17 грудня 2021 року в рамках практичної підготовки з краєзнавства та методики проведення екскурсій, студенти академічної групи 1 курсу спеціальності 014 "Географія" ГОЕ-21, відвідали екскурсію до Південного ГЗК.
Екскурсія була з демонстрацією усіх родзинок під час відвідування індустріального об'єкту, прийомів та фішок професійної роботи туристичного гіда - розповіді та показу. Екскурсію забезпечила і провела доцент кафедри туризму та економіки, сертифікований гід Вікторія Пацюк.
Студенти познайомилися з самим популярним екскурсійним маршрутом, побачили основні його об'єкти відвідування. Також здобувачі вищої освіти познайомилися з роботою музейного гіда та особливостями екскурсії до музею промислової тематики. Цей маршрут є найважливішим для підготовки організаторів краєзнавства та екскурсійної справи в закладах освіти Кривого Рогу.
Екскурсія до Південного ГЗК - це ТОП-МАРШРУТ у місті Кривому Розі та №1. Це найпопулярніший екскурсійний маршрут, як серед містян, так і серед наших гостей як з України, так і з-за кордону. Тому необхідно знати майбутнім гідам у першу чергу! У ПРОГРАМІ ЕКСКУРСІЇ: кар'єр Південного ГЗК (з оглядового майданчику), музей підприємства Південний ГЗК, геологічний скансен (алея брил гірських порід з кар'єру) в парку ім. І. І. Савицького, скансен гірничої техніки підприємства ПАТ АрселорМіттал Кривий Ріг.
Кар'єр Південного ГЗК - справжній туристичний об'єкт, що з 1.01.2019 року має європейський статус - так як увійшов до Європейського маршруту індустріальної спадщини (ERIH). Це чудова локація для різних флешмобів, танців, фотосесій, художніх пленерів.Кар'єр фактично перетворився з суто промислового об'єкту на яскравий образ з категорії індустріальної культури. Тут бувають всі - туристи і допитливі екскурсанти, школярі, студенти, науковці, художники, танцівники, фотографи, урядовці і члени майже всіх закордонних делегацій до міста Кривого Рогу.
Музей АТ «Південний гірничо-збагачувальний комбінат» відкритий до 60-річного ювілею комбінату - у липні 2015 року. Найсучасніший і найатрактивніший музей міста. Тут застосовані сучасні інформаційні та медійні технології - інсталяція роботи кар'єру, телеекран з прямим включенням у роботу кар'єру ПівдГЗК, велика кількість макетів різноманітної гірничої техніки, залізні руди і продукція комбінату, стенди з історією та видатними працівниками підприємства. Висвітлена робота всіх структурних підрозділів ГЗК. Музей Південного ГЗК - найвідвідуваніший музей Кривого Рогу.
Геологічний скансен в парку ім. І. І. Савицького. Створений Південним гірничо-збагачувальним комбінатом у липні 2015 року. Являє собою одну алею довжиною 50 метрів. Алея виводить до музею підприємства Південний ГЗК. На алеї упорядковано встановлені величезні брили основних зразків гірських порід, які видобуваються в кар'єрі комбінату. Всього встановлено 8 брил. Кожна брила важить 3-5 тон. Офіційна назва - Алея каміння. На кожній брилі є інформаційна табличка, на якій вказана назва гірської породи. Є об'єктом екскурсій. Відвідується разом з екскурсією до музею Південного ГЗК.
Скансен гірничої техніки підприємства ПАТ АрселорМіттал Кривий Ріг. Відкритий музей 16.11.2018 року. Місце розташування - площа перед будівлею управлінням гірничого департаменту металургійного комбінату ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" (колишнього Новокриворізького гірничо-збагачувального комбінату з 1959 року). Експонати - це реальна гірнича техніка, яка знята з виробництва та передана до музею під відкритим небом. Техніка представлена - 40-тоним автомобілем БіЛАЗ, вагоном думпкаром та старим вагоном 1908 року, тепловозом, магнітним сепаратором, ківшем екскаватору, шахтними електровозом та вагонеткою та ін. На території скансену встановлені стенди з фото та інформацією про кожен структурний підрозділ департаменту, алея слави кращих працівників департаменту. Біля кожного експонату є таблички двома мовами - українською та англійською, для нічних умов є підсвітка.
На сьогодні музей та кар'єр Південного ГЗК міцно увійшли до екскурсійних маршрутів містом і найкращим технічним скансеном міста Кривого Рогу. З 01.01.2019 року у мережі ERIH - Європейського маршруту індустріальної спадщини.