощо. Найактивніше проявили себе студенти групи УФР-16, а саме: Безщасна Яна, Бойчук Ольга, Слонь Дар'я, Смаглюк Марія, Троян Дар'я, а також студенти-магістри: Биковська Христина, Муденко Анастасія, Стригунова Ольга.

07.11.18 2

07.11.18 4

Колектив викладачів кафедри української мови та студенти факультету бажають Національній академії наук України процвітання, розвиту й пошанування на міжнародному рівні, а Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського бути й надалі надійним «помічником» у наукових і культурних надбаннях українців.

6060

 28.10.18 2

27 жовтня 2018 р. доценти кафедри української мови Т. І. Вавринюк і Н. М. Шарманова провели профорієнтаційну роботу з творчо обдарованою молоддю м. Кривого Рогу – учнями 9-11 класів, які брали участь в осінній настановчій сесії Дніпропетровського відділення МАН.  Відповідно до листа КПНЗ «МАНУМ» ДОР від 16.10.2018 р. за №319, наказу управління освіти і науки  Криворізької міської ради «Про організацію науково-дослідницької діяльності учнівської молоді в 2018-2019 навчальному році» від 04.09.2018 р. за  № 237 установчу сесію проведено на базі Криворізької спеціалізованої школи 71, що розташована в Покровському районі міста. Профорієнтаційні бесіди були розмежовані для учнівської молоді 9-10 і 11-х класів. У процесі проведення заходу прозвучала інформація про спеціальності, за якими здійснюється підготовка на різних факультетах нашого університету, і зокрема особливий акцент зроблено на спеціальностях факультету української філології, оскільки у стінах КСШ 71 зібрались на навчання юні філологи-інтелектуали.

 28.10.18

 

Викладачі розповіли про специфіку студентського життя в університеті й на факультеті, запросили разом з однокласниками й батьками на День відкритих дверей у КДПУ, День майбутнього студента, роздали візуальні профорієнтаційні матеріали учасникам заходу й відповідальним учителям, які супроводжували учнів на настановчу сесію МАН.

Настановча сесія МАН відкриває широкі перспективи для подальшої профорієнтаційної та наукової роботи. Криворізькі школярі отримали мотивацію для успішних наукових досліджень і нових відкриттів на філологічній ниві, – наголосила доц. Шарманова Н. М. – Криворізький педагогічний – пріоритет № 1 для навчання та наукових пошуків і здобутків.

5964

26.10.18 2

26 жовтня 2018 року відбулася кураторська година, приурочена до Дня звільнення України від німецько-фашистських загарбників. Доцент кафедри української мови Шарманова Н. М., яка є наставником групи УПФ-18, вирішила звернутися до цієї сумної і водночас радісної дати на календарі української історії. І це закономірно, адже хто, як не молодь, має вивчати історію власної країни з її мінливими, часом суперечливими, подіями. І хто, як не сучасний учитель, має осягнути важливість певних історичних подій і їх вплив на сьогодення. І хтось, урешті-решт, має взяти на озброєння помилки минулого, аби змінити наше майбутнє на краще.

26.10.18 1

Студенти підготували зворушливі повідомлення про війну з фашистськими загарбниками, про мільйони загублених українських душ, про перемогу. На заході пролунали вірші, присвячені військовим діям і мирному часу, часу оговтання від тих страшних, кривавих подій. Студенти поділилися історіями, які пов’язують їх власні родини із тією жахливою війною. Досить по-особливому прозвучала пісня «Журавлі» української групи The Hardkiss у виконанні Горб Марії і Бабенко Наталі під супровід гітари Кравця Ростислава.

26.10.18 3

Чимало води спливло від далекого нам 1944 року, уже виросли нові покоління, і тільки в думках не нові, а старі слова - «Україні потрібен мир».

5956

Reklama

23 жовтня 2018 року д. філол. н., доцент кафедри української мови Білоконенко Л. А. провела лекцію-екскурсію на тему «Зовнішня реклама на вулиці як сучасний засіб комунікації» у групі УФР-17.

Як відомо, зовнішня реклама виступає невід’ємною частиною комунікативної системи суспільства і соціально-культурного середовища. Вона є декоративно-прагматичною прикрасою сучасного Кривого Рогу, відображає його соціально-економічну та комерційну активність. Під час заняття студенти ознайомилися з вимогами до розміщення зовнішньої реклами, правилами створення ефективного рекламного тексту, різними формами зовнішньої реклами в нашому місті.

