Кафедра фізики та методики її навчання
Фізико-математичний факультет

Кафедра фізики та методики її навчання вітає з Ювілейним 80-річчям свого колегу – кандидата фізико-математичних наук, доцента Юрія Афанасійовича Курбатова!  

Працювати на кафедрі фізики Юрій Афанасійович почав з 1988 року. Маючи ґрунтовну фізичну освіту класичного університету,  виконавши своє кандидатське дослідження, спілкуючись з основоположником квантової електроніки Нобелівським лауреатом О.М. Прохоровим,  Юрій Афанасійович на високому професійному рівні викладав фізичні дисципліни та астрономію. Для студентів Юрій Афанасійович був суворим, але справедливим, для колег – відкритим для спілкування,  з чудовим почуттям гумору.

Бажаємо шановному Юрію Афанасійовичу щастя, а з ним здоров'я, радості і родинного тепла!

Викладачі, лаборанти, аспіранти, студенти кафедри фізики та методики її навчання. 2 грудня 2023 року.

23979
23860

Викладачі кафедри фізики та методики її навчання займаються також просвітницькою діяльністю не тільки серед здобувачів освіти а й інших містян. Є актуальні наукові проблеми які викладачі коментують на телебаченні.

Професор Здещиц В. М. відповів на питання щодо ризиків підриву ЗАЕС (Відео)

Здещиц

https://youtu.be/2yZYwhJySRo

 

 

Доцент Кадченко В.М. про можліві наслідки для Кривого Рогу підриву ЗАЕС (Відео)

Кадченко

https://www.youtube.com/live/LR_ybxTpqlw?feature=share&t=405

22796

З 15 по 28 червня 2023 р. пройшла. нова навчальна практика студентів 2 курсу спеціальності 014.08 Середня освіта (Фізика) «Сучасний демонстраційний фізичний експеримент». 

Базою практики є Навчально-наукова лабораторія з фізики, де основне лабораторне обладнання  – це цифрові комплекти електромеханічного обладнання, вимірювальних приладів термодинамічних параметрів, електронного обладнання та цифровий комплект оптичних приладів відомого виробника цифрових лабораторій фірми Vernier.

Опанування нових технологій демонстраційного фізичного експерименту значно розширює спектр доступних фізичних дослідів, що особливо актуально в умовах дистанційної освіти в середній і вищій школі. Навички проведення сучасного фізичного експерименту будуть корисні майбутнім вчителям фізики Нової української школи.

 

      

 

 

22797

12 червня на кафедру фізики та методики її навчання завітали учні 7-9 класів  Криворізького науково-природничого ліцею. Вчитель фізики Лясов І.Г. підібрав групу надзвичайно вмотивованих учнів, багато з яких є переможцями фізичних олімпіад і конкурсів МАН.

Зустріч відбулася в чудовій атмосфері діалогу і наукового пошуку. Проведені досліди не лише були видовищними, але й викликали багато питань, на які були дані обґрунтовані відповіді.

Школярі висловили щиру вдячність доцентам Кадченко В.М. і Слюсаренку М.А. за високу якість наукової зустрічі в Навчально-науковій лабораторії з фізики.

22778

З 12 по 21 червня учні  7-10 класів інтелектуального майданчику "ЕРУДИТ" Криворізького ліцею №95 КМР відвідали наукові екскурсії Кафедри фізики та методики її навчання.

Викладачі кафедри доцент Кадченко В. М. та доцент Слюсаренко М. А. ознайомили здобувачів освіти із сучасною цифровою фізичною лабораторією, ппродемонстрували цікаві та яскраві досліді із механічними, молекулярними,  електромагнітними та оптичними явищами. Основна думка заходу – «у фізиці найголовніше – бути спостережливим». 

Доцент Мальченко С. Л. зацікавила учнів основами будови космосу, галактик, зір, планет, що є особливо актуальним для майбутніх 11-класників.

Доцент Хараджян Н. А. демонструвала принципи роботи роботів, структуру їх будови, а також використання 3-D друку.

Учні та вчителі ліцею висловили вдячність викладачам кафедри за цікаві та пізнавальні заходи, які дали змогу наживо спостерігати захопливі фізичні явища, астрономічні та конструкторські роботизовані моделі.

 

 

 

 

22777

9 червня 2023 року відбулася навчальне заняття «Фізика в дослідах» для учнів 9-А класу фізико-математичного профілю Криворізького Центрально-Міського ліцею, яке організували викладачі кафедри фізики КДПУ Кадченко Валентина Миколаївна і Слюсаренко Микола Анатолійович.

Учням показали досліди з різних розділів фізики. Задачею ліцеїстів було зрозуміти, які закони демонструє дане явище, та спробувати пояснити його. Досліди були різні, деякі з них було просто пояснити, інші – ні. Деякі досліди були схожі на фізичні фокуси і викликали безпосереднє захоплення, як наприклад, трубка з газом, яка починала світитися в руках при піднесенні до котушки Тесли.

Деякі досліди учні проводили самі і всіх захопило «малювання» за допомогою магнітного поля. Цей дослід дуже сподобався учням саме тим, що магнітне поле, яке, як відомо, не сприймається органами чуттів, стало «видимим» за допомогою порошку для зарядки картриджів принтерів; і кожен міг отримати свою «картинку».

