У статті 53 Конституції України зазначено: «Кожен має право на освіту». З таким важливим посилом відбулася цього тижня година спілкування професора кафедри української мови Зінаїди Павлівни Бакум зі студентами ІV курсу, присвячена Міжнародному дню демократії та Міжнародному дню свободи освіти (15 вересня). Цього дня варто акцентувати на тому, наскільки цінними для кожної особистості є свобода думки та дотримання прав людини, що закономірною частиною свободи є рівноправність.
Освіта для людини ХХІ століття є невід’ємною складовою її розвитку, життєвої дороги загалом. Вона допомагає стати свідомими й повноцінними громадянами своє країни, отримати достойну роботу, показує різницю між невіглаством і прагненням до панування розуму й інтелекту. Освіта показує нам важливість наполегливої, почасти складної праці, і, водночас, є рушійною силою прогресу. Свободи освіти дає нас свободу вибору у складних питаннях, пов’язаних із власним майбутнім та майбутнім наступних поколінь.
Свобода освіти є конституційною концепцією, яка була включена до Європейської конвенції з прав людини, Міжнародний пакт про економічні, соціальні та культурні права. Це запорука й для створення національної законодавчої бази, покликаної забезпечити громадян нашої держави освітніми послугами. Як досвідчений викладач, Зінаїда Павлівна наголосила на основних пріоритетах університетської освіти, зорієнтувала студентів з системі термінів, якими нині оперують в освітянській царині.
У підсумку було виголошено важливі думки, ґрунтовані на законі України «Про освіту», з яким мають ознайомитися майбутні педагоги, викладачі-словесники: «Освіта є основою інтелектуального, духовного і культурного розвитку особистості, її успішної соціалізації, економічного добробуту, запорукою розвитку суспільства, об’єднаного спільними цінностями і культурою. Метою освіти є всебічний розвиток людини як особистості та найвищої суспільної цінності, розвиток її розумових і творчих здібностей, професійних знань і компетентностей, забезпечення її успішної соціалізації у мінливих соціальних умовах, сприяння розвитку особистостей, готових до свідомого суспільного вибору, діяльності в умовах громадянського суспільства для примноження інтелектуального і культурного потенціалу Українського народу і забезпечення сталого людського розвитку в Україні».
Нехай кожна людина почуватиметься вільною в нашій державі, коли обирає свій шлях навчання й пізнання, сміло крокує ним, реалізовує себе на благо вітчизняної освіти.