Проспект Гагаріна є досить строкатим на рекламні оголошення, які так чи так пов’язані з культурними ідеалами криворіжців, з масовими стереотипами, з тим, що викликає попит у споживача, що формує суспільну поведінку.

Reklamama

Ми живемо в XXI столітті – епосі мегаполісів, інформаційного буму і величезної кількості брендів, які насичують наше життя, урізноманітнюють його, – висловили позитивні враження від заняття студенти-редактори, – адже це заняття, проведене поза аудиторією, цікаво й наочно, дало змогу обговорити сітілайти і лайтбокси, вивіски і білборди, а також усю зовнішню рекламну продукцію біля університету.

Заняття нетрадиційної форми погожої осінньої днини сприяло гарному настрою й кращому оволодінню навчальним матеріалом, – підсумувала Людмила Анатоліївна наприкінці лекції.

5914

 школа 4

22 жовтня 2018 року викладачі кафедри української мови відвідали Калинівську ЗОШ у селі Гречані Поди Широківського району.

Мета зустрічі – ознайомити учнів і вчителів з особливостями навчання у Криворізькому педагогічному, спектром спеціальностей, які наш виш може запропонувати майбутньому абітурієнтові. Зокрема йшлося про традиційні день відкритих дверей, день майбутнього студента, курси з підготовки до ЗНО, які проводяться на базі університету.

 школа 3

До школярів із привітальним словом звернулася завідувач кафедри української мови, проф. Колоїз Ж. В., корисну й цікаву інформацію про університет і факультет української філології проф. Мішеніна Т. М., доц. Іншакова І. О., ст. викладач Березовська-Савчук Н. А.

Учні 9-11 класів із задоволенням спілкувалися з викладачами вищої школи, ставили питання, які їх хвилюють.

 школа 2

Найактуальнішу інформацію щодо особливостей вступної кампанії 2019 року, а також усі новини з життя університету й факультетів можна прочитати на офіційному сайті Криворізького педагогічного, – наголосила ст. викладач Березовська-Савчук Н. А.

Кафедра української мови подарувала педагогічному колективу на чолі із директором Безпалько О. А. книжки, які сприятимуть науковій роботі у школі, а саме: словники паремій, збірники наукових праць «Філологічні студії», монографії з історії мови та ін.

 школа 1

Дякуємо колективу школи за привітну зустріч, по-педагогічному тепле, спілкування і сподіваємося на подальшу співпрацю!

5894

051018 1

Кожен похмурий осінній день починається майже однаково: транспорт, заняття, консультації, студенти і колеги, юність і зрілість. Подекуди важко, метушливо, подекуди весело й легко… і як часто в голові виринають питання про особливість учительської праці? Хто ми, вчителі, викладачі в цьому мінливому світі?

І якщо звернути увагу на похмурі дні із прислівником важко, то легко загубити одну досить суттєву думку, яка червоною ниткою проходить крізь душу викладача: похмурий день і транспорт, і важко з різних причин (вони нам усі, на жаль, відомі), але я йду в аудиторію, йду до своїх студентів, бо Я ЛЮБЛЮ СВОЮ РОБОТУ!

І дякую, що в жовтні є таке чудове святе, як День учителя, яке підіймає викладацький ентузіазм на новий рівень…

5 жовтня 2018 року на факультеті української філології відбувся концерт, присвячений Дню працівників освіти.

Студенти факультету підготували для викладачів чудове свято, яке потішило педагогів джерелом таланту, граційності, ліричності.

Ведучі концерту – мужні й веселі хлопці – радували викладачів своїм вишуканим зовнішнім виглядом, добрим гумором і теплими словами вдячності.

051018 2

Запальні танці додали жменьку веселого настрою до вчительського свята. Зачепили потаємні струни в серцях викладачів факультету поетично-музичні виступи. Концерт навіяв роздуми, сколихнув спогади, збентежив викладачам серця (у доброму розумінні цього слова!).

051018

Наостанок мимоволі згадуються слова нашої, української, геніальної поетеси Ліни Костенко:

Я вибрала Долю собі сама.

І що зі мною не станеться, –

у мене жодних претензій нема

до Долі – моєї обраниці.

Дякуємо нашим студентам за чудове свято, за гарний настрій!

Дякуємо, що вселяєте віру в те, що наша педагогічна справа не є марною!

5746
Календар подій
Останні статті
Популярне на сайті
Афіша
Грудень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31