Щорічно 24 травня у всіх слов’янських країнах вшановують пам’ять святих Кирила і Мефодія – творців слов’янської писемності. Брати були православними ченцями-просвітителями, слов’янську абетку створили у грецькому монастирі. Цього травневого дня православна церква згадує святих рівноапостольних братів із Солуні. Згадували їх внесок у нашу культуру й студенти-філологи Криворізького педагогічного.
23 травня 2018 року на факультеті української філології відбулися студентські наукові читання, приурочені до Міжнародного дня слов’янської писемності та культури. Цьогоріч постановою Верховної Ради України від 08.02.2018 р. за №2287-VІІІ на державному рівні окреслено низку знакових дат, серед яких виокремлено вшанування 1030 річниці від дня Хрещення Київської Русі, 1155 років від часу створення просвітителями Кирилом і Мефодієм слов’янської азбуки, 905 років від часу укладання «Повісті временних літ», 365 роковина Марусі Чурай, легендарної української піснярки, 200 років від виходу «Граматики…» О. Павловського.
Викладачі кафедри української мови проф. Ж. В. Колоїз, доц. І. О. Іншакова, доц. Н. М. Шарманова організували роботу науково-дослідницької групи студентів, які підготували доповіді й повідомлення, пов’язані з тематикою свята.
Наукові розвідки стосувалися найрізноманітніших тем, майстерно вплетених у сценарій свята. У доповіді «Повість временних літ» А. Селецької йшлося про значущість й унікальність цієї писемної пам’ятки. Доповідь К. Карпук «Концепт душа в романі Ліни Костенко «Маруся Чурай» присвячено важливим питанням концептології, когнітивної та етнолінгвістики, а В. Ткачук у доповіді «Граматика Павловського» сконцентрувала увагу присутніх на внескові О. Павловського в розбудову української мовної системи.
Про явище мовної гри повідомила в доповіді «Мовна гра як вияв креативності в афористиці» І. Деркач. На особливостях мовних запозичень закцентувала увагу К. Пантело в доповіді «Запозичення в сучасній українській мові». Окрім наукової складової заходу, особливої цікавинки цій урочистій зустрічі надали ліричні відступи-занурення у світ художнього слова, історичні замальовки і відео, які презентували гостям й учасникам дійства слов’янську культуру, витоки української мови, тим самим визначаючи місце українців у слов’янському світі.
За словами організаторів, ідея наукових читань полягала в тому, що ми, теперішні філологи, і ті, які відбулися, і ті, які стоять на початку філологічного шляху, маємо бути гідними продовжувачами просвітницької справи святих рівноапостольних Кирила і Мефодія…