 Окремі досліди були такі, що побачене було схоже на витвори мистецтва. Наприклад, мильна бульбашка, що демонструє явище поверхневого натягу – переливається усіма кольорами веселки і може мати не тільки кулясту форму. А вода раптом починала кипіти при кімнатній температурі в при цьому охолоджувалась!

 Або ж чарівна труба Рубенса, яка дозволяє сформувати і побачити звукову хвилю разом з чудовою музикою. Цей дослід ліцеїсти охарактеризували так: «Вогонь, що танцює під звуки музики».

А ще учнів зацікавили досліди з цифровою лабораторією, яка дозволяє миттєво отримувати дані, будує графіки процесів і спрощує сприйняття закономірностей між фізичними величинами.

 

Як завжди, досліди з фізики змушували задуматися, бо поєднували добре відоме і те, що ще не є для учнів зрозумілим. Наприклад, ліцеїсти дізнавалися, що спільного у русі велосипеда та гіроскопу, де використовується гіроскоп.

У кожного учня виявилися свої досліди, які їм сподобалися найбільше, досліди, які «зачепили», змусили задуматися і прочитати більше. Але всі учні в ході заходу прийшли до думки, що експериментальна фізика – це цікаво, а для того, щоб добре знати фізику, треба бути допитливим і спостережливим.

Дякуємо викладачам кафедри фізики за можливість долучитися до дослідів з фізики та отримати нові знання і насолоду від нових вражень!

22712

29 травня 2023 р. на кафедру фізики та методики її навчання завітали учні 10 класу Криворізького ліцею "Гранд".

Перш за все учням показали можливості сучасної цифрової Навчально-наукової лабораторії з фізики.

Головною ідеєю зустрічі стала тема - цифровий аналіз даних. Валентина Миколаївна Кадченко показала, як саме відбувається реєстрація даних від датчиків фізичних величин, передача та їх подальший аналіз. Валентина Миколаївна показала можливості  цифрової лабораторії Vernier для вивчення явищ і  законів фізики на сучасному методичному рівні.

Вражаючі досліди з потужним гіроскопом показав Микола Анатолійович Слюсаренко.

Наталя Анатоліївна Хараджян продовжила зустріч в кабінеті робототехніки.

Учні побачили зв'язок сучасного цифрового обладнання із роботизацією та автоматизацією.

На сучасному етапі розвитку технологій та науки дуже важливо показувати учням важливість вивчення фізики та математики. Адже лише наявні знання зможуть допомогти розвивати сучасні технології.

  

 

22711

19 травня 2023 року відбулася навчальна екскурсія учнів 10-11 класів Криворізького ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою "ДОР" у Навчально-наукову лабораторію з фізики.

Тут ліцеїсти дізналися чимало цікавого про фізичні закони і явища, історію та сучасний стан досягнень науки. У ході екскурсії викладачі кафедри доц. Кадченко В. М. та завідувіч кафедри доц. Слюсаренко М. А. продемонстрували яскраві фізичні досліди і явища механіки, електромагнетизму, оптики, які особливо зацікавили ліцеїстів з позицій їхньої майбутньої професії.

На завершення дві дівчини-ліцеїстки прочитали свої вірші про навчання, науку та майбутнє України!

Як відмітила вчитель фізики Фіскіна Людмила Петрівна, проведені демонстрації були досить несподівані, супроводжувалися прикладами з життя, що сприяло кращому сприйняттю наукових тверджень і надовго запам’ятається учням. Необхідним та важливим завданням освіти є популяризація фізико-математичних наук, залучення учнівської молоді до наукових досліджень та  сприяння розвитку їхньої активної життєвої позиції.

1234

56

22582

9 травня відбулася гостьова лекція Болюха Володимира Федоровича, доктора технічних наук, професора кафедри загальної електротехніки Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут” з Електротехніки на тему «Обертове магнітне поле. Асинхронні та синхронні двигуни». На лекції були присутні студенти 4-го курсу фізико-математичного факультету і 2-го курсу факультету дошкільної та технологічної освіти, викладачі кафедри фізики та методики її навчання.

Електродвигуни  використовуються для приводу машин –  у підіймальному та  транспортному  устаткуванні, системах  вентиляції  й кондиціювання повітря, насосах, компресорах тощо. Трифазні  асинхронні  двигуни  в  промисловості  є  найпоширенішими електричними  машинами - споживана  електродвигунами  енергія  становить близько 75% від загального споживання електроенергії в промисловості. Слухачі зрозуміли практичну значимість теми лекції, фізичні механізми роботи електричних двигунів, їх конструктивних особливостей та характеристик.

1  2

Обговорювали способи пуску асинхронних двигунів, їх реверсування та регулювання частоти обертання.

3   4

Наприкінці лекції науковець-електротехнік розповів про свої нові розробки щодо лінійних електродвигунів та електроприводів ударної дії, електромеханічних імпульсних перетворювачів індукційного типу з кріорезистивними обмотками, що охолоджуються рідким азотом, та інших.

5 6

 

 

22351
Календар подій
Останні статті
Популярне на сайті
Афіша
Грудень 2023
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31